KOMENTÁŘ: U nás bez nás. Proč už český film nesoutěží ani ve Varech

  14:59aktualizováno  14:59
Berlín, Cannes, Benátky a letos i hlavní soutěž karlovarského festivalu postrádá český film. Co chybí našim tvůrcům pro mezinárodní měření sil?

Z dokumentu Forman vs. Forman | foto: KVIFF

Zatímco na nejvýznamnější světovou přehlídku animovaných děl v Annecy se probojovaly hned tři krátké české snímky, hraná tvorba letos nemá šanci na vítězství ani doma.

Fotogalerie

Mezi dvanácti tituly hlavní soutěže karlovarského festivalu, který se koná od 28. června do 6. července, jsou sice reprezentanti kinematografií od Spojených států přes Španělsko po Čínu, ale náš zástupce chybí. Chabou náplastí zůstává pouze český koprodukční podíl na slovenském dramatu Marka Škopa Budiž světlo.

„Měli jsme několik nabídek, ale ani jediná neprošla našimi přísnými kritérii,“ shrnul programový ředitel festivalu Karel Och. Co podle něj chybí našim snímkům ve srovnání s úspěšnými uchazeči o karlovarskou soutěž včetně Slováků?

„Očekáváme jednak poutavý příběh, jednak formu, která s ním spolupracuje. Právě Škopův snímek je příkladem schopnosti, jak kombinací obou položek zaujmout nejen zdejší, ale i zahraniční publikum. Chceme, aby filmy, kterým na festivalu pomáháme ke zviditelnění, udělaly světovou kariéru,“ odpověděl Och na dotaz MF DNES.

V hlavní soutěži tak letos přijdou ke slovu jen zahraniční tváře, třeba Henry Golding v britském Monzunu, Corinna Harfouchová v německém díle Lara nebo její americká kolegyně Kara Haywardová v dramatu Ke hvězdám. Obecně se podle Ocha často objevují příběhy žen vyprávěné mužskými režiséry.

Od Formana k Suchému

Alespoň v sekci Na východ od Západu zastoupí hostitelskou zemi Michal Hogenauer s debutem Tiché doteky, v němž Eliška Křenková hraje au-pair, v dokumentární soutěži Martin Mareček s rodinnou road movie Dálava. A jak pořadatelé zdůrazňují, bohatá je mimosoutěžní nabídka českých novinek.

Zahrne například velké portrétní dokumenty věnované Miloši Formanovi a Jiřímu Suchému, bizarní Staříky, v nichž Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička v rolích bývalých politických vězňů osnují pomstu na komunistickém prokurátorovi, či celovečerní debut Martina Krejčího Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera, kde v americké produkci vytvořil jednu z klíčových rolí John Turturro. A kameraman Vladimír Smutný si ke své poctě, ceně prezidenta festivalu, vybral snímek Zánik samoty Berhof.

Tradičně se představí rovněž novinky z televizní dílny. ČT má napříč programem účast v několika filmech, v předpremiéře uvede Ivan Zachariáš první dvě epizody ze šestidílného špionážního dramatu Bez vědomí, kde v produkci HBO Europe hraje Táňa Pauhofová. „Naopak internetové platformy letos vůbec nezařazujeme,“ dodal Och.

Těšit se mohou hudební fanoušci, dorazí totiž dokument Mystify: Michael Hutchence sledující frontmana australské skupiny INXS. A zkrátka nepřijdou ani ctitelé slavných hvězd, jedna z nich by měla přijet už na úvod festivalu. „Jména zatím nepovíme, ale věříme, že vás nadchnou,“ vzkazují pořadatelé.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz