Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

  0:53aktualizováno  0:53
Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické slovo. To se od nynějška může změnit. Placená americká streamovací platforma totiž od čtvrteční půlnoci přichází s lokalizovanou verzí své nabídky.

Z pohádky Anděl Páně | foto: Marlene Film Production / Česká televize

Spekulovalo se o tom už několik týdnů. Pro uživatele a další milovníky filmů a seriálů to znamená více českých titulků a dabingu nebo širokou nabídku tuzemské tvorby.

Do Prahy přijeli projekt představit zástupci amsterdamského ústředí společnosti Tomek Ebbig a Henning Dorstewitz. Novinářům představili prezentaci, kterou se běžně snaží zaujmout světoznámé filmaře, naposled například režiséra Martina Scorseseho.

Fotogalerie

Netflix totiž nabízí nejen licencovaný obsah, ale také původní tvorbu nazvanou Netflix Originals. Očekávaným „originálem“ letošního roku je třiapůlhodinový snímek The Irishman od zmiňovaného Scorseseho. Do hlavních rolí obsadil dvě herecké legendy – Roberta De Nira a Al Pacina.

Mezi nejpopulárnější autorská díla Netflixu patří ještě seriál Stranger Things, Orange is the New Black nebo Crown, ode dneška už nabízený jako Koruna. U některých názvů (originálů i licencovaného obsahu) Netflix ponechává původní anglický název, u jiných se rozhodl pro překlad. Příkladem může být ještě Teorie velkého třesku, Naše planeta, snímek Příběh žraloka nebo další animované filmy pro děti.

Patřičně hrdý je Netflix na své algoritmy, které umožňují uživatelům několikrát denně dostávat personalizovanou nabídku. „Čím více se díváte, tím lépe systém chápe, která témata nebo žánry vás zajímají,“ vysvětluje Dorstewitz.

V databázi Netflixu existuje totiž okolo dvou set tzv. clusterů, které přizpůsobují obsah uživateli. A nejde jen o prosté škatulky typu romantická komedie nebo akční thriller. Netflix rozlišuje třeba i žánr „seriálů pro mladé, kteří se potýkají s temnějšími stránkami lidské existence“.

K některým seriálům a filmům existuje hned několik variant úvodních fotografií, aby zaujaly všechny zástupce širokého diváckého spektra. Jsou to obrázky, které fungují na výrazně větší procento lidí, upozorňuje Ebbig a uvádí příklad – jedna z nejúspěšnějších úvodních fotek seriálu Narcos sestávala z loga seriálu, čáry kokainu, kulky a ruličky dolarů. Nikoliv z fotky hlavních hrdinů. Personalizace však logicky nemusí vyhovovat každému. K dispozici je proto i možnost sledovaný obsah vymazat a dostat se znova „na začátek“.

Kvalita se bude zlepšovat

České titulky se začaly objevovat na Netflixu už před několika měsíci a zástupci společnosti slibují zvýšení jejich kvality. Zároveň vyzývají diváky, aby se s případnou kritikou sami ozvali.

Z českých filmů bude k vidění Anděl Páně 2, Padesátka, Vratné lahve, Po strništi bos, Masaryk, Pupendo, Ostře sledované vlaky, Tmavomodrý svět nebo Kuky se vrací. Nabídka se bude postupně rozrůstat až na 150 titulů. Z té zahraniční na diváky čekají oblíbené klasiky typu Gilmorova děvčata, Perníkový táta, Gossip Girl nebo Pán prstenů. Obsah si je možné stáhnout také do offline verze, která funguje bez připojení k internetu.

V současné chvíli je Netflix dostupný ve 190 zemích světa. V posledních dnech přešly akcie společnosti do minusu, souvisí to především s představením dalších konkurenčních služeb. Rozšíření mezinárodního trhu tak pro společnost může být cenným pomocníkem v soutěži.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

Angelina Jolie coby Zloba sesadila z trůnu Jokera, zlákala 72 tisíc lidí

Premiérová pohádka Zloba: Královna všeho zlého, v níž se do hlavní role kouzelné panovnice temných blat vrátila...

Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

Pronájem, byt 3+1, 72 m2, Veverská Bítýška
Pronájem, byt 3+1, 72 m2, Veverská Bítýška

Na Bítýškách, Veverská Bítýška, okres Brno-venkov
15 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz