Natáčení si užívám v maringotce, jím při tom jogurty, tvrdí „Iron Man“ Downey

  2:48aktualizováno  2:48
Robert Downey Jr. předvádí svůj šarm a šťavnatou aroganci v roli netypického superhrdiny ve snímku Iron Man 2. Nedávno získal Zlatý glóbus za roli Sherlocka Holmese a nominaci na Oscara za Tropickou bouři. Docela úspěch na to, že jeho kariéru málem nadobro pohřbily drogy.

„Snažil jsem se zvládnout stoickou i vznětlivou stránku svého hrdiny a být zároveň vtipný a komický,“ říká o roli hrdiny Robert Downey Jr. | foto: Bontonfilm

Vy jste takové hollywoodské dítě štěstěny.
Hádám, že si mě Hollywood oblíbil proto, že moje baseballové odpalování je průměrné. Ale vážně... každý je vyměnitelný. Asi jsem měl pod povrchem pesimismu trochu víry, ale cesta byla těžší, než by měla být.

Z filmu Iron Man 2 (Robert Downey Jr.)Za váš největší herecký úspěch může superhrdina. Hrál jste si na nějakého jako kluk?
V dětství nikdy, ale když mi bylo kolem pětatřiceti a byl jsem těsně před zatčením, byl jsem jen "mužem ve spodním prádle". Tak jsem si svého hrdinu sám představoval.

Měl jsem na mysli trochu jiné hrdiny...
Víte, pro mě může být hrdinou i někdo, kdo si při cestě do zahraničí najde na internetu hospodu, obchody s módou a atrakce, které je potřeba vidět (smích).

Iron Man 2: Zázrak se neopakuje

Čtěte recenzi filmu

Co stálo za úspěchem prvního Iron Mana, který vás katapultoval zpět na výsluní?
Myslím, že to byl komiksový styl. Vzpomínám si, že jsem si už během prvních zkoušek uvědomoval, že je pro mě důležité, abych zvládl stoickou i vznětlivou stránku Tonyho Starka. A zároveň abych byl vtipný a komický.

Hlavně to je příběh jako vystřižený z Hvězdných válek...
Vykradli jsme to odtamtud, a přesto jsem nepřišel o ruce (smích). Ale i pokud by se to stalo, určitě bych jednu z nich mohl získat zpět jako Iron Man. V podstatě to je jinak. Já i režisér Jon Favreau jsme vyrůstali na dohled světového Expa. Můj otec na veletrhu pracoval v roce 1963. A tak jsem dostal nápad tuhle výstavu dostat do filmu jako mapu ukrytého pokladu. Každý otec zanechává svému synovi krabici se vzpomínkami.

Z filmu Iron Man 2

Záběr z filmové dvojky Iran Man

Řada vašich nápadů našla v druhém Iron Manovi uplatnění. Je to váš největší výkon?
Vymyslet ty nápady, to byla ve skutečnosti ohromná bolest. Když jsme točili první díl, nikdo z nás neměl představu, co vlastně děláme. Ale svým způsobem se nám povedlo něco jedinečného. A to jsme si uvědomili až během práce na druhém dílu. Jon ani já jsme už nebyli stejně naivní jako při prvním dílu, kdy jsme navíc byli svázaní rozpočtem. On je dnes jedním z nejuznávanějších režisérů, já často hraji ve filmech, takže nám to dohromady docela fungovalo. Díky tomu jsme mohli mít vyšší požadavky.

Mimochodem, vypadá to, že jste si na tváři nechal Starkova bíbra...
Zdálo se mi, že jsem v Itálii ztloustnul. Slavil jsem tam narozeniny. A tak jsem měl dojem, že vousy ve tváři mě trochu osekají a tím zhubnu. Rád si s tím hraju.

