Nejradši mám střeva, říká Pavlátová. Pitvá se animovaný pohled burkou

  8:52aktualizováno  8:52
Za Repete má Zlatého medvěda z Berlinale, za Řeči, řeči, řeči... oscarovou nominaci, s Tramvají vyhrála v Annecy. Po ceněných krátkých dílech točí Michaela Pavlátová první celovečerní animovaný film: o Češce vdané do Kábulu.

Z příprav filmu Moje slunce Maad | foto: archiv Michaely Pavlátové

Na počátku projektu s pracovním názvem Moje slunce Maad stál paradoxně pocit selhání. „Měla jsem dělat jiný, hraný film, ale těsně před natáčením jsem zjistila, že se mi jeho scénář nepovedl. Naštvalo mě to, myslela jsem si, že se mi to nemůže stát, ale musela jsem si to přiznat. Pak jsem si řekla – Nevadí, najdu si nějakou předlohu. Navíc u hraného filmu jsem si pokaždé připadala jako na návštěvě,“ tvrdí Michaela Pavlátová, ačkoli i její hrané tituly Nevěrné hry či Děti noci sbíraly festivalové ceny. 

A když objevila knihu Petry Procházkové Frišta, nabídla producentům její animovaný přepis – s tím, že vyjde levněji. „Nevím, jak mi to mohli věřit, když i ten nejlevnější animovaný film je vždy dražší než hraný,“ směje se.

Start o Vánocích

Tak se začal rodit příběh lásky, jež narazí na odlišnou realitu. Místo Rusky, která vystupuje v knize, se ve filmu do afghánského studenta zamiluje pražská blondýnka. Ve srovnání se spolužáky jí připadá jako jediný opravdový chlap, oceňuje i jeho velké rodinné zázemí, takže ho po svatbě následuje do Kábulu – a zpod burky, kterou tu musí nosit, objevuje jiný svět.

Když se jí nedaří otěhotnět, rodina začne mluvit o případné druhé manželce, nelibě nese i ženinu práci pro Američany. Pak adoptují těžce nemocného sirotka, který naplní hrdinčiny dny v cizí zemi a s nímž může snít i o létajícím koberci.

Fotogalerie

„Věřím, že náš animovaný film dokáže totéž co hraný. A proč vyprávím realistický příběh animací? Mám to ráda. Jednak animace umožňuje děj komentovat, jednak zpřesňovat právě díky tomu, co všechno z něj musí vyloučit,“ vysvětluje režisérka.

Především však miluje proces tvorby a z něho nejvíce „střeva“, jak říká tomu, „co bylo během cesty někde uprostřed a co konečný výsledek možná opomine, upraví, uhladí, překryje“.

Když Pavlátová svůj projekt takříkajíc pitvá až k prapůvodním „střevům“, musí se vrátit v čase. „Dlouho jsem Moje slunce Maad odkládala, začala jsem učit na FAMU a škola mě zcela pohltila. Až v roce 2015 byly dlouhé vánoční prázdniny, tak jsem si udělala první kresby a testy,“ vzpomíná. Postupně musela sestavit tým, s nímž nápady rozvíjela a učila jej svému stylu.

Jednočlenný tým

Nešlo jen o proměnu knižní boubelky a její podobu: zkoušelo se, jak se bude pohybovat, otáčet, komunikovat s ostatními postavami, jak má vypadat pozadí, které jinak Pavlátová příliš nepoužívá. Rozdíl mezi původním náčrtem a následujícími verzemi přesně dokumentuje videoukázka: v obchodní verzi určené partnerům filmu je propracovanější, ale v rané variantě syrovější a průraznější. 

„Tady vidíte, proč já mám nejradši střeva,“ podotýká režisérka, která celovečerní díla dosud odmítala. „Věřila jsem v krátký film, dával mi autorskou svobodu a naprostou nezávislost, neboť celý tým tvoří jediný člověk. To v dlouhometrážní tvorbě nejde, tam je výsledek nutně dílem kompromisu.“

Ale bez ohledu na formát si i Moje slunce Maad drží typická témata Pavlátové, která shrnuje slovy „vztah muže a ženy, provokace, stylizace“. Česko-slovensko-francouzská koprodukce za 3,4 milionu eur by mohla jít do kin v roce 2021.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Dal půldruhého milionu na politický thriller o Františku Krieglovi

František Kriegel

Zázraky se ještě dějí. Na besedu Ivana Fíly o jeho knize a připravovaném stejnojmenném filmu Muž, který stál v cestě...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

Majetek to byl velkej, sebrat se to chtělo. Točí se pokračování Modré krve

Cyklem Modrá krev provází František Kinský.

Při natáčení nových dílů dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev se štáb dostal až k vládci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz