„Jasná šance pro Vergaru ukázat jinou verzi sebe sama,“ shodují se zahraniční novináři o nové roli herečky, která dosud dostávala hlavně šance projevit svůj komediální talent. Diváky si však získala nejen jím, ale také přirozeným latinskoamerickým šarmem a pohotovými reakcemi v talentové show America´s Got Talent. Na Instagramu i díky tomu Vergaru sleduje přes třicet milionů lidí.
Sen o roli Griseldy Blanco si Sofia Vergara hýčkala po dekádu. Do cesty jí však neustále vstupovaly nové a nové epizody Takové moderní rodinky, která skončila v roce 2020. V mezičase si narkobaronku stihla zahrát třeba Catherine Zeta-Jones v nepříliš úspěšném snímku Cocaine Godmother z roku 2017 a svůj plán na oživení kolumbijské mafiánky na plátně prý měla i popová diva Jennifer Lopez. Vývoj projektu se však zastavil.
Život Griseldy Blanco byl plný násilí a zločinu od dětství. Vyrůstala v neblaze proslulém Medellínu, čelila zneužívání ze strany náhradního otce, byla nucena ke krádežím a podle všeho už jako puberťačka zabila prvního člověka. Postupně se měla během sedmdesáti let svého života postarat o smrt více než dvou set lidí. Vlastníma rukama i zprostředkovaně.
Escobar v sukních
Od prostituce se postupně dostala po nelegálním přesunu do New Yorku k pašování drog. Z velkoměsta však musela později uniknout a vrátit se do své domoviny. Brzy se však do USA dostala znovu, tentokrát do Miami, kde se začala psát kapitola života Griseldy Blanco jako kokainové královny, či také jinak „Escobara v sukních“.
„Když jsem se ji snažila pochopit, šla jsem na to skrz pocity strachu a lásky, které v sobě na začátku musela mít. Bála se, že nebude moct zajistit své děti. Se zločinem začala v uvozovkách s dobrým úmyslem. Nikdo jí nikdy nic jiného neukázal. Všechna ta moc jí však později absolutně stoupla do hlavy a ovládla ji,“ přemýšlí o Griseldě Blanco herečka.
Z potomků narkobaronky do dnešního dne podle všeho přežil jen její nejmladší syn Michael Corleone Blanco, který se dodnes na sociálních sítích prezentuje jako „hrdý syn své matky“.
Hned v prvních rozhovorech ke Griseldě čelili tvůrci stejné otázce jako v případě Narcos. Zdali je etické věnovat tolik pozornosti zločincům, kteří patřili k největším na planetě. „My je ale neglorifikujeme. Netočíme Zjizvenou tvář, ukazujeme je reálně. Escobar zemřel příšerně a sám,“ míní Eric Newman.
Obdobně se k otázce vyjadřuje také Vergara: „Seriál neomlouvá Griseldina životní rozhodnutí. Poukazuje spíš na dopady působení drogového impéria na Miami a společnost. Není to hezká podívaná. Seriál je záměrně drsný, protože nejde o zachycení života v luxusu. Je v něm často spousta krve a hrůz a často se v něm odehrává něco, co je v rozporu s hodnotami hlavních postav, které spočívají v ochraně a zajištění vlastní rodiny.“
K podobně ožehavé otázce pak přidává režisér Andrés Baiz ještě jedno téma. „Je velice důležité, že většina štábu je latinskoamerického – nebo přímo kolumbijského – původu. Mohli jsme do Griseldy vložit naše vzpomínky, zkušenosti i náturu,“ říká. Naráží tak na roky kritiky ze strany Kolumbijců směrem k filmařům, kteří se dle jejich soudu často uchylují ke značnému zjednodušování kolumbijské národní identity i historie.
Seriál má celkem šest epizod. Netflix Griseldu uvede v premiéře ve čtvrtek 25. ledna.
Trailer k seriálu Griselda: