Nemocnice na kraji Berlína

  12:21aktualizováno  12:21
V dobách, kdy divácký úspěch seriálu Nemocnice na kraji města překračoval československé hranice, dostal jeho autor Jaroslav Dietl z televize tehdejší NDR nabídku: Ať napíše německou obdobu nemocnice. Stalo se. Jenže zůstalo jen u literární předlohy. Seriál Doktor Marcus a jeho rod, příběh z prostředí berlínské nemocnice Charité, nikdy nebyl natočen.

Podle Magdaleny Dietlové její muž zuřil kvůli "ideovým" připomínkám východoněmecké dramaturgie ohledně stavby berlínské zdi a emigrace, až mu došla trpělivost a v roce 1982 jí prý řekl: Vezmi těch dvanáct dílů a hoď to do koše. "Odnesla jsem je do sklepa, po dvaceti letech vytáhla a vydala. Nic jsem nezměnila," píše nyní vdova po Dietlovi v doslovu prvního knižního vydání tohoto literárního scénáře. Televizní román, jak je Doktor Marcus žánrově označen, se tedy stal i dokumentem své doby.

Je to druhá Nemocnice - a není. V obsáhlém líčení rodinné ságy Marcusových, zahrnujícím dvě světové války a střídání tří generací, bijí do očí typické znaky Dietlova rukopisu i světa, jaký by si přál mít. Světa soudržné rodiny, kde je pevným bodem bezpečný dům a veliký stůl coby symbol svátečních rituálů, odkud by měli odcházet pokud možno jen muži a pouze za profesí, jíž slouží.

Podobně jako v případě mladého a starého Sovy buduje i tady Dietl opěrné pilíře tohoto světa na věčné štafetě, kterou otcové předávají synům, vlastně na tradici vážené rodinné "firmy" - byť soukromé ordinace jsou tu z politických důvodů doménou sporných postav, kdežto Marcusovi zůstávají oddáni nemocnici státní. A rovněž jako tomu bylo u Sovových, i paličatí otcové a synové z rodu Marcusových k sobě těžce hledají cestu, takže k vzájemné omluvě a chlapskému smíření je zpravidla musí přimět "normální ženská", dobrý anděl domu. Ano, také Ema, oddaná hospodyně Sovových, tu má svou obdobu v Charlottě, strážkyni krbu, kuchyně a smíření.

Není to jediná variace na ustálené dietlovské postavy. Například nesměl nikdy chybět zábavný glosátor, kterému nic není svaté, v hloubi duše ovšem ušlechtilý charakter tající soukromý smutek. Tuhle roli přebírá doktor Sigi čili Siegfried Panenka, rodem napůl Čech. Ale není to jiskřivý ironik a filozof Štrosmajer, nýbrž spíše bezstarostně vlídný šprýmař.

A konečně Dietl znovu využil umnou výhybku svých profesních románů, od Nemocnice přes Velké sedlo po Syny a dcery Jakuba skláře, s jejíž pomocí vozil své hrdiny po koleji sice souběžné s politickou, nicméně po koleji vymezené hlavně jejich prací. I Marcusové obratně tančí mezi vejci coby nositelé dietlovské idey Dobré řemeslo se neztratí. Pravda, Marcus se zdá - měřeno tehdejšími poměry - o chlup odvážnější než primář Sova, jenže poválečná historie rozděleného Německa nejde tak snadno zamáznout jako novodobá éra tuzemská. V české Nemocnici všechno vyřešilo pár svazáckých schůzí, v berlínské Charité nemohli nevidět svět za tamní zdí. Z úzkých tu Dietla znovu dostala příslušnost k cechu, úzkostně apolitické body, které mu umožňují kroužit mezi Východem a Západem, za jehož lákadly utíkají většinou ženy.

Ovšem útěky a návraty zde živí především Dietlovy hlavní trumfy: cituplné vášně, tajné osudové lásky naplňované až po letech, zrození a smrt. Těmto prvkům pomáhá další silná zbraň vypravěče: dialog, i když se jím proklubává pracovní styl nápovědi pro režiséra - popisné pasáže, kde něco "vidíme", "tušíme", "poznáváme". Zkrátka televizní čtení.

Jinak je německá Nemocnice vděčnou košatou ságou: nákladnější než ta česká, vznosnější - i lékaři tu nenahrazují klouby, nýbrž srdce - a spořivější, pokud jde o humor. Dobře, že Dietlová na textu nic neměnila. Profesionál Doktor Marcus tak zůstává i dobovým portrétem profesionála Dietla; kdyby se sám chtěl stát "záporným" autorem, přenesl by rukopis do západního Německa. Stačilo pár škrtů v mramorovém závěru, a nikdo by nic nepoznal.

JAROSLAV DIETL
Doktor Marcus a jeho rod

Nakladatelství Jaroslava Jiskrová - Máj, Praha 2002, 355 stran, náklad neuveden, cena 199 korun.


Obal knihy - Jaroslav Dietl: Doktor Marcus a jeho rod.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

DO KINA: Pitt versus Preiss. Tarantinův Hollywood potká českou pohádku

Margot Robbie ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

O tři novinky kin se publikum docela snadno rozdělí. Věrný klub fanoušků má Quentin Tarantino, který uvádí retro...

RECENZE: Pohádku Hodinářův učeň spasil zábavný padouch Viktora Preisse

Jakub Žáček, Václav Neužil a Jaroslav Plesl ve filmu Hodinářův učeň

V premiérové české pohádce Hodinářův učeň, která právě vstupuje do kin, asi nebude vše v pořádku, pokud divák podvědomě...

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz