Sedat si a fotit se povoleno! Ve Varech stojí Železný trůn ze Hry o trůny

  15:58aktualizováno  15:58
Možnost usednout na Železný trůn, majestátní rekvizitu z populárního seriálu Hra o trůny, budou mít všichni zájemci na karlovarském filmovém festivalu. Kolosální trůn do Varů přivezli zástupci televize HBO a stojí v internetové kavárně HBO GO Internet Café v hotelu Thermal. Sedat si a fotit se povoleno!

Instalace Železného trůnu do internetové kavárny HBO v hotelu Thermal. | foto: HBO, Michal Čížek ©

Přes dva a půl metráku těžký náklad tahali ve středu horolezci oknem do karlovarského festivalového paláce Thermal. Kopie Železného trůnu, který je ve filmovém seriálu Hra o trůny středobodem všech bojů a intrik, se dostala na své místo až na druhý pokus.

Fotogalerie

První nadšenci si na mezinárodním filmovém festivalu začali pořizovat vládcovský portrét v pátek ve dvě hodiny odpoledne. V České republice je trůn vůbec poprvé.

Dopravní bedna má 130 kilo, samotný trůn váží 136 kilo. Z dodávky pod okno Thermalu náklad přinesla „dvaatřicetinožka“, tvořená šestnácti muži. 

„Horolezci pak připravili lana a evropskou verzi trůnu, který jsme přivezli ze skladu v Maďarsku, vytáhli nahoru. Poprvé se do okna nevešel, takže se musel naklonit. Po čtyřech hodinách práce bylo hotovo," řekl Lukáš Hadrava z pražské společnosti HBO Europe.

Trůn, který by se dveřmi nedostal dovnitř, mají festivaloví návštěvníci k dispozici v HBO GO Internet Café poblíž recepce denně od 8 do 20 hodin. Při trůnění se může vyfotit každý zájemce. Akreditace není třeba. Jediným problémem může být fronta. Klíčová rekvizita kultovní fantasy totiž bývá magnetem festivalů a další akcí. Například v Bulharsku měřila fronta kilometr.

„Na víkend je pro zájemce připravený stánek s nainstalovaným fotoaparátem. Fotografování je zdarma a snímek vyjede z automatu,“ upozornila obsluha kavárny.

V HBO GO Internet Café je k dispozici devět notebooků. Nabízejí online videotéku, která obsahuje seriál Hra o trůny. Na počítačích si je možné vyřídit i emailovou korespondenci.

Manuál k bytelnému trůnu má šestnáct stránek. Je v něm také napsáno, že na trůn nesmějí zvířata. Obsluha internetové kavárny ale slibuje, že přimhouří oči, pokud se bude někdo chtít vyfotit s malým psíkem na klíně.

„Třeba si sedne na trůn i prezident festivalu Jiří Bartoška,“ doufá tajně Lukáš Hadrava. Prý by to byla větší pocta, než kdyby sem dosedla největší festivalová hvězda Mel Gibson.

Dávno před otevřením kavárny studentky v informačním festivalovém kiosku zájemcům vysvětlovaly, jak se dostat k trůnu. "Seriál jsem viděla, ale kniha je podle mne lepší. Kilometrové fronty nás ve Varech asi čekají také," usmívala se brigádnice Aneta Rohanová. Až opadnou fronty, chce si na trůn také sednout.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

VIDEO: Ďábelská hororová slavnost. Stylově se hlásí horor Slunovrat

Trailer k filmu Slunovrat

Přesně k datu nejdelšího dne roku zveřejnil první ukázku Slunovrat, který do českých kin přijde 1. srpna. Horor Ariho...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

Najdete na iDNES.cz