Nejsem správně dravý typ, říká Vávra

  11:28aktualizováno  11:28
Režisér Roman Vávra před pár lety představil svůj první hraný film Co chytneš v žitě, letos do Karlových Varů přijel oslavit 200 000. diváka pohádky Čert ví proč. V pátek ráno diskutoval on-line se čtenáři iDNES. "Navzájem se hecujeme," říká o svém vztahu k ostatnímm mladým režisérům. "Ale já asi nejsem ten správně dravý a ambiciózní typ. Rád nepracuju a pak se rád dívám právě na jejich filmy," doplnil s nadsázkou.Odpovědi Romana Vávry můžete číst ZDE.
Roman Vávra při on-line rozhovoru - foto 4

Roman Vávra při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. | foto: Eva FroňkováiDNES.cz

Z filmů jeho kolegů se mu naposledy líbila Nuda v Brně, předtím Divoké včely Bohdana Slámy, rád má prý i dokumenty Miroslava Janka.

O filmovém řemeslu prý původně neuvažoval. "Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohl cokoliv u filmu dělat. Dělal jsem ekonomii, najednou přišel listopad v roce 1989, všechno bylo možné, já šel náhodou kolem vrat FAMU, vstoupil a bylo to," popisuje Vávra své filmařské začátky.

Natáčením se prý uživí. "Jsem asi poměrně skromný člověk, takže se tak uživím. A co vím, většina mých kolegů se natáčením živí a ti, co dělají reklamy, i velmi dobře."

Ve Varech je spokojený. "Letos jsem si dal Vary od začátku a většinu filmů jsem dopředu neznal, tak je to tak trochu loterie. Ale zdá se mi, že filmy v programu jsou na vysoké úrovni. Líbily se mi třeba Hodiny, Good bye Lenin, režisérská verze Apokalypsy, American Splendor a třeba několik severských filmů, které asi nepřijdou do distribuce. Takže je patrno, že se mi tu líbí. Když pominu jako ze starých časů vytržený příšerný Thermal, ale s tím se asi nedá nic dělat, podotýká režisér.

Čert ví proč
V zemi krále Dobromila se přestala cenit poctivá práce, slušnost, čest a úcta mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinářka Apolena má svůj sen, že krajinu zachrání jen neznámý "spasitel", který přijde s oslem a vezme si královu dceru Aničku za ženu. Kdo by však věřil bláznivé bylinářce, která svými "zázračnými" bylinami vždy natropí víc zmatků než užitku?

Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr. Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip. Když ho Apolena vidí přicházet s oslem, je přesvědčená, že to je ten pravý zázračný zachránce.

Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království. A Filipovi se skutečně podaří zachránit zem před peklem, ne však zázraky, ale svojí upřímnou láskou k Aničce, svojí odvahou, svým vtipem a snad i správnou drzostí postavit se proti všemocnému Luciferovi.

Recenzi k filmu
najdete ZDE.

Tento romantický příběh je propletený překvapivými komickými zvraty, napětí se střídá s groteskní veselostí, láska přechází do nenávisti, aby se opět "zázračně" přerodila do čisté lásky.

"Pohádkový žánr je pro většinu filmařů výzvou, které se těžko odolává. Podařená pohádka v sobě nese cosi, co nás přesahuje nejen díky atributům, s nimiž pracuje (mýty, legendy, tradice), ale niternými přáními a sny každého z nás - touze po lásce, spravedlnosti, romantice, vítězství dobra." Říká o svém filmu režisér Roman Vávra.

"Proto, i přes mnohdy přezíravý pohled "dobových kritiků", tento žánr přetrvává. Na rozdíl od mnohdy velebených trendů. Nechci však brojit proti pomíjivosti. Co nám ostatně může být vlastnější. Proč se však čas od času  nevzepřít a nenechat se unášet na milosrdných křídlech fantazie do nikdy nekončících, námi vysněných, pohádkových krajin," dodává režisér.

Čert ví proč
ČR, 2003

režie Roman Vávra
scénář

Ondrej Šulaj
Roman Vávra

kamera Ramunas Greičius
hrají

Táňa Pauhoufová
Štěpán Kubišta
Iva Janžurová
Josef Somr
Csongor Kassai 
Jiří Lábus
Eva Holubová
Boris Hybner
Pavel Liška
Bára Hrzánová

hudba Petr Ostrouchov
délka 98 minut
žánr hraná pohádka

Čert ví proč - premiéry

kina 27. února 2003

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz