Mirka podeváté: Odpojte se pěšky s Paroubkem

  15:39aktualizováno  15:39
Oficiálně festival skončil v sobotu mezi osmou a devátou večer, kdy Česká televize odvysílala závěrečné udílení cen. Neoficiálně skončil o dvě hodiny dřív.

MFF KV 2006 - Jan Němec - Jan Němec - závěrečný ceremoniál, 41. filmový festival Karlovy Vary (8. července 2006) | foto: Dan MaternaMF DNES

Ceremoniál se totiž předtáčel, takže případné nepřístojnosti jako hlubší výstřih nebo hrubší slovník by se stihly vyretušovat.

Ale ve skutečnosti festival skončil mnohem dříve, už v sobotu kolem desáté ráno, kdy začal balit první ze stanů čepujících stále mátovější a stále slabší mojito a kdy se dalo jít poprvé na toaletu bez podupávající fronty.

Teprve den všeobecného odpojování od sítí všeho druhu odhalí v plné nahotě, kolik se nakupilo zbytečného papíru, kolik zmizelo filmových plakátů ze stěn a klíčů od novinářských schránek, ale také kolik energie se spotřebovalo na užitečné věci – třeba na dobročinné účely prostřednictvím trenažeru, na kterém tisíce dobrovolníků vyšlapaly půl milionu korun.

Mimoděk si neplánovaný výšlap i sešup zažil v noci na sobotu i Jiří Paroubek. Rekonstrukci jeho cesty na večírek ve vyhlídkové restauraci dávaly po útržcích dohromady desítky svědků, načež složily dohromady následující obrázek.

Aby se učinilo zadost protokolu, premiér se místo lanovky vezl autem, jenže to nejprve bloudilo lesem, pak překonávalo vratký a nakonec na stále užší stezce muselo zastavit, takže zbytek stoupání už předseda vlády vykonal pěšmo.

Poté, co mu na stole zatančil rozjásaný Dan Nekonečný, spustil se Paroubek zpět do města už lanovkou, ovšem nabitou prostým festivalovým lidem, který se prý k dodatečnému pasažérovi a k jeho ochrance nechoval zrovna nejsrdečněji.

Diplomatičtěji si vedly poroty – a také úsporněji. Třeba mezinárodní cenu novinářů vezla finskému režisérovi snímku Mrazivé město jeho krajanka, shodou náhod členka dotyčné poroty. Přibalila k ní pohotově ještě dvě další, cenu Europa Cinemas a uznání od filmových klubů.

Filmařka z Íránu zase děkovala za ocenění svého díla ekumenické porotě ujištěním, že „všichni muslimové věří v Ježíše a Pannu Marii.“

Vyplatit se může rovněž chytrý tah, jenž kromě vítězného Křišťálového globu přihodil pro americký film Sherrybaby ještě cenu jeho hlavní představitelce – jde totiž o sestru herce Jakea Gyllenhaala, hrdiny slavné Zkrocené hory. Pročež už kvůli vděčné sestře by mohl idol dívek příště přijet.

Zářili také Bulhaři, kteří byli v novodobé karlovarské soutěži poprvé, a hned získali dva zářezy. Nejšťastněji však vypadal režisér Jan Němec, nositel čestné ceny za přínos filmu, za nímž na festival přijela i jeho tříletá dcera a který žertem prohlašoval: "Cítím se jako král zeměkoule, tenhle festival patří mně."

Pro společenské časopisy zase byla královnou festivalu modelka Petra Němcová, čili s trochu nadsázky by se dalo říci, že na týden Vary patřily Němcům – a ode dneška zase Rusům.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

VIDEO: Železnou oponu překonal jako první animovaný pes Sputnik

Richard Genzer při dabingu své postavy ve filmu Fany a pes

Dvanáctiletá hrdinka animovaného snímku Fany a pes pečuje v letním Lipsku o Sputnika, domácího mazlíčka své nejlepší...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz