Miloš Forman | foto: David Neff, MF DNES

Miloše Formana zvou na letní školu rebelů

Vlajka vzpoury a filmová revolta, ústřední témata letošní 31. letní filmové školy, jež doplní ještě unikátní přehlídka irské kultury včetně hudby, přivedou od 22. do 31. července do Uherského Hradiště řadu osobností.

Kromě početné výpravy umělců z Irska přijede jihoafrický režisér Mark Dornford-May se svým vítězným filmem letošního Berlinale Carmen z Khayelitshi.

Z Polska dorazí Andrzej Žulawski, jenž kromě svých děl  přiveze vzpomínky na dětství strávené v Praze, herečka Krystyna Janda a režisér Kryzsztof Zanussi.

Z domácích tvůrců jsou očekáváni především Věra Chytilová a Jan Němec, letošní laureáti výroční ceny Asociace českých filmových klubů a také největší rebelové české kinematografie. "Buřičské" léto doplní kreslíř Štěpán Mareš s výstavou komiksu Zelený Raul.

Nicméně nad účastí jednoho z pozvaných nositelů klubové ceny, jenž rebelii ztělesňuje svými filmy i osudem, stále visí otazník. A právě na něj se všichni ptají: Přijede Miloš Forman? "Jsme v jednání a v naději," odpovídá pořadatel akce Jiří Králík.

Jeho víru posilují dvě skutečnosti: oscarový režisér by rád viděl divadelní projekt svých synů Petra a Matěje, Boudu bratří Formanů, a ta doplňuje program filmové školy. Navíc má třiasedmdesátiletý filmař žijící ve Státech být již na evropské půdě.

Ve Španělsku připravuje natáčení filmu Goyovi duchové, jehož hrdiny jsou Stellan Skarsgard coby malíř Francisco Goya, Natalie Portmanová v roli jeho mladičké múzy a Javier Bardem jako mnich spojený se španělskou inkvizicí.

Ať už Forman přijede, či ne, o jeho novinku Česko nepřijde: společnost HCE ji už zakoupila do kin.