KOMENTÁŘ: Neodvolám ani neusnu. Desatero každého ministra kultury

  0:56aktualizováno  0:56
Od vzniku samostatné České republiky je Lubomír Zaorálek v pořadí už sedmnáctým ministrem kultury. Pokud hodlá ve funkci, kam v úterý nastoupil, přežít Vánoce, měl by nastudovat desatero zrozené tvrdou zkušeností předchůdců.

Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci ČSSD ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

1. Neodvoláš. Nikoli snad svá vlastní slova, z toho se v politice nestřílí, ale nikoho ze svých podřízených, poradců, zejména pak ředitelů příspěvkových organizací či zástupců grantových komisí. Žádná nepravost nestojí za povyk takzvané kulturní fronty, který by následoval. Snad jedině v případě masové vraždy se ministr může schovat za orgány činné v trestním řízení. 

2. Nezměníš. Že zvykové právo stojí nad všemi zákoníky, musel si Zaorálek povšimnout už v čele resortu zahraničních věcí. Kdykoli a jakkoli se s čímkoli hýbne, s řadovým referentem, se složením komise nebo sekretářčiným pěstěným fíkusem, hrozí smrtící lavina. Kdo nic nemění, nic neriskuje, ba dokonce je takříkajíc v kolektivu oblíben. 

3. Neubereš. Každý ministr má v podstatě jediný úkol: vyžebrat od vlády alespoň tolik peněz z rozpočtu jako předešlý rok. Pokud může přidat, tím lépe, ale ubrat? Ani náhodou a ani korunu, jinak se dozví, že ohrozil lidovou tvořivost, potenciální památku UNESCO, snad i samu existenci planety. Dokud mají obvyklí žadatelé své obvyklé dotace jisté, může se jistě cítit i ministr. 

Fotogalerie

4. Nerozhodneš. Nedej bože, aby se v oboru rozhořel spor, v nejhorším případě by se nedokázala na vítězi dohodnout grantová komise, a bylo by na ministrovi, ať rozhodne. Nikdy! To raději ustavit ještě jednu komisi, třeba smírčí, pak dejme tomu komisi kontrolní, hnát to až k Evropskému soudnímu dvoru nebo k papežské kurii, jenom zásadně nepřevzít osobní odpovědnost, po níž přichází nařčení z protekce.

5. Neposoudíš. Jistěže se od ministra čeká účast na premiérách, vernisážích či koncertech, ovšem nikdo nestojí o jeho kritiku. Chválit může, ale běda, aby zapochyboval, jestli subreta stála za pohostinský honorář nebo film za státní podporu. To přece nejlépe vědí umělci sami.

6. Nezapomeneš. Narozeniny, pohřby, mezinárodní úspěchy, to vše musí ministr ohlídat. Posílat gratulace, věnce, telegramy. I lahev vína, ale osobně se na oslavy obtěžovat nemusí, aby nekazil zábavu.

7. Nezevšedníš. Pražská kavárna sice volá po dialogu, ale nechce, aby tu ministr vysedával den co den. Lépe se zavděčí, když na cestách vyjedná třeba vzájemné hostování folklorních souborů s Angolou.

8. Neunavíš. Jako někdejší televizní dramaturg musí Zaorálek vědět, kolik slov divák, potažmo občan, unese. Pouze namísto v seriálech bude škrtat v projevech, aby se zahajovací akty neprotáhly v derniéru. 

9. Nepotykáš. Vycházet s bohémou neznamená padat si s ní do náruče, nabízet jí tykání, bodře halasit „Nazdar, Venco, tak co zase točíš?“ či brát herečky kolem pasu, neřkuli ještě níž. MeToo je na stráži.

10. Neusneš. Ano, je to řehole, kdejaké představení dnes trvá tři hodiny, v sále je tma, oči se klíží – ale na rozdíl od prostých smrtelníků ministr kultury usnout nesmí. Natožpak odejít před koncem, i kdyby se vymlouval na mimořádné zasedání kabinetu a i kdyby to byla náhodou pravda. Až při podobném uměleckém zážitku se ukáže, jakou má ministr kultury výdrž.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Marhoulovo Nabarvené ptáče vyhrálo cenu na festivalu v Indii

Snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula přinesl svému tvůrci cenu za nejlepší režii na filmovém festivalu v...

TELEVIZIONÁŘ: S ní mne opustil život. Jak žije osamělý hybatel dějin

Na náhrobku si přeje mít jedinou prostou větu: Snažili jsme se. Přitom mu jeho snaha vyšla, ale jinak, než si...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

RECENZE: Bez Osvícení není posvícení, dokládá pokračování Doktor Spánek

Pod názvem Doktor Spánek od Stephena Kinga vstupuje do kin pokračování kultovního hororu Stanleyho Kubricka Osvícení....

Najdete na iDNES.cz