Režisér Václav Vorlíček na saském zámku Moritzburg, kde před 40 lety natáčel...

Režisér Václav Vorlíček na saském zámku Moritzburg, kde před 40 lety natáčel Tři oříšky pro Popelku. Nyní se tu v zimě již několik let pořádají výstavy o této pohádce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vary počtvrté: Kdo měl hrát Popelku a kam mizel Travolta

  • 0
První festivalový den bez Johna Travolty ještě neznamenal, že by se malým karlovarským vesmírem nerozléhal jekot fanynek. Vždyť tu zpíval Vojtěch Dyk! Nicméně pondělní rekordy se odehrávaly na docela jiné půdě.

Nejzáludnější mistr převleků, jak se až zpětně potvrdilo, byl kupodivu právě Travolta. Když obíhal nadšené davy a tančil v rytmu Pomády, zdálo se, že milovníkům nočních zábav přibyl další hvězdný parťák. Ale chyba lávky: herec odvedl očekávanou roli světáka a mizel rovnou za dětmi, kterým naplánoval poznávací výlet Českem a nad nimiž prý drží výchovný dozor včetně výběru vhodných filmů.

Nejstatečnější náturu prokázal režisér Václav Vorlíček, který dorazil s čerstvě zlomenou rukou v sádře a s neméně čerstvou zkušeností, že košilové knoflíčky nebo šněrovací boty jsou jen pro zlost. Což vyřešil noblesní oklikou přes tričko s mokasíny. Daleko větší odvahu prokázal ohledně své legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku. Konečně prozradil, která tehdy těhotná herečka musela roli přenechat Libuši Šafránkové: jako první oslovil Janu Preissovou. A navíc se přiznal ke kacířskému snu natočit Popelku znovu, jako parodii ve stylu Pytlákovy schovanky, navzdory vědomí, že přinejmenším v Německu by ho za to lynčovali.

Mirka Spáčilová z Varů

POPRVÉ: Horečka páteční noci s Travoltou pod dekou

PODRUHÉ: Sobota vyladěná na erotickou strunu

POTŘETÍ: vzhůru na Woodstock, zíráním na internet se ztrácí pohlaví 

Nejobdivovanějším knižním objevem se stala publikace Petera Hamese Best of Slovak Film, opravdu reprezentativní čin Slovenského filmového ústavu, díky kterému zbytek světa objevuje nejen prvního Janošíka.

Nejpohádkovější zastávku nabízejí slečny, které se v pavilonu České televize uprostřed parku převlékají do rusalčích či princeznovských kostýmů. Pánové, kteří by v rámci téže atraktivní půjčovny mohli provětrat stejnokroj někdejší totalitní policie, zdaleka tolik netáhnou.

Nejpostrádanější celebritou se stal herec Tony Servillo, který se v dvojroli o záměně politika za jeho bláznivého bratra v italské komedii Ať žije svoboda natolik rozdováděl, že už by mu měli shánět letenku na závěrečný ceremoniál s vyhlášením vítězů.

A nejhlubší prázdnotu po sobě zanechává Servillův zdejší kolega Jiří Macháček, neboť odjíždí zpět do Prahy, do Varů už návrat neplánuje, což znamená, že festival letos přijde o tradici bohatýrských oslav hercových narozenin a lovci společenských senzací o základní jistotu své existence. Prý za rok, slibuje Macháček, jenže tím jizvu nezacelí.