Nezavrhujme parodii na národní látku, i amatérská Babička má půvab

  14:04aktualizováno  14:04
Bez ohledu na výsledek se jim podařil domácí průlom. Parta nadšenců, jimž vévodí režisér Pjeer van Eck a hrající producent Martin Procházka, natočila amatérskou parodii národní klasiky Babička aneb Jak to bylo doopravdy. A dostala ji do kin!

Z filmu Babička | foto: archiv tvůrců

Nejenže "Babička naruby" pronikla v digitální verzi do čtrnácti sálů v Česku, ale dokonce se dočká 17. listopadu nevídaně bohaté premiéry v pražské Lucerně.

Během dne tu promítnou všechny klasické Babičky, od němé verze z roku 1921 přes Čápovu z roku 1940 až po dvoudílnou podobu z roku 1971. V pasáži se vystaví filmové kostýmy, exponáty z Muzea Boženy Němcové i fotografie z natáčení, budou tu prodejní stánky řemesel i ukázky lidových tanců.

Z filmu Babička

A po symfonickém koncertu konečně přijde ona premiérová "antibabička": nový film, natočený však záměrně v černobílém a dobově patinovaném, jakoby "poškrábaném" formátu. Proč vůbec vznikl?

"Jsme undergroundová skupina nespokojených diváků. Proto jsme začali točit sami a zjistili, že to není až tak složité. Kritika může mít jiný názor, ale pro nás rozhoduje, že s nikým nesoupeříme, sami se to učíme a sami si to platíme," prohlašují nositelé hravosti, již český film potřebuje jako sůl.

Pravda, výsledek se profesionálním měřítkům vymyká. Spadá do kategorie lidové umělecké tvořivosti, v níž se potkává naivismus záměrný s bezděčným – ale právě v tom může mít půvab pro diváky, kteří jsou už znechuceni přešlechtěným uměním.

Z filmu Babička

Retrostyl drží "pravdivá" Babička vskutku důsledně, od titulků s výrazy jako "scenario" přes velebnou hudbu včetně Vinnetoua po scenerie malebné krajiny plné klasů. I technicky si vede docela zdatně, obraz ani zvuk neruší, a kdo promine ochotnické herectví v úvodu, ocení na Starém bělidle projev k rodině v němčině, jakož i babiččiny výtky dceři: "Malé Němce vychováváš, hanba!"

Dlouze inscenované scény však ubližují vtipu – třeba oběd, po němž děti ohlodávají kostičky a otec chleba s hořčicí; zbytečně se také přehánějí a karikují nářečí. Kdyby se slušně nasnímaný film pojal jako němý a v drzém boření mýtů ještě přitvrdil, byla by to paráda; bohužel nemá dramaturgii ani ostřejší střih mířící přímo k pointám.

Z filmu Babička

Nicméně parta tvůrců, přátel a spřízněných duší se pobaví, když po skeči ochutnávek veverek a koček u Kudrnů se Němcová u psacího stolu láduje kaviárem se šampaňským, než do jejího díla zasáhne sám vydavatel. Jeho "pravda" o Viktorce je z rodu dětinských žertů, zato potěší drobnosti – hrdinové míjející svůj pomník, drsná hra s věnečkem, babiččiny krádeže na panském.

Spíše než film je nová Babička bizarním večírkem. Ale našla pár skoroherců – hereček už ne – a po pravdě řečeno, i mezi profesionálními filmy existují horší kousky. Tahle parta alespoň vsadila vlastní síly, čas a peníze, takže jim neberme radost.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz