Vary popáté: Oliver Stone v garáži a Čechomor na stupních vítězů

  12:56aktualizováno  12:56
Vary mají za sebou svůj den slunovratu - úterý, kdy se festival láme v půli, hosté doplňují peněženky u bankomatů a místním svitne naděje, že se lázně brzy vrátí ke svému ospalému poklidu. Byl to den navenek neviditelný stejně jako jeho nový přírůstek Oliver Stone a jako jeho vrchol potvrzující, že na filmovém festivalu zní nejlepší muzika.

Čechomor v Karlových Varech | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ve statistice rekordů si titul nejtajemnějšího hosta přisvojil tvůrce slavné Čety a ctitel Fidela Castra režisér Oliver Stone, který si přijel pro Křišťálový glóbus.

Učinil totiž krok, k němuž sahají jen ty nejrozmarnějí herečky hroutící se představou, že by po únavné cestě ukázaly fanouškům milimetrovou vrásku pod slunečními brýlemi. Zkrátka Stone z limuzíny nevystoupil, davům nepokynul, projel skrytě rovnou do hotelových garáží jako ve scéně, kterou srocení fotografové znají spíše z vartování před branami soudů a věznic. Teprve během středy, kdy má uvést novou verzi svého Alexandra Velikého, se ukáže, zda se za tmavými skly vozu skrýval opravdu uznávaný americký filmař, jeho dvojník nebo náhodná stopařka.

Mirka Spáčilová z Varů

POPRVÉ: Horečka páteční noci s Travoltou pod dekou

PODRUHÉ: Sobota vyladěná na erotickou strunu

POTŘETÍ: vzhůru na Woodstock, zíráním na internet se ztrácí pohlaví 

POČTVRTÉ: Kdo měl hrát Popelku a kam mizel Travolta

Nejotužilejší náturu prokázala švédská koproducentka amerického filmu Ptáče. Když se nadchla pro scénář a přidala se k projektu, varovali ji, že při zimním natáčení na severu státu Maine pořádně promrzne. "Bylo to jen stejné jako u nás doma," pravila zocelená dáma.

Nejnezávislejší z nezávislých přivezli z Islandu ve filmu XL vskutku odpudivou studii notorického alkoholika s poslaneckým mandátem a zálibou v sexuálních úchylkách. U ostrovních diváků film propadl, podle režiséra ho na Islandu viděly tři tisíce lidí, což je jedno procento tamní populace a prakticky stejně početné publikum, jaké XL našel ve Varech. Představitel titulní role navíc proslul nejotrlejším výrokem, že by na film klidně pustil i děti, ať prý se dovědí včas, co by je mohlo potkat.
.
Doposud největší zážitek festivalu, pan Travolta promine, však přišel úplně odjnud. Čechomor předvedl svou "základní verzi", v malém sále pro desítky nadšenců hrál jen ve dvou - Karel Holas s houslemi, František Černý s kytarou. Žádné laserové efekty, žádné obří projekce, žádné tanečnice ani omračující show. Jen čistá muzika, vzájemné hecování a nakažlivá radost, taková byla komorní  rozvička pro středeční  velký koncert celé kapely v letním kině.

Ovšem váže se k ní ještě jedno nej. Na ochutnávce zazněla mimo jiné nádherná píseň Místečko, která posluchače naprosto odzbrojila. Znal ji málokdo – protože rádia ji nehrají, Když ji Holas přinesl do veřejnoprávního Českého rozhlasu, odmítli ji prý s odůvodněním, že je "moc smutná".

A to je nejsmutnější.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Chůva, která držela feudály nad vodou, připomene i Postřižiny

Chůva a její svěřenkyně ve filmu Becassine!

Sice také nosí deštník, ovšem používá jej pouze místo hole na svůj chudý raneček či jako improvizovanou řadící páku u...

PRVNÍ DOJMY: Pevné zadečky, měkčí mozky. Romantická komedie Přes prsty

Denisa Nesvačilová a Petra Hřebíčková ve filmu Přes prsty

Úsměvná romance ze světa sportu Přes prsty zjevně vznikla ze dvou důvodů. Aby přinesla pěkný pohled na pevné zadečky...

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

Najdete na iDNES.cz