Někdy výlet nevyjde. Třeba když všichni umřou

  11:03aktualizováno  11:03
Na počátku je nepovedený rodinný výlet, na který vezme policejní detektiv svou upovídanou ženu. A jako na potvoru narazí na mutanty.

Hory mají oči - Fotografie z filmu Hory mají oči (2006) | foto: Bontonfilm

Horor Hory mají oči původně natočil v roce 1977 legenda filmového hororu Wes Craven, který má na svědomí i klasiku Noční můra v Elm Street a trilogii Vřískot.

Děj je jednoduchý - clevelandský detektiv "Big Bob" Carter (Ted Levine) vezme karavan a svou rozvětvenou rodinu na výlet. Jenže ouha - vezme to zkratkou přes poušť, kde auto havaruje.

Rodinka posléze zjistí, že v okolních horách žije ještě někdo jiný. Skupina mutantů, co měla smůlu, že hory obývala v době jaderných pokusů. A mají rádi turisty. Zejména mrtvé turisty.

Nyní, o třicet let později, se Craven - inspirován úspěchy hororových remaků jako Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš - začal zamýšlet nad možností se k filmu vrátit a odvyprávět jej znovu, s použitím současných, mnohem pokročilejších filmařských technologií.

"Vzhledem k tomu, že původní film vznikl s tak maličkým rozpočtem, musel jsem oželet spoustu věcí, které jsem do něj nemohl zapracovat. Na novou verzi jsme už naštěstí měli mnohem více peněz, takže jsme to mohli pojmout velkolepěji a dát si na tom více záležet," říká Craven.

Jako režiséra si vybral Alexandra Aju, scénář napsal Grégory Levasseu. "Wes byl dokonalý džentlmen. Řekl nám: 'Svůj film už jsem natočil a respektuji vaše představy, jak by měla vypadat jeho nová verze, takže chci, abyste nyní natočili svůj film.' Ponoukl nás, abychom se pokusili přistoupit k originálu novým způsobem. Myslím, že už o týden později jsme přišli s nápadem zapracovat do děje jaderné testy," vzpomíná Aja.

"Od začátku jsme měli pravidlo, že se budeme vyhýbat hercům s charakteristickým projevem nebo známým jménem, protože to jsou lidé s příliš silnou osobností. Jejich hvězdný status vás nutí vnímat samotného herce a nikoliv postavu, s níž se díky tomu nemůžete pořádně ztotožnit," dodává režisér.

Hledání vhodného obsazení začalo postavou Big Boba - drsného, leč milujícího otce rodiny a čerstvě vysloužilého policisty, který je přesvědčen, že dokáže vyřešit všechny potíže, s nimiž se rodina může po cestě setkat. Volba nakonec padla na Teda Levina.

"Tato postava se mi velice líbila, protože je velmi reálná i normální, což pro herce může být ta zdaleka nejnáročnější role," říká Levine. "Hrát zlé lidi bývá docela jednoduché, protože jejich chování můžete vždycky nějak odůvodnit. Ale hrát rovného chlapa, jako je Bob, který se musí potýkat s morálními otázkami tváří v tvář absolutnímu strachu, pro mě bylo velmi zajímavé."

Starostlivou maloměšťáckou matku Ethel ztvárnila herečka Kathleen Quinlan (nominovaná za roli ve filmu Apollo 13 na Oscara), pro níž je brutální horor vcelku nevšedním přírůstkem do jejího filmového portfolia.

"Horor je asi jediný žánr, který mě zatím minul, tak jsem si říkala, že bych ho měla zkusit," říká herečka. "Alex a Gregory na mě opravdu zapůsobili - jsou tak mladí a tak zapálení. Myslím si, že jsou to vizionáři."

Další rolí, kterou nebylo jednoduché obsadit, byl Doug Bukowski - zeť Ethel a Boba. Pacifistického prodejce mobilních telefonů čeká v průběhu děje nejdramatičtější proměna - taková, jakou může způsobit pouze snaha zachránit vlastní nemluvně ze spárů krvežíznivých mutantů. Role se zhostil Aaron Stanford, který se stal známým zejména v souvislosti s rolí Pyra ve filmu X-Men 2.

"To, co se stane té noci, Douga kompletně změní. Během pouhých několika minut se celý ten vesmír, ve kterém až dosud žil, totálně rozpadne - najednou si uvědomí, že ve skutečnosti žije v úplném pekle a musí se pořádně vzchopit, aby tuhle děsivou situaci zvládl," zamýšlí se herec.

Své úskalí mělo i obsazení herců do rolí mutantů. "Pro role mutantů jsme potřebovali herce, kteří by zvládli hrát zavěšeni na kaskadérských lanech s masivními maskami a dokázali ztělesnit divokou a primitivní povahu toho způsobu života, který je těmto mutantům vlastní," vysvětluje producent Cody Zwieg. "A to není sranda."

S nabídkou role Pluta, zřejmě nejkrvelačnějšího ze všech mutantů v příběhu, Aja oslovil jednoho z nejproslulejších veteránů hororového žánru: Michaela Baileyho Smithe, který se objevil mj. také ve filmu Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu.

"Přišlo mi hodně zajímavé, že tihle mutanti jsou potomky lidí, kteří odmítli opustit své domovy během nukleárních testů, a že tvoří opravdu úzce spjatou a de facto i milující rodinu," vzpomíná herec. "Což ale nic nemění na jejich slastném očekávání další chutné večeře v podobě nějaké méně šťastné rodiny, kterou napadne cestovat touhle nehostinnou oblastí."

Pro francouzského scénáristu a režiséra Alexandra Aju je film Hory mají oči americkým debutem. Jeho francouzský sníměk Noc s nabroušenou břitvou z roku 2003 se stal na festivalu v Torontu takovou senzací, že se společnost Lion's Gate Films rozhodla film promptně uvést také ve Spojených státech.

HORY MAJÍ OČI (The Hills Have Eyes)
horor, 107 minut (Bontonfilm)
režie: Alexandre Aja - scénář: Wes Craven (1977), Alexandre Aja, Grégory Levasseu
kamera: Maxime Alexandre - hudba: Tom Hajdu, Andy Milburn
hrají: Michael Bailey Smith, Tom Bower, Ted Levine, Kathleen Quinlanová, Dan Byrd, Emilie de Ravinová, Aaron Stanford, Vinessa Shawová
oficiální web: www2.foxsearchlight.com/thehillshaveeyes

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Celá země tančí, zpívá, peče. Kam se vydají televize příště?

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

StarDance, Česko Slovensko má talent, Tvoje tvář má známý hlas. Na startu podzimní sezony 2019 vypadá televizní nabídka...

VIDEO: Železnou oponu překonal jako první animovaný pes Sputnik

Richard Genzer při dabingu své postavy ve filmu Fany a pes

Dvanáctiletá hrdinka animovaného snímku Fany a pes pečuje v letním Lipsku o Sputnika, domácího mazlíčka své nejlepší...

Držím se vlastního plánu, komentoval George Martin konec Hry o trůny

Spisovatel George R. R. Martin

Spisovatel George R.R. Martin se drží svého původního plánu, jak uzavře svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz