Až se stanu knížetem, vyhostím všechny ženské! Modrá krev II baví

  14:40aktualizováno  14:40
Druhá řada cyklu o české šlechtě Modrá krev, která ve čtvrtek startuje na ČT, je možná ještě zajímavější než první. Jednak objevuje méně známé rody, jednak průvodce pořadu hrabě František Kinský už dozrál bezmála k vlastní talk show.

Seriálem Modrá krev provází František Kinský. | foto: Česká televize

Při natáčení Modré krve II získal Kinský ke své bezprostřední noblese ještě větší moderátorskou sebejistotu, dokonce místy improvizuje a navíc se pouští do otázek, které se z čistě informativní roviny dostávají do osobnějších, leckdy zábavných poloh.

Tak třeba zvědavě zpovídá vládce Lichtenštejnska, jak se tvářili jeho spolužáci, když měli ve třídě skutečného prince, a dostane se mu úsměvné odpovědi, že s chlapci to vcelku nebyl problém. „Zato dívky byly velmi rozrušené, běhaly za mnou, chtěly se bavit a mě to rozčilovalo, takže jsem se tehdy rozhodl, že až se stanu knížetem, vyhostím všechny ženské!“

Jindy zase Kinský aristokraty žijící v cizině zkouší z mateřského jazyka, vyzvídá, které české slovo je pro ně svou výslovností nejtěžší – prý žhář. Do kamery vesele glosuje ochutnávku zámeckého vína, které ne a nejde otevřít, nebo cituje údiv prince Charlese, když poprvé slyšel, že má příbuzné i v Česku.

Ale při vší konverzační uvolněnosti se dotkne i zásadnějších témat. Například ohledně volby mezi prezidentským a monarchistickým systémem uslyší argumenty pro tradiční království s odpovědností děděnou z generace na generaci proti střídání mnohdy sporných prezidentů. Ještě i dneska? „Zvláště dneska!“

Fotogalerie

Nové díly dokumentárního cyklu se týkají například Wratislavů z Mitrovic, Bubnů z Litic, Belcrediů nebo Bartoňů z Dobenína. Někdy stačí jediné výstižné slovo, například na otázku, jak se tu tehdy žilo, dostane Kinský lakonickou odpověď: „Studeně.“ Jindy se rozvine celé spletité putování od dávných kmenových stařešinů ke královské větvi Přemyslovců včetně následných rodů spřízněných po meči a po přeslici.

Jednou se vypráví bezmála detektivka na téma, komu patřila vzácná šavle, podruhé zase košatý společenský román napříč několika typy režimu. Například o šikovném tkalci, který se dopracoval až k textilní továrně, císař ho povýšil do šlechtického stavu, poté v jeho sídle přenocoval prezident TGM, pak ho vyvlastnil Reinhard Heydrich, po válce se tu ubytoval ruský generál a následně tu zřídili mateřskou školu. 

Mnohé památky dopadly daleko hůř. „Je neuvěřitelné, co všechno se do zámků nastrkalo,“ žasne Kinský v sídle s výjimečnou akustikou, ve kterém Joseph Haydn napsal svou první symfonii.

MFFKV - Alena Činčerová - Karlovy Vary (6. července 2007)

Alena Činčerová

A k historii budov se přidávají kuriózní lidské osudy – od emigranta, jenž působil na dvoře etiopského císaře Haileho Selassieho, až po budoucí skladníky či kulisáky, kteří zůstali ve vlasti i za totality. 

„Hraběnka Eleonora Bubnová z Litic myla nádobí v dietní jídelně U Bumbrlíčka. Byla šťastná, když se časem vypracovala na servírku a nosila denně sedmnáct obědů na jednom tácu. Hrabě Ludvík Belcredi po propuštění z tábora nucených prací jezdil s brněnskou tramvají a baronka Josefína Hildprandtová zase pracovala v tehdejší Mototechně,“ vybírá režisérka Alena Činčerová několik příkladů z druhé řady Modré krve.

Přestože premiérové putování vede od menších tuzemských sídel až do Lichtenštejnska, obě řady spojuje tón výpovědí. Nenajde se tu žádné fňukání, stýskání, hořkost, ukřivděnost; naopak. Paní Eleonora se loučí s poděkováním „všem dobrým, laskavým a hlavně slušným lidem, ať se jim tu šťastně žije“. Vysílání pořadu se již nedočkala, zemřela loni v 89 letech.

Modrá krev II tak znovu přesahuje naučné toulky po hradech a zámcích. Včetně stálé platnosti rodových hesel. O právu a nesmlouvavě, tím se řídí rod Podstatzkých. Přes překážky ke slávě, tak zní heslo Hildprandtů, a Ctíce předky ctíme sebe, vzkazují Bubnové z Litic. 

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz