Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vary vyhrál Náhlý záblesk hlubších věcí. Trojan a Owen převzali čestné ceny

  15:30aktualizováno  20:03
Vítězem letošního ročníku karlovarského filmového festivalu se stal britský snímek Náhlý záblesk hlubších věcí. Diváckou cenu si odnesly Mádlovy Vlny, český snímek Mord má Zvláštní ocenění. Čestné Ceny prezidenta převzali herci Ivan Trojan a Angličan Clive Owen. Červený koberec a přijíždějící delegace se před vstupem do hotelu Thermal musely v úvodu večera potýkat s nepřízní počasí.

I přes provazy deště dorazili do hotelu Thermal všichni hosté slavnostního zakončení. Po členech porot a vedení festivalu se po mokrém červeném koberci opatrně prošli například modelka Karolína Kurková, režisér David Ondříček s herečkou Marthou Issovou, herci Milan Peroutka, Jitka Schneiderová, Zuzana Stivínová, Antonie Formanová, Denisa Barešová, Aňa Geislerová, Marek Eben či člen poroty, oscarový herec Geoffrey Rush.

Do Thermalu dorazil i hokejista Radko Gudas s manželkou. Největších ovací se od zmoklého publika dostalo Ivanu Trojanovi, který sem přijel se synem Josefem, a samozřejmě britskému herci Cliveu Owenovi.

Právě on na závěrečném ceremoniálu převzal Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. „Jsem velice poctěn za tuto speciální cenu. Je to tu fantastický festival. Pracoval jsem u vás mnohokrát a čeští filmaři patří mezi nejlepší na světě,“ uvedl Owen. „Když dostanete takovou cenu, podíváte se zpátky na svou kariéru. A byl to právě většinou malý nezávislý film, který měl na moji dráhu největší vliv. A nezávisle na tom, jak velký máte rozpočet, když svou práci děláte dobře, lidé to ocení,“ pokračoval Owen ve své řeči. Závěrem pak vysekl poklonu prezidentovi festivalu, když řekl, že svou cenu věnuje Jiřímu Bartoškovi za třicet let, které přehlídce zasvětil.

Za mimořádný přínos české kinematografii ji obdržel také herec Ivan Trojan. Celý sál mu dlouze tleskal, když jej Jiří Bartoška pozval na pódium. „Vždycky jsem si přál tuhle cenu dostat, protože to je opravdu nejkrásnější cena, kterou jsem viděl. To, že ji dostávám od Jirky Bartošky, je pro mne důležité a vážím si toho. Jiří Bartoška je pro mne i pro vás náš Bůh. S ním je nám na světě líp a já ti přeju hodně zdraví a ať si tady s námi na světě co nejdýl,“ řekl zjevně dojatý Trojan.

„Podle ukázky by se mohlo zdát, že jsem dobrý. Ale musíte si uvědomit, že v ukázce jsou jen dobré věci, ty špatné tam nejsou,“ okomentoval úvodní sestřih, který shrnul Trojanovu kariéru. Trojan dále Cliveu Owenovi přímo z jeviště vzkázal aktuální stav zápasu mezi Anglií a Švýcarskem. Herec závěrem poděkoval Davidu Ondříčkovi, Petru Zelenkovi, Dejvickému divadlu a svému bratru Ondřejovi. „Díky, že jsi mi říkal, jak to na světě chodí. Třeba že nemáme mít rádi komunisty a tak.“ Poděkoval i své bývalé ženě za mnohaletou podporu, svým synům a všem divákům.

Clive Owen s Cenou prezidenta MFF Karlovy Vary (6. července 2024)

Vítězný britský snímek Náhlý záblesk hlubších věcí natočil Mark Cousins jako esejistický portrét malířky, jejíž vnímání světa se změnilo po výstupu na ledovec.

Zvláštní cenu poroty získalo norské rozvodové drama Až na věky, za něž si Helga Gurenová odnesla též trofej pro nejlepší herečku. O cenu za mužský herecký výkon se podělili Ton Kas a Guido Pollemans z nizozemského příběhu otce a syna Host a ryba třetí den.

Cenu za režii dostala Nelicia Lowová za singapurský snímek Na kordy, sledující osudy dvou bratrů šermířů, zvláštní uznání si odnesla jak zabijačková tragikomedie Adama Martince Mord, tak německý německý pohled na uprchlický tábor Xoftex. „Kromě toho, že jsi dobrej táta, tak jsi i dobrej herec,“ sdělil režisér Martinec svému otci – neherci, který má v českém filmu hlavní roli.

Hlasování diváků vyhrál Jiří Mádl s filmem Vlny, sledujícím rozhlasové redaktory v roce 1968. „Děkuji producentce, své rodině a nejvíce divákům, kteří nám ve Varech způsobili takové pěkné vlnobití,“ sdělil Mádl.

V soutěži Proxima zvítězil Cizinec, jehož epizodický děj spojuje jeden pokoj v čínském hotelu. Zvláštní cena připadla snímku Když přišla noc, jenž mapuje armádní výcvik v Latinské Americe, a zvláštní uznání pro Česko vybojoval slovenský tvůrce Martin Pavol Repka za rodinné drama Od marca do mája.

VIDEO: Herec je jako cirkusový kůň. Bartoška bilancuje festival

Festival každoročně představuje kolem dvou set filmů z celého světa. V soutěžních sekcích Hlavní a Proxima a nesoutěžní sekci Zvláštní uvedli letos organizátoři 32 filmů, z toho téměř polovinu debutů. V hlavní soutěži o Křišťálový glóbus usilovalo dvanáct filmů. Mezi nimi dva tuzemští zástupci - celovečerní snímek režiséra Adama Martince Mord a Světýlka režisérky Beáty Parkanové. Vyhlášeny byly i ceny nestatutárních porot.

Festival zahájil 28. června jeho prezident Jiří Bartoška. Křišťálový glóbus za přínos světové kinematografii převzal americký herec a režisér Viggo Mortensen, který na zahajovacím večeru uvedl svůj romantický western Až na konec světa. Ve čtvrtek německý herec a režisér Daniel Brühl převzal Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Festival přivítal i režiséra a producenta Stevena Soderbergha.

Filmový festival v Karlových Varech letos nabídl 136 hraných i dokumentárních celovečerních filmů. Finálním snímkem 58. ročníku se stala romance Nehty řeckého režiséra Christose Nikoua.

V porotě hlavní soutěže zasedl oscarový herec Geoffrey Rush, který si z festivalu před dvěma roky odvezl Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Slavný herec v den závěrečného ceremoniálu slavil narozeniny, celý sál mu proto zazpíval.

Na závěr Jiří Bartoška oznámil, že 59. ročník MFF Karlovy Vary se uskuteční 4. - 12. července 2025.

MFF Karlovy Vary 2024 – přehled oceněných

Velká cena – Křišťálový glóbus
Náhlý záblesk hlubších věcí / A Sudden Glimpse to Deeper Things
Režie: Mark Cousins, Velká Británie, 2024

Zvláštní cena poroty
Až na věky / Elskling
Režie: Lilja Ingolfsdottir, Norsko, 2024

Cena za režii
Nelicia Low za režii filmu Na kordy / Cì xīn qiè gŭ, Singapur, Tchaj-wan, Polsko, 2024

Cena za ženský herecký výkon
Helga Guren za roli ve filmu Až na věky / Elskling, Norsko, 2024

Cena za mužský herecký výkon (ex-aequo)
Ton Kas a Guido Pollemans za jejich roli ve filmu Host a ryba třetího dne / Drie dagen vis, Nizozemsko, Belgie, 2024

Zvláštní uznání
Xoftex
Režie: Noaz Deshe, Německo, Francie, 2024

Mord
Režie: Adam Martinec, Česká republika, Slovenská republika, 2024

Divácká cena deníku Právo
Vlny
Režie: Jiří Mádl, Česká republika, Slovenská republika, 2024

Velká cena soutěže Proxima
Cizinec / Ju wai ren
Režie: Zhengfan Yang, USA, Čína, Nizozemsko, Norsko, Francie, 2024

Zvláštní cena poroty soutěže Proxima
Když přišla noc / Vino la noche
Režie: Paolo Tizón, Peru, Španělsko, Mexiko, 2024

Zvláštní uznání
Od marca do mája
Režie: Martin Pavol Repka, Česká republika, 2024

Cena prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii
Ivan Trojan, Česká republika

Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Viggo Mortensen, USA
Daniel Brühl, Německo / Španělsko
Clive Owen, Velká Británie

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřel Bob Newhart, Sheldonův hrdina z Teorie velkého třesku

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako profesor Proton, hrdina Sheldona Coopera ze seriálů Teorie velkého třesku a Malý Sheldon.

19. července 2024  8:51

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZDRAVY Z OSTRAVY: Je tu pan prezident, mohu vidět vaši občanku?

Milí čtenáři, posílám další pozdravy z Ostravy. Festivaly, není tajemstvím, fungují z perspektivy návštěvníků ve vlastním časovém pásmu i realitě. Co je běžně po zbytek roku půlnoc, rovná se zde...

20. července 2024  11:45

ČSFD lehce zamrzlo v čase, konkurence je zdravá, hlásí šéf Kinoboxu

Premium

Narušit zdejší monopol oblíbené Česko-Slovenské filmové databáze se pokouší projekt Kinobox. Pod známým jménem slavného pořadu vzniká další filmová databáze, kde mohou uživatelé hodnotit filmy a...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZDRAVY Z OSTRAVY: Spropitné si přejete dát? Výběr trapných chvilek z Colours

Milí čtenáři, posílám pozdravy z Ostravy. Rád bych se ještě aspoň jednou zopakoval, zpívají Tata Bojs ve svém hitu Opakování z roku 2011, který se ve čtvrtek večer rozezněl areálem Dolních Vítkovic....

19. července 2024  11:45

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

RECENZE: Kauza Kramný má pět kapitol. A na jejich konci zase nevíme nic

55 % Premium

Na pět dílů rozvrhla či spíše natáhla streamovací služba Voyo premiérový dokument Kauza Kramný, který se po jedenácti letech vrací k záhadné smrti manželky a dcery Petra Kramného. Objeví snad filmaři...

22. července 2024

VIDEO: Lavi je génius, Štáfek tupoň. Natáčení filmu Vyšehrad 2 je v plném proudu

Na počátku byl internetový seriál Vyšehrad, poté celovečerní Vyšehrad: Fylm, který měl premiéru v roce 2022, a nyní vzniká pokračování Vyšehrad 2. Podle hlavního hrdiny Julia Laviho Lavického...

22. července 2024  10:30

KVÍZ: Vyznáte se ve slavných osobnostech, které se objevily v Simpsonových?

Na stanici Prima Cool po čase opět startuje seriál Simpsonovi od začátku. Během let, kdy se seriál vysílá, se v něm vystřídalo či bylo zmíněno mnoho reálných slavných osobností. Patříte-li k...

22. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...