RECENZE: Tak má vypadat zábava. Cruise zvládá nejlepší akci sezony

  12:30aktualizováno  12:30
Příští britská bondovka bude mít co dělat, aby se vyrovnala šestému dílu svého amerického konkurenta, snímku Mission: Impossible – Fallout.

Zamrzí jen, že zápletka se zase už točí kolem jaderné hrozby, což začíná být stejně únavné jako padouchové pohánění šílenou vizí nápravy světa. Fallout také používá méně hravého nadhledu než předešlé epizody, i když je sympatické, že hlavní dávku jinak úsporného humoru si šetří pro finále.

Fotogalerie

Nicméně ve svém žánru, tedy právě a pouze na půdě akční podívané, náleží šestá nemožná mise tajného agenta Ethana Hunta v podání Toma Cruise k nejlepším v celé sérii, neřkuli k dosavadním vrcholům letošní sezony.

A to přesto, že scénář vnucuje hrdinovi citovější okamžiky při konfrontaci obou jeho životních lásek a že spád poněkud brzdí mocenské šarvátky jednotlivých tajných služeb; když se mezi ně vmísí pár najatých goril a lokální policisté, místy je na plátně až nepřehledno.

Ovšem ke světu špionáže tradičně patří, že každý tu hraje svou vlastní hru či dokonce hry – ostatně dojde i na kouzelnou ukázku falešné reality ve stylu Vrtěti psem. Hlavně však o kvalitě daného žánru nerozhoduje, zda se hrdina žene za nebezpečným plutoniem, královským pokladem nebo ukradenou kostkou másla ze samoobsluhy, nýbrž akce sama – a ta nemá chybu.

Včetně výškového seskoku padákem s fantastickým snímáním i choreografií, počínaje záchranou během volného pádu a konče efektním přistáním na střechách Paříže.

Metropole si vůbec přisvojily podstatnou roli. Řízné rvačky od toalet po hotelový bar mění okázalou říši luxusu nad Seinou ve vymlácený holobyt a nápady vydatně nabitá sekvence přepadení konvoje s pancéřovou pastí pod hladinou, kdy se motorky honí kolem Vítězného oblouku a čluny v podzemních kanálech, spadají k momentům, kdy se fanoušek přímo tetelí blahem.

Totéž platí pro Londýn, v němž se dálkově řízená štvanice napříč střechami, mosty, kancelářemi i velebnou katedrálou odlehčuje vtipem. A finále našlo své cestopisné kulisy v Kašmíru, jehož příkré hluboké soutěsky vnášejí do oddechové historky prvek čisté krásy.

Mission: Impossible – Fallout

USA, 2018, 147 min

Režie: Christopher McQuarrie

Scénář:

Hrají: Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Henry Cavill, Vanessa Kirby, Alec Baldwin, Simon Pegg, Sian Brooke, Sean Harris, Ving Rhames, Michelle Monaghan, Angela Bassett, Wes Bentley, Alix Bénézech, Joey Ansah, Caspar Phillipson, Velibor Topic, Gordon Alexander, Frederick Schmidt, Russ Bain, Grahame Fox

Hodnocení­: 75 %

Právě tady si režisér Christopher McQuarrie, jenž nyní píše pro Cruise pokračování jeho hitu Top Gun, nejspíše připomněl své klukovské okouzlení Hvězdnými válkami v podobě uhrančivého leteckého souboje helikoptér. Jejich následné pozemní využití v podobě sněžných bobů pak nese punc jedinečnosti.

Bezesporu akční kousky ve filmu Mission: Impossible – Fallout představují vysoce profesionální řemeslo a Cruise je zvládá s neskutečnou samozřejmostí, dravostí i radostí. Naprosto se vyrovná o dvacet let mladšímu Henrymu Cavillovi v roli Huntova ústředního protihráče, což dává slušné vyhlídky případnému sedmému dílu.

Pochopitelně ve stavbě příběhu se žádné překvapení nekoná, jako vždy rozhodují poslední sekundy se souběžnými duely na několika bojištích, přičemž některé z nich už hraničí s přírodními zákony. Současně však působí realisticky, nečiší z nich digitální umělost, která už ublížila mnohým legendám.

Tak má prostě vypadat velkorysá letní zábava.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

VIDEO: Když Havel vyhlásil Amnestii. Točí se největší vězeňská vzpoura

Trailer k filmu Amnestie

Aňa Geislerová, Roman Luknár, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý nebo Marek Vašut se potkají v thrilleru Amnestie, který...

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

VIDEO: Ďábelská hororová slavnost. Stylově se hlásí horor Slunovrat

Trailer k filmu Slunovrat

Přesně k datu nejdelšího dne roku zveřejnil první ukázku Slunovrat, který do českých kin přijde 1. srpna. Horor Ariho...

Najdete na iDNES.cz