Miss Potter, malý film s velkou hvězdou

  6:25aktualizováno  6:25
Přijela velká hvězda, přivezla malý film. Renée Zellwegerová, která dnes zahájí 42. karlovarský festival, získala za titulní roli snímku Miss Potter nominaci na Zlatý glóbus.

Renée Zellweger a Ewan McGregor - Miss Potter - Renée Zellweger a Ewan McGregor ve filmu Miss Potter (2006) | foto: S.P.I. International

Příběh britské spisovatelky a malířky vejde hned po festivalové předpremiéře do českých kin, takže i ti, kdo do Varů nemíří, mohou posoudit, čím uhranula herečka více než "zbytek" filmu: úhledný, pastelový, nyvý, tklivý, kultivovaný až unylý a lehce dětinský.

Mírně nedospělé reakce vykazuje i hrdinka, která už překročila třicítku, což má být zřejmě znak vzpoury proti dobovým konvencím a umělecké výstřednosti; cynik by za jejím chováním našel stopu staropanenské rozháranosti.

Nespoutanost dává najevo tím, že si snímá klobouk a kočího pobízí k rychlejší jízdě; jinak je však zdvořilá, vychovaná a nenápadně asertivní. Za úsměvem dokonalé dámy skrývá neústupnou houževnatost, za dveřmi pokoje zase své žvatlání s kreslenými zvířátky, jež díky animaci ožívají. A když přijde řeč na vdavky, tváří se rozpačitě jako hereččina slavná hrdinka Bridget Jonesová.

Pro Beatrix Potterovou, která žila v letech 1866–1943 a proslula třeba dětským příběhem o králíčkovi Petrovi, našla Zellwegerová podobně bezprostřední výraz. Na vypravěčském modelu viktoriánsky sešněrované konverzace čajových dýchánků jinak nemají ani skvělí herci, Ewan McGregor v roli zamilovaného nakladatele nebo Emily Watsonová coby jeho sestra, příliš co předvést.

Zbývá jim pouze vždy působivá, typicky britská sebekontrola emocí pod salonním nátěrem. Jiskřivě moderní nadhled Pýchy a předsudku však v Miss Potter chybí a režie se kromě milé animace či vtipného průletu předchozími námluvami ve stylu Mrazíka spokojí s málem.

Nevýbojně televizní metoda střídá zrození úspěchu a citu dospělé hrdinky v Londýně roku 1902 s návraty do dob jejího idylického dětství, jež vroubí zdvořilé rituály "lepší rodiny" a fantazijní hry se zvířaty. Jednou se vzepře jako malá – "Já se nevdám, chci malovat", jednou v dospělosti, kdy se rodičům zdá její vyvolený "pod úroveň", jednou zažije bolestnou tragédii shůry.

Ale na rozdíl od jiných životopisných dramat se výsek hrdinčiných osudů jeví jako selanka: obklopují ji vesměs rozumní chápaví lidé, má zázemí, vzdělání, talent, úspěch, naději a po těžké ráně najde vyrovnanost v útěku k přírodě, tvorbě a (staro)novému vztahu, což ještě úhledně shrnou závěrečné titulky.

Tvůrci bojovně slibují drama o ženě, která "musí svést zápas o vlastní životní vizi s viktoriánskými předsudky", malý film však předvádí spíše zdrženlivě kultivované melodrama, vedle nějž úděl Boženy Němcová působí jako psychothriller.

Miss Potter
VB-USA, režie Chris Noonan, hrají Renée Zellwegerová, Ewan McGregor, Emily Watsonová, titulky, 92 minut.
Hodnocení MF DNES: 60%

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

Najdete na iDNES.cz