Ze série Homemade na Netflixu - krátký film Paola Sorrentina

Ze série Homemade na Netflixu - krátký film Paola Sorrentina | foto: Netflix

Papež s královnou v karanténě. Sorrentino a další představují filmy z izolace

  • 1
Nejen čeští filmaři se v karanténě oddali domácí tvořivosti. Nová série Homemade od Netflixu nabízí krátké filmy od režiséra Paolo Sorrentina či hereček Maggie Gyllenhaalové a Kristen Stewartové.

Zatímco herec a režisér Jiří Mádl točil svou karanténní kartáčkovou lovestory Miluju tě, Pucinko a Jiří Langmajer pomáhal ostravským divadelníkům postavit se na nohy v sérii sKORO NA mizině, vytahoval z útrob svých skříní a šuplíků Paolo Sorrentino figurky papeže a britské královny. Dvou osobností, pro které je izolace od zbytku světa spíše běžným standardem než výjimečnou situací.

Ve filmu Cesta na konec noci musí královna s patřičně odměřeným hlasem Olivie Williamsové kvůli vyhlášené karanténě prodloužit návštěvu Vatikánu. Alžběta II. tak společně s papežem Františkem sleduje seriály (světe div se, že zrovna netflixovou Korunu či Dva papeže, škádlí se, hovoří o Obamovi i vztahu s princem Filipem. Sedmiminutový film vznikl za pomoci Sorrentinovy rodiny, režisér jej natočil na mobilní telefon ve svém římském sídle.

Spíše než Sorrentinovo dílo však zahraniční kritiku dostal desetiminutový film herečky Kristen Stewartové proslavené upírskou ságou Stmívání. Představuje se v herecké poloze, která je pro ni typická.

Ve Cvrčcích se sice nezvykle staví i za kameru, její výkon je však tradičně plný těkavosti, únavy, sebemluvy, zmatení i úzkosti. Na rozdíl od Sorrentina totiž Stewartová ve scénáři nehledí na karanténu s lehkostí a ironií, přemýšlí spíše o méně příjemných stavech duše i těla, které izolace způsobila.

„Umění, které se rodí v omezení, přichází na svět mnohdy překvapivým způsobem. Krátké snímky se nemusí držet svazujících pravidel, čímž se filmu jako médiu otevírají zcela nové možnosti,“ vysvětluje Stewartová své dílo.

Využít jistého rozvolnění se rozhodla i zmiňovaná Maggie Gyllenhaalová, která v rámci Homemade režisérsky debutovala se snímkem Penelope. Původně se její prvotinou měla stát adaptace knihy Eleny Ferrante Temná dcera, film je ovšem stále v přípravách a Gyllenhaalová velkou část karantény strávila videohovory se štábem, a dokonce prostřednictvím aplikace Zoom uspořádala casting.

Velká výzva

Ve filmu Penelope si zahrál Gyllenhaalové manžel Peter Sarsgaard a už námět odhaluje, že držitelka oscarové nominace za drama Crazy Heart nemá malé ambice.

Svého muže zachycuje v jakémsi postapokalyptickém světě, ve kterém virus vyhladil velkou část lidstva a ještě pozměnil fyzikální zákonitosti. „Vůbec nevím, proč se mě rozhodli autoři projektu oslovit. Víte, když jste Paolo Sorrentino, tak si řeknete, jo, něco pro ně vytvořím. Ale pro mě to byla velká věc. Nemohla jsem nabídku přijmout, dokud jsem si nebyla jistá, že mám opravdu dobrý nápad. V sázce bylo příliš. Je to první film, ve kterém se představím jako režisérka,“ vysvětlovala v rozhovoru pro Entertainment Weekly.

Projektu Homemade se zúčastnilo celkem sedmnáct filmařů z celého světa. Jmenovat lze ještě Natalii Beristáin, Davida Mackenzieho nebo Pabla Larraína, který přispěl asi nejzábavnějším kusem celé antologie o seniorovi, jenž se z pečovatelského domu rozhodne vyznat přes Skype lásku dávné přítelkyni. Sám Larraín je navíc společně s italským producentem Lorenzem Mielim iniciátorem celého projektu.


Britská královská rodina