RECENZE: Největší přání je geniálně prostý nápad s povznášejícím finále

  8:35aktualizováno  8:35
Po první anketě z roku 1964 točil Jan Špáta druhé Největší přání 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Dvacet let poté se vydala stejnou cestou jeho dcera Olga Špátová

Už při první zprávě, že se Olga Špátová rozhodla pokračovat ve slavném projektu svého otce Největší přání, muselo leckoho napadnout totéž, co před středeční premiérou jejího filmu – tak to bude trumf. A zároveň sebevražda.

Trumf, protože má k dispozici výjimečný materiál, který Jan Špáta nasnímal ve dvou etapách klíčících nadějí: v roce 1964 a 1989 s kamerou zjišťoval touhy mladých. A sebevražda, protože se klasikova dědička nutně vystaví srovnání s ním. Obě původní Největší přání totiž přesáhla rámec dobové společenské ankety, přitom ani "trojka" nemůže vymyslet nic nad základní princip, geniálně prostý nápad založený na zdánlivě banální otázce: Jaké je tvoje největší přání?

Rozdíl spočívá pouze v tom, že Špátová, která v dlouhém osobním úvodu filmu svůj vztah k otci a jeho odkazu vysvětluje, zpovídala první generaci vyrůstající již od narození ve svobodné zemi. A její průzkum zjišťuje, že přesto se lidské sny příliš nezměnily.

Z filmu Největší přání

Z filmu Největší přání

největší přání

největší přání

V prvních minutách se střídají otcovy ještě černobílé záběry s nynějšími barevnými na téže taneční půdě a odpovědi vtipně střihané do rytmu hudby podávají téměř neměnnou směs maturantských přání – štěstí, zdraví, děti, peníze. Režisérka sice svou anketu politizuje okatěji než její otec, nadměrný prostor poskytuje aktivistům všeho druhu, ale na druhé straně tak vzniká zajímavý kontrast ke Špátovu retru, kde se lidé ještě bojí mluvit, ve druhé "várce"už se vyjadřují odvážněji a dopouštějí se originálních charakteristik: Co je demokracie? Že se můžu smát.

Těhotná kominice

Špáta vždy tvrdil, že natočit to nejobyčejnější je paradoxně nejtěžší. Špátová si pozici ulehčuje trochu účelově levnou, neboť dramaticky vděčnou, a častou volbou krajních sociálních prostředí. Ve vězení slyší "Kdybych nebyl debil, tak bych tady nebyl" v romské osadě příběh ženy, která od svých čtrnácti let porodila šest dětí, na demonstraci si vybírá neonacisty či mladíka s odznáčkem srpu a kladiva, jenž své největší přání shrne slovy "Láska, mír a socialismus".

Fotogalerie

Někdy film sází na módní vlny včetně útěků z měst nebo až příliš zjevně káže: Hleďte, jak málo stačí ke štěstí slepým, nemocným, umírajícím. Jindy však mistrně objeví onu vzácnou obyčejnost v jedinečnosti – třeba u vesele nezdolné těhotné kominice. A co svoboda, v prvních dvou anketách přání tiché, nesmělé a spíše pohádkové? Zazní tu také; podle faráře je darem od Boha i se všemi svými důsledky a zpěvačka Aneta Langerová si přeje "Nikdy svobodu neztratit".

Výhodou Největšího přání je lidská barvitost, nevýhodou jeho mozaikovitost s těžko čitelnou stavbou: o pět minut více nebo méně zpovědí by vyšlo nastejno. V něčem se podobá Váňovi, který do kin vstoupil před týdnem: pro televizi je podobný dokument ozdobou, na plátně tolik nevynikne.

Nicméně jednu klíčovou schopnost má Olga Špátová po otci v genech a plně ji využila na klíčovém místě, tedy v samém závěru, kdy dosud slušně odvedenou sociologickou skládanku rázem povýšila pocitově o deset procent. Dokázala zde totiž nastolit pohnutí bez patosu, povznášející, veskrze pozitivní, ale nikoli kýčovité finále – a konec rozhoduje.

Hodnocení: 70 %


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz