Někdy výlet nevyjde. Třeba když všichni umřou

  11:03aktualizováno  11:03
Na počátku je nepovedený rodinný výlet, na který vezme policejní detektiv svou upovídanou ženu. A jako na potvoru narazí na mutanty.

Hory mají oči - Fotografie z filmu Hory mají oči (2006) | foto: Bontonfilm

Horor Hory mají oči původně natočil v roce 1977 legenda filmového hororu Wes Craven, který má na svědomí i klasiku Noční můra v Elm Street a trilogii Vřískot.

Děj je jednoduchý - clevelandský detektiv "Big Bob" Carter (Ted Levine) vezme karavan a svou rozvětvenou rodinu na výlet. Jenže ouha - vezme to zkratkou přes poušť, kde auto havaruje.

Rodinka posléze zjistí, že v okolních horách žije ještě někdo jiný. Skupina mutantů, co měla smůlu, že hory obývala v době jaderných pokusů. A mají rádi turisty. Zejména mrtvé turisty.

Nyní, o třicet let později, se Craven - inspirován úspěchy hororových remaků jako Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš - začal zamýšlet nad možností se k filmu vrátit a odvyprávět jej znovu, s použitím současných, mnohem pokročilejších filmařských technologií.

"Vzhledem k tomu, že původní film vznikl s tak maličkým rozpočtem, musel jsem oželet spoustu věcí, které jsem do něj nemohl zapracovat. Na novou verzi jsme už naštěstí měli mnohem více peněz, takže jsme to mohli pojmout velkolepěji a dát si na tom více záležet," říká Craven.

Jako režiséra si vybral Alexandra Aju, scénář napsal Grégory Levasseu. "Wes byl dokonalý džentlmen. Řekl nám: 'Svůj film už jsem natočil a respektuji vaše představy, jak by měla vypadat jeho nová verze, takže chci, abyste nyní natočili svůj film.' Ponoukl nás, abychom se pokusili přistoupit k originálu novým způsobem. Myslím, že už o týden později jsme přišli s nápadem zapracovat do děje jaderné testy," vzpomíná Aja.

"Od začátku jsme měli pravidlo, že se budeme vyhýbat hercům s charakteristickým projevem nebo známým jménem, protože to jsou lidé s příliš silnou osobností. Jejich hvězdný status vás nutí vnímat samotného herce a nikoliv postavu, s níž se díky tomu nemůžete pořádně ztotožnit," dodává režisér.

Hledání vhodného obsazení začalo postavou Big Boba - drsného, leč milujícího otce rodiny a čerstvě vysloužilého policisty, který je přesvědčen, že dokáže vyřešit všechny potíže, s nimiž se rodina může po cestě setkat. Volba nakonec padla na Teda Levina.

"Tato postava se mi velice líbila, protože je velmi reálná i normální, což pro herce může být ta zdaleka nejnáročnější role," říká Levine. "Hrát zlé lidi bývá docela jednoduché, protože jejich chování můžete vždycky nějak odůvodnit. Ale hrát rovného chlapa, jako je Bob, který se musí potýkat s morálními otázkami tváří v tvář absolutnímu strachu, pro mě bylo velmi zajímavé."

Starostlivou maloměšťáckou matku Ethel ztvárnila herečka Kathleen Quinlan (nominovaná za roli ve filmu Apollo 13 na Oscara), pro níž je brutální horor vcelku nevšedním přírůstkem do jejího filmového portfolia.

"Horor je asi jediný žánr, který mě zatím minul, tak jsem si říkala, že bych ho měla zkusit," říká herečka. "Alex a Gregory na mě opravdu zapůsobili - jsou tak mladí a tak zapálení. Myslím si, že jsou to vizionáři."

Další rolí, kterou nebylo jednoduché obsadit, byl Doug Bukowski - zeť Ethel a Boba. Pacifistického prodejce mobilních telefonů čeká v průběhu děje nejdramatičtější proměna - taková, jakou může způsobit pouze snaha zachránit vlastní nemluvně ze spárů krvežíznivých mutantů. Role se zhostil Aaron Stanford, který se stal známým zejména v souvislosti s rolí Pyra ve filmu X-Men 2.

"To, co se stane té noci, Douga kompletně změní. Během pouhých několika minut se celý ten vesmír, ve kterém až dosud žil, totálně rozpadne - najednou si uvědomí, že ve skutečnosti žije v úplném pekle a musí se pořádně vzchopit, aby tuhle děsivou situaci zvládl," zamýšlí se herec.

Své úskalí mělo i obsazení herců do rolí mutantů. "Pro role mutantů jsme potřebovali herce, kteří by zvládli hrát zavěšeni na kaskadérských lanech s masivními maskami a dokázali ztělesnit divokou a primitivní povahu toho způsobu života, který je těmto mutantům vlastní," vysvětluje producent Cody Zwieg. "A to není sranda."

S nabídkou role Pluta, zřejmě nejkrvelačnějšího ze všech mutantů v příběhu, Aja oslovil jednoho z nejproslulejších veteránů hororového žánru: Michaela Baileyho Smithe, který se objevil mj. také ve filmu Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu.

"Přišlo mi hodně zajímavé, že tihle mutanti jsou potomky lidí, kteří odmítli opustit své domovy během nukleárních testů, a že tvoří opravdu úzce spjatou a de facto i milující rodinu," vzpomíná herec. "Což ale nic nemění na jejich slastném očekávání další chutné večeře v podobě nějaké méně šťastné rodiny, kterou napadne cestovat touhle nehostinnou oblastí."

Pro francouzského scénáristu a režiséra Alexandra Aju je film Hory mají oči americkým debutem. Jeho francouzský sníměk Noc s nabroušenou břitvou z roku 2003 se stal na festivalu v Torontu takovou senzací, že se společnost Lion's Gate Films rozhodla film promptně uvést také ve Spojených státech.

HORY MAJÍ OČI (The Hills Have Eyes)
horor, 107 minut (Bontonfilm)
režie: Alexandre Aja - scénář: Wes Craven (1977), Alexandre Aja, Grégory Levasseu
kamera: Maxime Alexandre - hudba: Tom Hajdu, Andy Milburn
hrají: Michael Bailey Smith, Tom Bower, Ted Levine, Kathleen Quinlanová, Dan Byrd, Emilie de Ravinová, Aaron Stanford, Vinessa Shawová
oficiální web: www2.foxsearchlight.com/thehillshaveeyes

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz