Mirka popáté: Svépomocí a s jekotem

  15:17aktualizováno  15:17
I když se letošní festival hvězdami zrovna nehemží, filmový národ se zabaví sám. Jedni se snaží zlomit další rekord v návštěvnosti kin.

MFF KV 2006 - Gulo čar - Kapela Gulo čar, party k filmu Indián a sestřička, Rotes Berlin - 41. filmový festival Karlovy Vary (4. července 2006) | foto: Nikola BolfíkováiDNES.cz

Nejde jen o divácký dorost – čtyři filmy za den si střihl třeba režisér Václav Vorlíček.

Druzí protančí noci, třetí si krátí čas například četbou vzrušující Zprávy o české kinematografii v roce 2005, kterou jako vždy s obdivuhodnou pohotovostí ministerstvo kultury vypracovalo již v květnu a dodalo už v červenci 2006.

A pak jsou na festivalu lidé,kteří se činí, aby bylo příště co promítat. Tak třeba Tomáš Vorel se chystá symbolicky 21.srpna, ovšem prý bez tanků, spustit natáčení svého dalšího filmu, tentokrát o gymnazistech se zálibou v grafitti.

Měli by je mimo jiné představovat miláčkové svých vrstevnic, Tomáš Vorel mladší a Jiří Mádl, nicméně režisér naznačuje, že slečny nemají od mladých hrdinů čekat andílky, nýbrž grázlíky.

Nečekaně se včera ve Varech objevil Eli Roth, tvůrce kontroverzního tarantinovského hororu Hostel, v němž se tak roztomile mučilo a vraždilo v českých kulisách představujících zákeřnou Bratislavu, až se Slovensko dotčeně ohradilo.

Pro velký úspěch se chystá Hostel II, tvůrci jsou na Karlovarsku a Českokrumlovsku právě na obhlídkách pro natáčení „dvojky“ a jeden z ctitelů „jedničky“ Tomáš Baldýnský zařídil její mimořádnou festivalovou projekci pro strašidelnou půlnoc s takovou rychlostí, že při stejném tempu by ministerská zpráva o loňském stavu českého filmu musela ležet ve schránce už na Nový rok v šest ráno.

Osvěžující humor přivezli Angličané v čele s Tomem Wilkinsonem, který sice nepředváděl striptýzovou kreaci z filmu Donaha!, ale rozesmál pro změnu názornou etudou vyděšeného herce v divadelní komedii, kterému se v hledišti nikdo ani nezasměje.

Režisér Terry Gilliam zase přiznal, jak za časů komediální skupiny Monty Python dolovali z přátel opravdu upřímné názory na kvalitu své tvorby – prý v hospodě přes ulici za pomoci většího množství piv.

Svépomoc kralovala rovněž na Média Párty, kde Jiří Bartoška dostal od novinářů tradiční recesistický dárek stylově propojený se znělkou, letos růžově vystlaný kufřík s oltáříčkem krásek, kterým vévodí pod hebkou záclonkou portrét umělecké ředitelky festivalu Evy Zaoralové. Bartoška se nechal slyšet, že kreaci dotvoří ještě růžovými okvětními lístky. - více zde

Ale aby nevznikl dojem, že festival žije v zámku ze slonoviny, povznesen nad zážitky obyčejných smrtelníků – i tady se včera největší zástupy srocovaly kolem televizorů a pokřik u rozhodujícího gólu by možná přebil i dosud historický rekord jekotu fanynek vítajících milovaného Elijaha Wooda neboli Froda z Pána prstenů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz