FILMY ROKU: Nejhorší jsou Podvodníci a Vánoční Kameňák, vyhrál Birdman

  6:59aktualizováno  6:59
Podle naší filmové kritičky Mirky Spáčilové byla nejlépe hodnoceným filmovým či televizním počinem, který měl letos u nás premiéru, americká hořká komedie Birdman. Na opačném pólu pak stojí český televizní seriál Podvodníci a reality show Tchyně.

Snímek Birdman si podle Spáčilové vysloužil vysokou známku 85 procent. „Nejlépe by mu slušelo žánrové označení poetická tragikomedie, jenže žádná nálepka plně nevystihne opravdu dobrý film. Což je případ Birdmana,“ napsala o něm v recenzi (čtěte zde).

Nejlepší

85 %

Birdman - film

80 %

Olive Kitteridgeová- seriál
Whiplash - film
Rudá mašina - dokument
Steve Jobs - film
Mládí - film

75 %

Škoda lásky II. - seriál
Píseň moře - animovaný
Jurský svět - film
Muž na laně - film
V hlavě - animovaný

Dovolená ve dvou - dokument

Vzhledem k tomu, že byl film mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iňárritua natočen již v roce 2014, má za sebou už oscarové klání. A to také vyhrál. Dostal celkem čtyři Oscary, za nejlepší film, režii, kameru a původní scénář. „Birdman je zkrátka mistrovsky napsaný, s inteligencí, vtipem, melancholií i láskou, zejména však s porozuměním pro pošetilé lidské tanečky mezi marnivostí a marností. Ale stejně chytře je natočený, o nadlidském nasazení herců i hereček nemluvě,“ pokračuje Spáčilová.

Vysokých osmdesát procent pak dala filmová kritička pěti snímkům. Konkrétně Birdmanovu oscarovému soku, filmu z bubenického prostředí Whiplash. „Damien Chazelle vypráví tak nakažlivě, že každý úder paličky je napínavější než detektivka - kdo by to od hudebního dramatu čekal?“ ptá se kritička v recenzi (najdete ji zde).

Stejnou známku si vysloužil nedávno uvedený životopisný Steve Jobs. „Michael Fassbender má ke vnější podobě hrdiny díla Steve Jobs možná dál než jeho kolega Ashton Kutcher v předloňském snímku Jobs. Ale podstatné je, že Fassbender hraje líp a v lepším filmu,“ srovnala Spáčilová povedený film Dannyho Boylea (čtěte zde) se starším snímkem věnovaným taktéž Jobsovi.

Osmdesát procent připadlo i snímku Paola Sorentina Mládí, který si odnesl diváckou cenu z letošního festivalu v Karlových Varech. Režisér v něm podle kritičky navazuje na svůj předchozí oscarový počin Velká nádhera: „Tak krátce po sobě Paolo Sorrentino druhou sošku Oscara nedostane, ale to neznamená, že by mezi jeho předloňskou Velkou nádherou a letošním Mládím ležela propast. Naopak režisér navazuje, kde minule skončil; hrdinům přidal na věku, ale znovu vyhledává, vyznává a šíří krásu. S humorem, něhou, melancholií,“ uvedla v recenzi Spáčilová (najdete zde).

Úplně jiného žánru je taktéž osmdesátiprocentní snímek Rudá mašina. Celovečerní dokument o významu hokeje v SSSR natočil režisér Gabe Polsky. „Napínavý i vtipný, nestranný i výmluvný, nabitý fakty i obrazy. O Rusku toho řekne víc než historik s politologem dohromady, navíc rehabilituje právo výjimečných nehraných filmů na velké plátno,“ míní kritička (čtěte zde).

A stejnou známku dostala i čtyřdílná televizní minisérie Olive Kitteridgeová z produkce HBO. „Běžný středostavovský život v kostce,“ komentovala seriál kritička (čtěte zde). „Jenže způsob, jak Elizabeth Stroutová napsala stejnojmenný román, Jane Andersonová scénář a Lisa Cholodenko pak kroniku natočila, takřka nemá chybu,“ uvedla na adresu série, kde zazářila herečka Frances McDormandová.

O pět stupňů horší hodnocení (75 %) si pak vysloužily snímky Píseň moře, Jurský svět, Muž na laně a animované V hlavě. Stejného hodnocení dosáhl i první český počin v žebříčku, úvodní díly seriálu ČTe Škoda lásky II., které pod názvy Idyla a Polibek pro vítěze natočil režisér Jan Pachl. „Dokonalé dávkování vtipu, něhy a stesku se halí do měkce zářících barev, do pastelových nálad babího léta s ranními mlhami, ve kterých i známí herci dovedou znovu překvapit,“ nešetřila chválou na úvod nové série kritička (čtěte zde). Sedmdesát pět procent dostal i hodinový dokument ČT Dovolená ve dvou - dítě v ceně (více zde).

Fotogalerie

Z české produkce ji zaujaly ještě filmy Sedmero krkavců, Schmitke, Ztraceni v Mnichově a dokument Mallory. Všechny dostaly po sedmdesáti procentech.

Nejhorší Podvodníci a Tchyně

Na opačném konci skončil s ojedinělými deseti procenty seriál TV Barrandov Podvodníci. „Kdyby se udílely ceny za největší bizarnost roku, TV Barrandov by letos do finále nikoho jiného nepustila. Ani závan profese, ani stopa soudnosti, o tvůrčí sebeúctě nemluvě,“ nebrala si Spáčilová v recenzi servítky (čtěte zde).

A právě TV Barrandov má desetiprocentní zářez i podruhé, tentokrát za reality show Tchyně s Monikou Štikovou, která radí rozháraným rodinám. „Jestli otec potřebuje od amatérské léčitelky lidských duší veřejné rady typu ‚Cejtíš ze mě tu energii? To spolu dáme!‘, pak je to jeho vizitka, ale zatahovat do takového výprodeje soukromí děti je víc než nevkusné,“ hodnotí kritička (více zde).

O mnoho lépe nedopadl nedávno uvedený Vánoční Kameňák. Film v překvapivé režii F. A. Brabce dostal dvacet procent. „Pointy vyčichlých anekdot vždy zdůrazní řehot herců i hudební předěl, aby divák poznal, kdy se má smát. Vulgarit snad lehce ubylo, po nich však zbylo jen duté vzduchoprázdno, jež obrazová lyrika nenašlehá,“ napsala kritička k nedávné premiéře (čtěte zde).

Nejhorší

10 %

Podvodníci - seriál
Tchyně - reality show

20 %

Vánoční Kameňák - film

25 %

Babovřesky - film

30 %

Bláznivá dovolená - film
Hitman: Agent 47 - film

Hned v závěsu za Kameňákem se stylově umístil Zdeněk Troška a jeho třetí Babovřesky. Dostaly 25 procent, a to i za okatý product placement. „Způsob, jakým se sponzorské vzkazy množí v osadě Babovřesky, dává ve třetím dílu ke zvážení otázku, jestli jde ještě vůbec o film. Nebo už jenom o sérii reklam, tu a tam proložených veselým skřekem,“ hodnotila vedoucí kulturní rubriky iDNES.cz (recenze zde).

Teprve poté přišly na řadu zahraniční snímky. Bláznivá dovolená a Hitman: Agent 47 si shodně vysloužily pouhých 30 procent. O prvním zmíněném počinu, který resuscituje klasiku 80. let, Spáčilová napsala: „Z legendy zbyl televizní sitcom na čtyřech kolech, únosný leda pro deštivý večer, kdy vyhoří knihovna a ostatní kanály mají výluku (více zde).“ Druhý pak převádí na plátno počítačovou hru. „Bezduchost příběhu ještě umocňuje strnulá vážnost beze stopy odstupu, nadhledu nebo spikleneckého úsměvu. Slovy tvůrci naštěstí šetří a vědí proč, více zachmuřených hlášek typu ‚Opatrně, holčičko, tohle je nebezpečnej svět‘ by už hrozilo nechtěnou parodií,“ napsala o filmu Hitman: Agent 47 (čtěte zde).

Mirka Spáčilová letos ohodnotila celkem 190 filmových a televizních počinů. Její průměrná známka pak byla 56,4 procenta.

Pozn.

Vedle Mirky Spáčilové hodnotili filmy i další redaktoři kulturní rubriky, konkrétně hudební publicisté. Mezi nimi dal nejvyšší známku Ondřej Bezr dokumentu o Filipu Topolovi Takovej barevnej vocas letící komety, který si vysloužil úctyhodných 90 procent (čtěte zde). Honza Vedral pak ocenil dokument o Amy Winehouse 85 procenty (najdete zde). Věra Drápelová ohodnotila šestidílný TV cyklus Můj pokus o mistrovský opus 80 procenty (recenze zde). Vedle zmíněných snímků z hudební branže si pak Honza Vedral napsal recenzi i na rodinnou komedii Paddington (75 procent).

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

Od Pulp Fiction se časy určitě změnily, líčí režisér Quentin Tarantino

Quentin Tarantino (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po premiéře filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí se režisér Quentin Tarantino vrací, aby vzdal hold...

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz