Nejvíc cen Finále získal film Návrat idiota

  18:25aktualizováno  18:25
Už podruhé dominoval soutěži plzeňského festivalu českých filmů Finále osmadvacetiletý režisér Saša Gedeon. V roce 1995 si odtud odvezl Zlatého ledňáčka za debut Indiánské léto a včera převzal vítěznou cenu znovu za svůj Návrat idiota. Porota film odměnila za "laskavé a umělecky přesné vyjádření potřeby vnitřní čistoty člověka".
Předseda poroty Juraj Jakubisko zároveň zdůraznil, že z tuzemské produkce od loňského do letošního dubna patřily na samý vrchol tři filmy - kromě Idiota ještě Pelíšky a Co chytneš v žitě.
"Kdyby vyhrál kterýkoli film z téhle trojice, žádný z porotců by se necítil uražen. A to je úžasné," dodal Jakubisko. Podobně se vyjádřil scenárista Lubor Dohnal: "Jako porotce jsem šťastný a plný naděje. Čtyři, možná pět vysoce kvalitních filmů se zrodilo během jediného roku v malé zemi." Návrat idiota získal i další trofeje: jednak cenu Asociace českých filmových klubů, jednak v Plzni poprvé udílenou cenu mezinárodní poroty filmových klubů (ta ještě udělila zvláštní ocenění snímku Minulost). Hlavní Gedeonův konkurent, retrokomedie režiséra Jana Hřebejka Pelíšky, si odnesl cenu diváků. "Finále zpravidla svými cenami naznačuje vývoj naší kinematografie," podotkl k tomu Jakubisko.

"Letos se ukázalo, že příští možné cesty jsou dvě - Návrat idiota ukazuje tu jemnou, vnitřní, Pelíšky zase způsob, jak mapovat historii s humorem." A hlavní podle něho je, že obě cesty se nevylučují.

Pro třetího z favoritů poroty, debut Romana Vávry Co chytneš v žitě, vybojovala - stejně jako na Českých lvech - hereckou cenu Iva Janžurová, jež vzešla vítězně z hlasování čtenářů časopisu Cinema. Také vítěz mužské herecké kategorie Olaf Lubaszenko už získal za snímek Je třeba zabít Sekala sošku Český lev.
Ředitel Finále Ivan Jáchim si pochvaloval nejen soutěžní kolekci, ale i zájem o doprovodný program. Mnohdy bylo vyprodáno. "Až mě dojalo, kolik lidí přišlo na film Bohuslav Martinů: Bibeloty, nebo to, jak dlouho se besedovalo nad dokumentem o Chartě 77 či Trnkovými filmy." Podle ředitele prospěl Finále letošní krok do světa: objevilo se tu pětadvacet zahraničních hostů a spolu s nimi i možnost zařadit festival do sítě takzvané filmové turistiky pro mladé kinofily.
"Potřebujeme vyřešit promítací prostory a s ministerstvem kultury finanční podporu," připomíná však zároveň Jáchim.

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Televize Nova nasadí od února na páteční večery seriál Kameňák

První klapka seriálu Kameňák

Programové schéma na jaro 2019, které představila televize Nova, obsahuje vedle premiérových dílů starších pořadů jednu...

Zemřel filmový historik Miloš Fikejz, autor hereckých encyklopedií

Miloš Fikejz

Filmový knihovník, publicista, encyklopedista, historik a fotograf Miloš Fikejz zemřel na akutní leukémii. Na podzim by...

DO KINA: Bruce Willis ve Skleněném narazí na zkázu ponorky Kursk

Záběr z filmu Kursk

Z osmi novinek týdne jsou dvě určeny především dětem a dvě milovníkům dokumentů. Podle skutečnosti navíc vznikl i...

Najdete na iDNES.cz