Nejen Vinklář, skvělá je celá generace

  0:59aktualizováno  0:59
Jsou to herci, se kterými jsme vyrůstali a které budou znát i děti, jež zatím jezdí v kočárcích. A to i přes to, že řada z nich už je bohužel po smrti.

Jiřina Bohdalová, Josef Vinklář | foto: Petr NovotnýMF DNES

Jenže na tak mimořádně silnou hereckou generaci, kterou české divadlo a film měly, nejenže se dlouho nezapomene, ale ona bude žít dál – ve filmech či seriálech.

Rudolf Hrušínský, Jiří Sovák, Jiřina Jirásková, Vladimír Menšík, Stanislav Zindulka, Miloš Kopecký, Jiřina Bohdalová, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Ljuba Skořepová, Lubomír Lipský nebo Josef Vinklář, který zemřel v úterý vpodvečer.

Všem těmto hercům vystavila rodný list první republika, excelovali v druhé polovině minulého století, a vytvořili několik rolí, které budou televizní obrazovky s chutí omílat jako kolovrátek.

Úspěch? Talent i doba
Proč právě herci narození ve dvacátých a třicátých letech minulého století měli takový potenciál, proč co jméno, to velká herecká legenda už během života?

Důvodů je několik. Samozřejmě, že bez talentu by to nikdy nešlo, a první republika, to zkrátka nebyl jen opěvovaný prezident Masaryk, ale také líheň šikovných herců.

Byli tedy talentovaní, ale takových je hodně i dnes. Příčiny jejich úspěchu proto musíme hledat v době a prostředí, do kterého se během svých začátků dostali.

„Faktorů, které tyto herce ovlivnily, je víc. Jedním z nich byl třeba fakt, že jako velmi mladí spolu začínali hrát v divadlech. Byla to generace kolem divadla Větrník, později Divadla Voskovce a Wericha, herci Divadla satiry nebo Městských divadel pražských. Později se rozprchli do různých divadel, ale ty začátky je spojovaly,“ říká Miloš Fikejz z Národního filmového archivu.

Ve velkém herce ovlivnilo Divadlo Voskovce a Wericha. I Josef Vinklář na jejich působení vzpomínal s úctou.

„Chodil jsem do Divadla satiry, znali mě tam z hlediště. Když jim onemocněl herec, nechali mě za něj zaskočit, příště už pro mě měli roli. Na představení se přijel podívat Werich a královsky se bavil. Já pak od něj asi za měsíc dostal nabídku do nově otevřeného Divadla Voskovce a Wericha. Bylo mi šestnáct a šel jsem. To byla náhoda i velké štěstí.“

A historkou potvrdil, že na něj slavná dvojice měla velký vliv. „Werich mi třeba jednou zakázal filmovat. Měl jsem hrát hlavní roli a on říkal: To si musíš rozhodnout, jestli chceš dělat v divadle, nebo filmovat. Voskovec mi to rozmluvil, Werich mi to zakázal. A já jsem mu za to dodnes vděčný,“ vyprávěl Vinklář.

Dalším důležitým momentem byl dostatek hereckých příležitostí. Ve čtyřicátých letech mladí muži začínali rolemi milovníků, avšak neměli potřebu si konkurovat – rolí byl dostatek. „Proto myslím, že mezi nimi nevznikala žádná profesní řevnivost,“ potvrzuje Fikejz.

Na úspěchu herecké generace se odrazilo i působení režisérů, kteří točili hodně úspěšných filmů a zvali si do nich své oblíbené herce, se kterými byli takzvaně na jedné vlně. Mimochodem podobně dnes pracuje režisér Jan Hřebejk.

Legendy na jevišti
Role figurkářů u Zdeňka Podskalského nebo Oldřicha Lipského herce proslavily. Často se i potkávali: v Lipského Zabil jsem Einsteina, pánové hrál Sovák, Zázvorková, Lipský, v Podskalského Kam čert nemůže zase Sovák s Hrušínským, Brodským či Horníčkem. Těch příkladů by bylo...

Filmový historik Pavel Taussig podotýká, že důležitý faktor hrála určitá institucionalizace, tedy to, že se herci stávali zavedenými hvězdami divadel, a také působení státního monopolu. „Ten samozřejmě poskytoval příležitosti, ale někdy – víme, ze jakou cenu,“ podotýká.

Mladí kolegové si hereckých bardů považují. Třeba Jan Dolanský, který jich pár v Národním divadle poznal, s pýchou v hlase připomíná, jak se o něm Josef Vinklář vyjádřil do novin jako o talentovaném herci.

Ano, smrt Josefa Vinkláře připomněla bolestnou zkušenost, že i pozemské působení hereckých legend je vyměřeno, jakkoliv jsou úspěšné. Přesto lze ještě mnohé z nich vidět při divadelní akci.

Ljuba Skořepová hraje v Národním divadle nebo v Praze U Valšů, podobně jako Květa Fialová nebo Lubomír Lipský. Josef Somr dotočil film O rodičích a dětech, Stanislav Zindulka baví diváky v pražském Činoherním klubu. Ještě tedy stále máme příležitost se s mimořádnou hereckou generací setkat tváří v tvář.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Další z rubriky

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz