Nezávislost je hlavně v tématech

  10:28aktualizováno  10:28
O víkendu si Jeremy Leven vychutnával zážitky z páteční americké premiéry filmu Legenda o Baggeru Vanceovi, jejž natočil Robert Redford podle jeho scénáře, v neděli sedl do letadla a na pražské půdě se proměnil v učitele. Až do čtvrtka vede Středoevropskou scenáristickou dílnu pro šest finalistů - po dvou z Maďarska, Polska a Česka, jež reprezentují Tereza Boučková a Pavel Klusák. Jde o seminář mladých talentů podporovaný Sundance Institutem, jejž pro nezávislé tvůrce založil právě Redford.
Proč si vychováváte rivaly, místo abyste dřel na své kariéře?

Ze zcela sobeckých důvodů. Tím, že pomáhám konkurenci, přemýšlím víc o vlastní práci. Navíc psaní je samotářská práce, kdy mohu mluvit jen s počítačem; pro změnu vítám možnost mluvit s lidmi.

Dá se psaní vůbec naučit?

Talentu se naučit nedá, ale nadané mohu učit praktickým věcem: jak postavit strukturu příběhu, vývoj charakterů, jak přemýšlet.

Má těch šest vybraných scénářů něco společného?

Byl jsem překvapen, jak jsou odlišné od americké produkce. A vzpomněl jsem si na něco právě opačného: jak jsem na pozvání Ivana Passera a Miloše Formana přednášel na filmové univerzitě v Los Angeles. V domnění, že mluvím k umělcům, jsem opěvoval Truffauta, Felliniho. A pak jsem se zeptal: Kolik z vás chce točit filmy za sto milionů dolarů? Ruku zvedli všichni.

Váš film Don Juan DeMarco, který známe i z našich kin, přijali lidé podle vašich představ?

Líp, než jsem čekal, a v Evropě čtyřikrát líp než ve Státech. S filmem je to jako s dětmi, jste u jejich zrodu moc blízko, máte dojem, že jste do do nich vložil vše, co jste měl, vše že jste kontroloval - a pak odejdou a dělají si, co chtějí, žijí si po svém, vlastním životem. Vím, o čem mluvím, mám pět dětí.

Jak jste v Donu Juanovi dokázal dát dohromady tak těžko zvladatelné hvězdy, jako jsou Johnny Depp a Marlon Brando?

Na Deppa jsem myslel od počátku, v úvahu přicházel i Leonardo DiCaprio, ale Depp byl číslo jedna. A právě on mi jednou řekl: Co takhle přizvat Marlona Branda? Já na to: Fajn, pokračuj ve snění, ale jestli tě to potěší, nabídku mu pošlu. Zprostředkoval ji producent filmu F. F. Coppola - a pak už si pamatuji jen ten okamžik, kdy sedíme s Brandem v jeho obýváku a chystáme film.

Zastupujete v Praze institut pro nezávislé tvůrce. V tuzemsku se říká, že je tu nezávislý každý filmař, neboť žádný nemá peníze. Čím se řídí nezávislost ve Státech: financemi, nebo postojem?

To je hodně široké spektrum. Třeba můj syn absolvuje filmová studia na newyorské univerzitě a chystá s kamarády projekt za dvacet tisíc dolarů, vše si dělají sami, o peníze prosí, půjčují si je, málem i kradou - to se považuje za nezávislý film. Na druhé straně já mám točit v Paříži film za 55 milionů dolarů se dvěma hvězdami, producenti vydělali peníze na pozemcích a přes velkou společnost slíbili distribuční práva pro Ameriku. A také tohle je nezávislý film. Na pohled znamená nezávislost nízký rozpočet, žádné hvězdy ani záruky, ale ve skutečnosti jde hlavně o témata, která Hollywood nezaplatí předem, protože jim nevěří. I oscarový vítěz Zamilovaný Shakespeare byl vlastně nezávislým, Hollywood totiž nenávidí historické látky. Jako by stále platil slib zakladatele Warner Bros. Jacka Warnera - Nikdy nenatočím film, kde by hrdinové psali husím brkem. No a nakonec dostal Oscara i historický Titanic.

Teď mě napadá, že nestihnete americké prezidentské volby...

Už jsem volil, předem, písemně, to je ve Státech možné.

A komu jste dal hlas - jestli jste ochoten o tom mluvit?

Volil jsem Ala Gorea. Mám pro to přinejmenším dva dobré důvody. Bushův stát Texas je mezi státy Unie na padesátém místě v růstu populace a na prvním v počtu poprav. Pro hodně lidí jsou volby i jistým typem show, vybírají spíš podle toho, jak by kandidát roli prezidenta hrál, nikoli jakým prezidentem by byl, a říkají, že Bush to hraje líp. Ano, souhlasím: kdybych hledal herce pro filmovou roli prezidenta, obsadil bych také Bushe. Jenže problém je v tom, že na rozdíl od filmu netrvá vláda jen dvě hodiny.

Chtěl byste natočit film o některém americkém prezidentovi?

Proboha, nikdy!

Jeremy Leven

Jeremy Leven

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Najdete na iDNES.cz