Z filmu Iron Man 2Z filmu Iron Man 2

Z filmu Iron Man 2

V poslední době jdete z filmu do filmu. Pořád vás ještě herectví dokáže nadchnout?
Jsem velice potentní (smích). Pokud bych dokázal natáčet jako Ridley Scott, jeden snímek za druhým a mít mezitím operaci kolena, tomu bych říkal plodnost. Já už si díky vlastním zkušenostem umím určovat tempo. Jdu do práce, nadávám na složitou scénu a snažím se ji přepsat, abych ji lehce dokázal zvládnout. Jinak si při natáčení užívám ve své maringotce. Jím jogurty a občas se mi povede si při tom i odpočinout. Ale, máte pravdu, pracuju příliš moc.

Jaké bylo natáčení s bouřlivákem Mickey Rourkem? Nebál jste se ho?
Ne, i přestože má ohromnou sílu a je velice emotivní. Užil si své ve filmu i vlastním životě. Tady se vrací, já totiž nemám rád slovo comeback. Lidé jsou prostě někdy unavení a potřebují si odpočinout, dokázat něco jiného. Mickey mi připomněl moje kořeny. Pořád hraje ve stylu, kterému nás učili v divadle. Pořád se musí na svou roli únavně připravovat. To mě už přestalo bavit. Teď k tomu přistupuju, jako bych byl šéf studia a ne herec. Už nikdy víc! Už nechci mít tříhvězdičkovou restauraci. Teď jich musí mít hospoda na stěně pět. Nemá cenu dělat biftek, který byste nepohodil ani vlastnímu psu a prodával ho zákazníkům.

Z filmu Iron Man 2

Mickey Rourke ve filmu Iron Man 2

Tuhle odpověď jste přednesl tak dokonale jako sám Tony Stark.
Stoprocentně jsem jím byl!

Jak jste reagoval, když jste se dozvěděl, že premiéru na červeném koberci v Londýně zhatil výbuch islandské sopky?
Líbí se mi nápad, že by to mělo někoho osobně rozhodit (smích). Vím, že by za tím muselo stát určitě velké hollywoodské herecké ego. Mně to příliš nevadilo.

Vraťme se k příběhu Iron Mana. Je tam jiskření mezi hrdinou a Černou vdovou. Jenomže v něm není žádné love story ani erotická zápletka...
Chápu, že Scarlett Johanssonová je sexy. Když jsme začali spolupracovat, každý nás chválil, jak se k sobě ohromně hodíme. Jenomže náš vztah by neodpovídal věku. Za druhé Iron Man cítí lásku k Pepper, kterou hraje Gwyneth Paltrowová, a za třetí Černá vdova tam kvůli sexu není. Má jen poslat příběh jiným směrem.

Z filmu Iron Man 2 (Scarlett Johanssonová)

Z filmu Iron Man 2 (Scarlett Johanssonová)

Z filmu Iron Man 2

Z filmu Iron Man 2 (Gwyneth Paltrowová)

V závěru filmu máte líbací scénu. Paltrowová tvrdila, že ji vzrušovala podobně, jako kdyby se líbala s vlastním bratrem.
Líbal jsem se na scéně už i s jejím bratrem. Neví, o čem mluví. Vím jen, že po naší líbačce vzrušením dlouho nemohla klidně spát (smích).

Navážete teď dalším komiksovým filmem The Avengers?
Měl bych na podzim natáčet druhého Sherlocka Holmese a Avengers hned krátce potom. Vlastně začínám přemýšlet, že bych se už s novináři neměl setkávat a začít pracovat.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Nejlépe placeným hercem roku je akční hromotluk Dwayne Johnson

Dwayne Johnson v hlavní roli filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

Akční hrdina Dwayne Johnson a tváře komiksu Avengers jako Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. či Chris Evans vedou...

RECENZE: Brutální Nikita 2? Kéž by, Bessonova Anna je jen slabý odvar

Z filmu Anna

Spíše než kdysi tak nadějného filmaře dnes Luc Besson připomíná náboráře slovanských manekýnek. Objevitel ukrajinské...

TELEVIZIONÁŘ: Že vždy vyhrává pouze jeden? Miss má povolené výjimky

Finalistky soutěže Česká Miss 2019 a Miss Universe SR 2019 (Praha, 19. srpna...

Proč se Československo vlastně vůbec dělilo? Šestadvacet let po rozpadu federace existuje společná televizní Superstar,...

Najdete na iDNES.cz