Trailery
Sledovat další díly na iDNES.tvFilm Marvels v hlavní roli opět s Brie Larson coby Carol Danversovou, neboli Captain Marvel, je pro třiačtyřicetiletou režisérku třetím celovečerním počinem a zároveň první prací pro Marvel.
Na otázku, do jaké míry se držela vizuálního a vypravěčského stylu předchozího filmu, odpovídá jednoznačně, že jej respektovala, zároveň se ale snažila o vlastní osobitý přístup.
„Na filmech MCU (Marvel Cinematic Universe, pozn.red.) je skvělé, jak se od sebe liší. Každý režisér má možnost svému filmu vtisknout jedinečnou tvář a atmosféru, což mě při práci pro Marvel vyloženě nadchlo,“ říká Nia DaCosta.
„Když mě na tenhle film najali, předložili mi první nástin scénáře, který se mi líbil. Okamžitě mě k němu začaly napadat vlastní věci a společně se scenáristkami Megan McDonnellovou (podílela se na marvelovském seriálu WandaVision, pozn.red.) a Elisou Karsik jsme ho dotáhly do konečné podoby.“
Konkrétně snímek Captain Marvel, který natočila dvojice Anna Boden a Ryan Fleck, byl z valné části situován do 90. let a tudíž prošpikován popkulturními odkazy na tuto dekádu. Na místě je tedy otázka, zda se v Marvels dočkáme něčeho podobného.
„Určité retro prvky v Marvels v každém případě najdete. Nechci moc prozrazovat dopředu, počkejte si do kina. Ale v tomto ohledu na Captain Marvel navazuju,“ říká režisérka.
Nia DaCosta je filmařská čerstvá krev. První Afroameričanka, která režírovala marvelovský film, debutovala v roce 2018 kriminálním dramatem Little Woods a v roce 2021 režírovala remake výborného atmosférického hororu Candyman z roku 1992.
Chtěl jsem, aby Kang stál mezi dobrem a zlem, říká Jonathan Majors |
Přiznává, že je a vždycky byla velká fanynka hororů: „Mezi mé nejoblíbenější děsivé filmy patří Vetřelec, Věc nebo Čelisti,“ přikyvuje a dodává, že co se remaku Candymana týče, snažila se do něj kromě děsu vnést i určité sociální podtóny.
„Značnou roli v něm hraje rasová otázka, postavy se musejí vyrovnávat s traumaty z ní vyvěrajícími. Čili nejde jen o horor, je v něm určitý přesah – podobně jako v Marvels. Tam se ale pohybujeme spíš na půdě domova, rodiny a vztahů uvnitř ní,“ vysvětluje DaCosta.
Primárně jde ale pochopitelně o komiksovou podívanou, pročež se sluší zeptat, jaký má režisérka vztah ke komiksům a komiksovým filmům.
RECENZE: Marvels působí, jako kdyby ho vyprávěly tři „nejlepší kámošky“![]() |
„Jako malá jsem moc ráda četla X-Men, na vysoké jsem byla posedlá Spider-Manem a Fantastickou čtyřkou. Když pak vyjely první snímky MCU, byla to paráda. Ale ještě předtím Sam Raimi natočil své úžasné Spider-Many, přičemž hlavně jedničku a dvojku považuji za vůbec nejlepší superhrdinské filmy všech dob.“
Co se produkce Marvelu týče, už delší dobu se nese hlas, že studio, chrlící před několika lety jeden zaručený kasovní trhák za druhým, je v krizi. Nejnovější počiny nemají bůhvíjak oslnivé tržby a zdá se, že diváci jsou marvelovkami přesyceni. Nia DaCosta na to reaguje poměrně lakonicky.
„O těchto věcech nerozhoduji, to je spíš otázka na Kevina (Kevin Feige, prezident Marvel Studios a šéf MCU, pozn.red.). Napište přímo jemu a zkuste se ho na to zeptat.“