Až se stanu knížetem, vyhostím všechny ženské! Modrá krev II baví

  14:40aktualizováno  14:40
Druhá řada cyklu o české šlechtě Modrá krev, která ve čtvrtek startuje na ČT, je možná ještě zajímavější než první. Jednak objevuje méně známé rody, jednak průvodce pořadu hrabě František Kinský už dozrál bezmála k vlastní talk show.

Seriálem Modrá krev provází František Kinský. | foto: Česká televize

Při natáčení Modré krve II získal Kinský ke své bezprostřední noblese ještě větší moderátorskou sebejistotu, dokonce místy improvizuje a navíc se pouští do otázek, které se z čistě informativní roviny dostávají do osobnějších, leckdy zábavných poloh.

Tak třeba zvědavě zpovídá vládce Lichtenštejnska, jak se tvářili jeho spolužáci, když měli ve třídě skutečného prince, a dostane se mu úsměvné odpovědi, že s chlapci to vcelku nebyl problém. „Zato dívky byly velmi rozrušené, běhaly za mnou, chtěly se bavit a mě to rozčilovalo, takže jsem se tehdy rozhodl, že až se stanu knížetem, vyhostím všechny ženské!“

Jindy zase Kinský aristokraty žijící v cizině zkouší z mateřského jazyka, vyzvídá, které české slovo je pro ně svou výslovností nejtěžší – prý žhář. Do kamery vesele glosuje ochutnávku zámeckého vína, které ne a nejde otevřít, nebo cituje údiv prince Charlese, když poprvé slyšel, že má příbuzné i v Česku.

Ale při vší konverzační uvolněnosti se dotkne i zásadnějších témat. Například ohledně volby mezi prezidentským a monarchistickým systémem uslyší argumenty pro tradiční království s odpovědností děděnou z generace na generaci proti střídání mnohdy sporných prezidentů. Ještě i dneska? „Zvláště dneska!“

Fotogalerie

Nové díly dokumentárního cyklu se týkají například Wratislavů z Mitrovic, Bubnů z Litic, Belcrediů nebo Bartoňů z Dobenína. Někdy stačí jediné výstižné slovo, například na otázku, jak se tu tehdy žilo, dostane Kinský lakonickou odpověď: „Studeně.“ Jindy se rozvine celé spletité putování od dávných kmenových stařešinů ke královské větvi Přemyslovců včetně následných rodů spřízněných po meči a po přeslici.

Jednou se vypráví bezmála detektivka na téma, komu patřila vzácná šavle, podruhé zase košatý společenský román napříč několika typy režimu. Například o šikovném tkalci, který se dopracoval až k textilní továrně, císař ho povýšil do šlechtického stavu, poté v jeho sídle přenocoval prezident TGM, pak ho vyvlastnil Reinhard Heydrich, po válce se tu ubytoval ruský generál a následně tu zřídili mateřskou školu. 

Mnohé památky dopadly daleko hůř. „Je neuvěřitelné, co všechno se do zámků nastrkalo,“ žasne Kinský v sídle s výjimečnou akustikou, ve kterém Joseph Haydn napsal svou první symfonii.

MFFKV - Alena Činčerová - Karlovy Vary (6. července 2007)

Alena Činčerová

A k historii budov se přidávají kuriózní lidské osudy – od emigranta, jenž působil na dvoře etiopského císaře Haileho Selassieho, až po budoucí skladníky či kulisáky, kteří zůstali ve vlasti i za totality. 

„Hraběnka Eleonora Bubnová z Litic myla nádobí v dietní jídelně U Bumbrlíčka. Byla šťastná, když se časem vypracovala na servírku a nosila denně sedmnáct obědů na jednom tácu. Hrabě Ludvík Belcredi po propuštění z tábora nucených prací jezdil s brněnskou tramvají a baronka Josefína Hildprandtová zase pracovala v tehdejší Mototechně,“ vybírá režisérka Alena Činčerová několik příkladů z druhé řady Modré krve.

Přestože premiérové putování vede od menších tuzemských sídel až do Lichtenštejnska, obě řady spojuje tón výpovědí. Nenajde se tu žádné fňukání, stýskání, hořkost, ukřivděnost; naopak. Paní Eleonora se loučí s poděkováním „všem dobrým, laskavým a hlavně slušným lidem, ať se jim tu šťastně žije“. Vysílání pořadu se již nedočkala, zemřela loni v 89 letech.

Modrá krev II tak znovu přesahuje naučné toulky po hradech a zámcích. Včetně stálé platnosti rodových hesel. O právu a nesmlouvavě, tím se řídí rod Podstatzkých. Přes překážky ke slávě, tak zní heslo Hildprandtů, a Ctíce předky ctíme sebe, vzkazují Bubnové z Litic. 


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz