Neznámé barvy v černobílém světě

- Film Městečko zázraků režiséra a scénáristy Garyho Rosse byl již uveden na letošním Febiofestu, ve čtvrtek se ale dostává i do širší distribuce. Tento snímek získal dvě nominace na Oscara, za nejlepší kostýmy a původní hudbu.

Dvojčatům Jennifer a Budovi odjela matka na víkend pryč a oba se, i když každý po svém, chystají na vyjímečnou noc. Jennifer si pozvala domů urostlého mladíka, aby s ním shlédla koncert na MTV, Bud se zase pilně připravuje na televizní maratón svého oblíbeného seriálu.

Při hádce o nadvládu nad televizí rozbijí dálkové ovládání a již to vypadá, že se plán ani jednoho z nich nevyplní. Vzápětí však u dveří zazvoní samozvaný opravář a nabízí nové ovládání, celé pochromované s několika velkými tlačítky. Zmáčknutím jednoho z nich se sourozenci ocitají uprostřed seriálu z padesátých let Pleasantville.

V umělé televizní realitě, která je černobílá, jsou všichni štastní a spokojení, žijí jen ve svém uzavřeném světe, kde vše dokonale funguje. Když muž přijde v šest hodin domů z práce, ví, že tam najde svoji ženu, dobrou večeři a hodné děti.

Nově příchozí však začínají pomalu vnášet do pevně uspořádaného a chladně ideálního světa do té doby zcela neznámé prvky, opravdové lidské city. Běh seriálu dostává nečekaný obrat, postavy, které okusily opravdový život se začínají vybarvovat a zjišťují, že existují i hezčí věci, než jen příjemný a spořádaný život. Poznají knihy, umění, lásku i sex, ale také například požár nebo déšť.

Stále však zůstává většina černobílých a ti se s novinkami, které zbořily jejich skálopevné jistoty odmítají smířit, a proto spálí všechny knihy, zakáží rock’n’roll a všechny barvy kromě bílé, černé a šedivé. Bud je s majitelem místního bistra, který v sobě objevil umělecký talent, zatčen za pomalování policejní stanice zakázanými barvami. Při soudním přelíčení probudí Bud v každém přítomném alespoň špetku lidskosti a celý Pleasantville se vybarví všemi barvami.

Hlavní předností tohoto snímku je především originální nápad, konfronatce reality s ideální televizním světem, který se, přestože působí harmonicky a dokonale, ukazuje jako prázdný a pokrytecký. Neotřelé technické zpracování, kombinace černobílé a barev v jednom záběru, dobře koresponduje se sdělením filmu, černobílí, sice spokojení ale zabednění a otupělí stereotypem, se brání novým barvám, které neznají a bojí se jich jenom proto, že je vnímají jako útok na své pevné postavení a pasivní pohodu. Díky těmto přednostem se dá odpustit i ledajaké to klišé a snad i ten barvami zářící happyend.

Městečko zázraků - Pleasantville (USA 1998)

scénář a režie Garry Ross
kamera John Lindley
hudba Randy Newman
hrají Jeff Daniels, Joan Allenová, Tobey Maguire, William H. Macy