Muž miluje muže. Projde Venkovský učitel u diváků?

  8:31aktualizováno  8:31
S nadsázkou řečeno má Česko svou Zkrocenou horu. Vyvolá i Venkovský učitel, film o lásce muže k muži, jenž má dnes premiéru, tolik vášní jako romance dvou kovbojů? "Nemyslím, ale stát se to může," říká režisér Bohdan Sláma.

Venkovský učitel - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

Zkrocená hora vyhrála tři Oscary, ale vzbudila i řadu protestů. Nesměla se hrát na Bahamách či v Salt Lake City, útočila na ni Liga amerických rodin, prarodiče dvanáctileté dívky žádali odškodné půl milionu dolarů za "psychickou újmu", již prý vnučka utrpěla při školní návštěvě filmu.

Herečky Michelle Williamsové se zřekla křesťanská škola, kam chodívala, a Heath Ledger i Jake Gyllenhaal byli za role filmových milenců napadáni ještě více.

Zažil už nevraživost titulní hrdina Venkovského učitele Pavel Liška? "Nezažil a ani by mě to nenapadlo. Já se bál spíše opaku: aby si lidi nemysleli, že ten film točíme kvůli senzaci," přiznává představitel kantora, jenž odejde z Prahy na venkov a tam ho okouzlí syn farmářky. "Ale i kdyby se někdo ozval, bude mi to fuk," dodává Liška.

"U nás Venkovský učitel vadit nebude," tipuje režisér, "dělali jsme ho pro inteligentní a citlivé lidi. Ale jistá kontroverze nastat může a já to považuji za přirozené. Společnost se skládá z různých postojů, pro skiňáky to k vydýchání nebude," hádá Sláma.

"Netoužím po tom, nedělali jsme to jako provokaci, ale přijmu, když to někomu nesedne. Přesto sázím na to, že zdejší tolerance k odlišnostem se zvýšila."

Jenže i v Česku, kde převládají ateisté, narazila komedie O život na odpor lidí, kteří v ní vidí podporu potratů a žádají stažení díla z kin. "Myslíte, že se máme bát katolíků? Vždyť odpuštění je jednou z křesťanských hodnot a náš film vypráví hlavně o odpuštění," namítá Sláma.

Kina, školy, televize, zahraniční distribuce; tam všude by mohl příběh homosexuálního hrdiny narazit. "Ale zatím se nic neděje," potvrzuje producent Pavel Strnad, "na herce nikdo neútočí, kina film neodmítají, školy neprotestují. Jen z Polska, kde film odstartuje na podzim, máme zprávy, že tam to bude těžší."

Polští partneři vzkázali, ať tvůrci nečekají takové nadšení jako u Slámova Štěstí. "Taky prý můžeme narazit u polských kritiků orientovaných proti sexuálním menšinám, údajně je jich tam spousta," líčí producent. "Já Polsko neznám, ale vím, že tam padaly návrhy, ať se homosexuálům zakáže učit na školách, takže jsem zvědav," dodává Sláma.

V Česku nečeká producent potíže už díky zkušenosti. "Nestalo se nic ani před dvanácti lety u filmu Šeptej; přitom Sláma pojímá obdobné téma jemněji. Lidé, kterým činí problém, mohou naopak ocenit, že se obejde bez názorného sexu; tak něžně natočenou scénu jsem ještě neviděl. A vedle filmů, které se dnes hrají v kinech, je to docela běžná věc," míní Strnad. Na zahraničních trzích se jim naopak hlásili distributoři zaměření na silnou vlnu gay filmů a museli jim vysvětlovat, že "o tom" Venkovský učitel není.

"Přijdou diváci, kteří vědí, že to není film pro čtyřprocentní menšinu," míní i distributor Aleš Danielis. Doporučená přístupnost je od patnácti let věku. A za čas, až poběží film v televizi? "Klidně bych ho hrál už od osmi hodin večer, z hlediska přístupnosti není důvod k obavám," slibuje Jaroslav Kučera z ČT.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Že vždy vyhrává pouze jeden? Miss má povolené výjimky

Finalistky soutěže Česká Miss 2019 a Miss Universe SR 2019 (Praha, 19. srpna...

Proč se Československo vlastně vůbec dělilo? Šestadvacet let po rozpadu federace existuje společná televizní Superstar,...

Nejlépe placeným hercem roku je akční hromotluk Dwayne Johnson

Dwayne Johnson v hlavní roli filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

Akční hrdina Dwayne Johnson a tváře komiksu Avengers jako Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. či Chris Evans vedou...

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

Najdete na iDNES.cz