GLOSA: Milá Nelo, poslední záhadou Varů nejsou pupíci, ale vousy

  17:51aktualizováno  17:51
Milá Nelo, vím, že festival už skončil a další hlášení nečekáš, jenže při nočním návratu z Varů mi došlo, že ti dlužím odhalení pár záhad, včetně vousu Jiřího Bartošky. To jsou věci, které se na dovolené nedozvíš, i kdybys patřila k hrstce diváků, kteří sledovali závěrečný večer v přímém přenosu a smáli se, když se Marek Eben ocitl na pódiu bez mikrofonu.

Jiří Bartoška na červeném koberci před zakončením 49. ročníku karlovarského festivalu (12. července 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ovšem to nebyla záhada, jen drobný organizační zádrhel. Záhadou také není, kam se vytratili pupíci, ledva se rozdaly všechny ceny a začal poslední, vůbec nejzábavnější film Divoké historky (na ten tě vezmu!). Pupíci, abys rozuměla, jsou hosté chvátající do Puppu, aby dorazili na večírek s předstihem a frontu na mečouna vybojovali z první linie.

Zato se podařilo odhalit, proč muzikant a překladatel Ondřej Hejma při slavnostní projekci nepoznal Mzdu strachu, vůbec první z filmů, k nimž kdysi dělal české titulky. Hlodalo to v něm zvláště poté, co mu režisér William Friedkin osobně potřásl rukou, takže pátral a pátral, až vypátral.

To bylo tak. Při americké premiéře Mzda strachu nezabrala, tehdy vládly Hvězdné války, tak obchodníci zkusili zachránit, co se dá, za mořem. A distributor, nikoli náš komunistický cenzor, jak jsme tipovali, sestřihal film pro Evropu o dobrou půlhodinu. Hejma už ví, proč ho nepoznal, a ty jsi bohatší o poznání, že aspoň za jednu zhůvěřilost nemůže bolševik.

Fotogalerie

Objasnilo se rovněž, proč se festivalový prezident nechal zarůst. Předně chtěl být solidární s Melem Gibsonem, který ho však převezl a dorazil oholený - kvůli roli. Což je shodně druhý důvod Bartoškova vousu: chystá se na roli v seriálu, jehož hrdinou bude pan Mattoni, otec minerálky.

Dále vím, jak zhýralá byla mezinárodní porota: považ, samý kuřák! Pouze předseda si zapálil jednou jedinkrát, na oslavu konečného rozhodnutí, ostatní si dopřávali častěji. Ale nikdy během filmu, čímž si vysloužili nehynoucí obdiv, neboť u řady děl měl člověk nutkání odbíhat co chvíli a co nejdál.

A nakonec ti povím, že stylizované prasátko ve znaku 49. ročníku, s nímž se prodaly tisíce hrníčků, náušnic i triček, cizincům nic neříkalo. Michael Pitt prý jen zíral, když mu prase kreslili i s ocáskem, ten grafický symbol neznají. Ale jak kdosi připomněl, lechtivý znak renaultů vnímají ve Francii asi taky jinak než my. Těš se na piktogram pro 50. festival.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz