Kamioňák, naháči, madona. Kdo může vyhrát karlovarský festival

  17:48aktualizováno  17:48
Jisté je, že při sobotním zakončení 54. karlovarského festivalu převezmou čestné ceny herečka Patricia Clarksonová a kameraman Vladimír Smutný, zato o vítězích hlavní soutěže se zatím jen spekuluje. Podle zákulisních tipů se mluví zejména o třech filmech, přičemž slovenský Budiž světlo má stále i podporu diváků.

Záběr z filmu Patrick | foto: KVIFF

Marko Škop v díle Budiž světlo sleduje otce rodiny pracujícího v Německu, který při návratu na Vánoce zjistí, že se jeho syn zapletl s partou násilníků. „Na jedné straně chce své blízké zabezpečit, ale na druhé straně chybí doma: jako otec i manžel,“ popsal režisér hrdinu v podání Milana Ondríka. Silnému zážitku by mohlo u porotců uškodit, že sleduje až příliš společenských aktualit naráz.

Německá Lara, jejíž titulní představitelka Corinna Harfouchová aspiruje na trofej pro nejlepší herečka, vypráví o zneuznané pianistce, která vlastní ambice přenese na syna. „Tragédii zmarněného života vroubí strach z průměrnosti,“ shrnul svůj film režisér Jan-Ole Gerster. Dokonale nepříjemná hrdinka, která se v den svých šedesátin rozhodne pro radikální čin, také patří k favoritům.

Jejich trojici uzavírá Martha Stephensová, která natočila americký film o dívčím přátelství a dospívání Ke hvězdám, zasazený do maloměsta 60. let. „Hlavním tématem je touha, podstata lidského bytí,“ podotkla autorka. Působivý černobílý snímek se promítal jako poslední a mohl zamíchat již rozdanými kartami.

Fotogalerie

Což ovšem neznamená, že ostatní jsou bez šance. Kdo je ještě ve hře? Lehce morbidní filipínský příběh Óda na nicotu pozoruje osamělou majitelku pohřebního ústavu, která se spřátelí s jednou z mrtvol. „S režisérem, jímž je Dwein Baltazar, se člověk nikdy nenudí,“ podotkl jeho kameraman Neil Daza.  

Čínská skorodetektivka Portrét mozaikou pátrá po záhadě, jak a s kým mohla otěhotnět čtrnáctiletá školačka. „Všechny osoby propojí jediná novinová reportáž,“ naznačil režisér Čaj I-siang, že ho zajímá mediální doba se záplavou často překroucených informací.

Chilský Muž budoucnosti zaznamenává poslední jízdu stárnoucího řidiče kamionu, který se chce po letech setkat s dcerou - boxerkou stopující pro změnu jiného tiráka. „Zajímal mne i tísnivý pocit ze života stráveného v kabině náklaďáku,“ dodává režisér Félipe Ríos.   

Britský Monzun režíroval Hong Khaou, jenž vychází z vlastní zkušenosti uprchlíka z Vietnamu před komunisty. Hrdina, kterého hraje Henry Golding, odjel s rodiči jako šestiletý, po třiceti letech se vrací do vlasti a připadá si jako vykořeněný turista. „Musí pochopit, že ho rodiče nepřipravili o minulost, ale zachránili mu život,“ líčí režisér.

Srpnová madona, již natočil španělský tvůrce Jonás Trueba, sleduje dva týdny v rozpáleném Madridu s dívkou, která vlastně pořád neví, co chce, a kterou hraje Itsaso Arana. „Nejde ani tak o zápletku jako o pocity, rytmus, barvy, zvuky, střídání dne a noci a kolorit letních slavností,“ míní režisér.

Belgickou tragikomedii plnou naháčů Patrick natočil Tim Mielants a jeho hrdina se tu vyrovnává s nezvyklým dědictvím: po smrti otce má převzít nudistický kemp. „Pamatuji si z výletu v dětství podivné existence, na které jsem tam narazil,“ vysvětlil zdroj své inspirace filmař, jenž jedny pobavil, jiné pohoršil.

Turecké Maličkosti přinášejí sociální absurditu: manažer firmy na výrobu antidepresiv začne léky sám užívat, přijde o práci a současně o svou roli v rodině. „I náš soukromý život je politikum,“ tvrdí režisér Kivanc Sezer o svém druhém celovečerním snímku, prostředním dílu plánované trilogie.

Bulharský Otec v podobě tragikomedie o rodičích, dětech, pohřbu a duchařině používá absurdní humor včetně odkazů na komunistickou minulost. Hrdina zapře smrt matky před těhotnou manželkou a otce veze za senzibilem, aby mu tlumočil poslední vzkaz zemřelé. „Komunikace mezi lidmi chybí i v éře nových technologií,“ říká Petar Valčanov, jenž Otce natočil spolu s Kristinou Grozevou.

Slovinská Nevlastní sestra, s níž se do Varů vydal Damjan Kozole, líčí nucené soužití dvou sester, které na sebe nevraží. „Zdají se protivné, ale přitom jsou zranitelné,“ popsal své hrdinky, kterým prý zbývá jen soucit a humor. Jednu z nich hraje Labina Mitevská známá ze Samotářů.

Obecně lze říci, že hlavní soutěž Varů byla letos vyrovnaná, bez někdejších třeskutých experimentů podnícených čistě jen honbou za odlišností, ale také bez vyloženě zázračných zjevení. Tematicky vládla rodinné traumata a nedořešené vztahy, naštěstí však mnohým nechyběl humor. 

Absenci domácího filmu vynahradila chabá náplast v podobě koprodukčního podílu ve filmu Budiž světlo. Pokud Slováci uspějí, budeme moci zase jednou uplatnit Cimrmanovu průpovídku, jak zlaté české ručičky pomohly k vítězství borcům cizích zemí.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

Velkolepé, děsivé a groteskní. Film o Stalinově pohřbu jede do Benátek

Sergel Loznica uvedl na karlovarském festivalu 2019 dokument Proces

Vedle Marhoulova Nabarveného ptáčete, studentské práce Sh_t Happens a restaurované Extase má Česko na 76. festivalu v...

Horké americké léto pomalu končí a Hollywood počítá nové miliardáře

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Noví vítězové, staré triky. Tak by se dala shrnout bilance takzvaného horkého amerického léta, hlavní sezony...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz