Nejlepší dokumenty Jana Špáty vycházejí na DVD, objeví se i v kině

  14:24aktualizováno  14:24
Osmnáct filmů mistra českého dokumentu Jana Špáty na čtyřech discích, navíc digitálně zrestaurovaných a přepsaných do HD formátu, vyjde v listopadu na DVD. Ponese název Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie a obsahuje výběr nejvýznamnějších filmů od Respice finem po Největší přání.

Dokumentarista Jan Špáta | foto: Archiv KV IFFMF DNES

Pět filmů z této unikátní kolekce navíc pod názvem Restaurované filmy Jana Špáty uvede společnost Aerofilms do kin premiérou v Divadle Archa 2. listopadu.

Další malou ochutnávku – dokumenty Největší přání 2 a Máňa – uvidí už 31. října od 14 hodin publikum na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Organizátoři festivalu sáhli po Největším přání s ohledem na fakt, že je tomu právě dvacet let, co byl natočen. Natáčení a film končí 17. listopadu 1989, což ve výsledku nabízí zajímavé srovnání se současností.

43. MFFKV - Olga Špátová - prezentace dokumentu Půjdu, kam chciRežisér Jakub Sommer

"Když táta tenhle film natáčel, bylo mi pět let. Staví na anketní otázce, jaké je vaše největší přání? Je o mladých lidech, o jejich hodnotách, o přístupu k tehdejší společnosti a politice, o touze po svobodě a lásce. Myslím si, že by měl být dnes součástí výuky na základních a středních školách," říká Olga Špátová, která právě tento dokument řadí mezi své nejoblíbenější mezi sto sedmi autorskými filmy svého otce.

"Vždycky znovu obdivuju Špátovu kameru, jeho dokumentaristické vidění. Dokumentární kamera je zvláštní disciplina, která nespočívá v umění vytvářet krásné obrazy, ale vnímat skutečnost za pochodu, reagovat na ni, vidět to, co je pro téma objevné, co přináší poznání něčeho zatím neznámého a nepovšimnutého," dodává Olga Sommerová.

Olga Sommerová a Jan Špáta

Prvotní impuls k vydání zásadních Špátových děl na DVD vzešel od režiséra Jakuba Sommera: "Po smrti Jana Špáty v srpnu 2006 bylo jasné, že nesmíme dopustit, aby s ním odešly i jeho filmy. Kvalitní přepisy snímků v té době neexistovaly. Od té doby uplynuly tři roky, během kterých jsme sháněli finance, zjišťovali, v jakém stavu jsou původní kopie a negativy, a poté drželi palce kouzelníkům z UPP, kteří filmy pečlivě zrestaurovali," říká Sommer.

Dosud tato díla klasika českého dokumentu nebyla veřejnosti na videonosičích přístupná, a když tak pouze omezeně a ve špatné kvalitě na VHS.

Přepisy a restaurování se nakonec protáhly na rok a půl práce desítky techniků a odborníků. Některé opravy bylo možné provést automaticky speciálním softwarem, jiné se musely řešit manuálně, tj. okénko po okénku. Ve výsledku tak nakonec jde o dosud nejrozsáhlejší projekt digitalizace a restaurování filmů v České republice.

Ve světové premiéře byl výběr Restaurované filmy Jana Špáty uveden na letošním MFF Karlovy Vary v dokumentární sekci mimo soutěž. Nebývalý zájem a nadšené reakce zaplněného sálu byly pro tvůrce silným zážitkem.

K edici Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie

"Celý proces digitalizace a restaurování jsem průběžně sledoval při nesčetných projekcích, ale to, co jsme zažili společně s diváky, byl pocit nepopsatelné radosti. Filmy sklidily velký úspěch před plným sálem, několik dní se dokonce držely na předních místech hlasování o diváckou cenu. Pro tenhle pocit stojí za to věnovat se těmto projektům," konstatuje producent, Richard Němec.

Zároveň  slibuje, že Verbascum ve spolupráci s vydavatelstvím Indies MG Records plánuje v podobných aktivitách pokračovat ve volné společné edici DOst DObré Dokumenty. Pod touto značkou je jako první počin vydáno právě DVD Jana Špáty.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Najdete na iDNES.cz