RECENZE: Krade, lže, posmívá se invalidům. Oscarová školačka je na zabití

  0:47aktualizováno  0:47
Proti Nabarvenému ptáčeti se v oscarové bitvě postaví také německý film Narušitel systému, který právě vstupuje do našich kin. Jeho malá hrdinka budí neskutečné pocity: strach o ni i z ní.

Záběr z filmu Narušitel systému | foto: Film Europe

Nezvladatelné, odbojné, drzé, dokonce nebezpečné; ale pořád je to dítě. Neví si rady samo se sebou a nevědí si s ním rady ani dospělí, od matky zahlcené vlastními problémy přes vychovatelky z ústavů až po specialistu na mladé delikventy, který si devítiletou školačku pustí nejblíže. 

Navzdory andělské tvářičce je hrdinka snímku Narušitel systému na zabití a její představitelka Helena Zengelová dělá spontánně vše pro to, aby oscarová akademie zase jednou oprášila zvláštní sošku za dětský herecký výkon.

Fotogalerie

Od růžové ponožky po nenávistný pohled se zdá být jasno, kdo tu vede se systémem boj. Krade, lže, ubližuje menším, posmívá se invalidům, zase už ji vyloučili ze školy. 

Má nezvladatelné záchvaty vzteku, které se musí tlumit léky; kdykoli se někdo dotkne její tváře, probudí dávné trauma, takže dívenka vidí doslova rudě a při záchvatu ječí tak děsivě, až si člověk zacpává uši.

Ale přitom je to stále poraněné ptáče, které touží po návratu domů k matce, jež má už jiný život, partnera, děti a která se své dcery bojí.

Ano, Narušitel systému sice patří k snímkům, které rozdírají, ale přitom jednak nevydírá, jednak nepoužívá černobílé šablony. Na jedné straně má divák pochopení i pro trpící matku, která situaci prostě nezvládá, na straně druhé se mu srdce svírá, když dívka s nožem v ruce křičí „Ne, nejdu do školy!“ A její chorobný řev opravdu zle odpuzuje.

Na autorský a režijní debut je snímek Nory Fingscheidtové až úzkostlivě nestranný, spíše pozorovatelský, jako by se publika ptal – Schválně, co byste vyzkoušeli vy?

Narušitel systému

Německo, 2019, 118 min

Režie: Nora Fingscheidt

Scénář:

Hrají: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, Gabriela Maria Schmeide, Melanie Straub, Victoria Trauttmansdorff, Maryam Zaree, Tedros Teclebrhan, Matthias Brenner, Barbara Philipp, Fine Belger, Imke Büchel, Roland Bonjour, Asad Schwarz, Jana Julia Roth, Gisa Flake, Axel Werner, Bärbel Schwarz, Till Butterbach, Julia Becker, Peter Schneider, Hadi Khanjanpour

Hodnocení­: 65 %

Rozhodně nevytváří falešný soucit ani nežebrá o sympatie k holčičce, která ubližuje, kudy chodí, dokonce i těm, kdo se jí snaží pomoci. Protože pokud už ve své osamělosti k někomu přilne, drží se ho jako klíště se strašidelnou vážností: „Kdybych zabila tvou ženu a tvoje dítě, měla bych tě jen pro sebe.“

Vyprávění se odvíjí jako na houpačce, kdykoli přijde náznak naděje, následuje další rána do zad. Scéna, kdy paradoxně školačka utěšuje bezmocně plačící sociální pracovnici, se zaryje do paměti podobně jako okamžik, kdy svírá cizí miminko coby rukojmí. 

Všichni chtějí to nejlepší, ale řešení neexistuje. Bludný kruh doufání a selhání se postupně zacyklí, což snímku trochu ubližuje, ještě více však ruší rádoby „umělecké“ prostřihy. Protože realita tu má síly až dost.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz