Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Menzelův Anglický král, vítězství trpělivosti

  13:18aktualizováno  13:18
Léta sporů jsou u konce, přichází přepis románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Před Vánocemi stihne premiéru ve třech kinech, do celé republiky vyrazí 11. ledna.

Obsluhoval jsem anglického krále - Snímek z natáčení filmu Obsluhoval jsem anglického krále | foto: A. Jungrová

Je to paradox. Bohumil Hrabal napsal příběh číšníka Jana Dítěte, jenž toužil stát se milionářem, za osmnáct dní. Bitvy o práva ke zfilmování románu, jež začaly už za spisovatelova života, trvaly deset let. Konečně je dobojováno, látka skončila v rukou Jiřího Menzela, jehož tvorba se s Hrabalovou odjakživa prolínala.

Dvě tváře, jeden hlas
„Chtěl jsem sloužit velkému autorovi, aby se s jeho dílem mohlo seznámit co nejvíce lidí. Dlouho jsem nechtěl dělat žádný jiný film i proto, že se mi každý další scénář zdál ve srovnání s Hrabalovou knížkou nedostatečně zajímavý,“ přiznává Menzel.

V půli 90. let propukl producentský souboj, ve kterém figurovala souběžně dvojí práva ke zfilmování románu. Mezi adepty na režii se vystřídala řada jmen: vedle Menzela byl původně ve hře Karel Kachyňa, nabídku dostali Miloš Forman a Jan Svěrák, nějaký čas film připravovali Jan Hřebejk s Petrem Jarchovským, až se nakonec vrátil k Menzelovi. Oč déle se prý režisér trápil nad novou verzí scénáře, o to rychleji snímek natočil.

První klapka padla letos v březnu, poslední v červnu. Před kamerou se střídal pražský Obecní dům či kino Lucerna, zámeček na Slapech, Harrachov nebo nádraží v Liberci a hlavně herci v čele se dvěma různými představiteli hlavní role. V prvním záběru filmu vychází z vězení zralý vyrovnaný muž – Oldřich Kaiser. Ale hned v další scéně, která se vrací do hrdinova mládí, prodává na peroně párky Ivan Barnev. Sjednocuje je Kaiserův hlas.

„Když mě režisér Menzel oslovil, nezapochyboval jsem. Vzpomněl jsem si na dny, kdy jsem ještě na cyklostylovaném papíře louskal tehdy zakázaného pana Hrabala. Tohle téma je blízké mému srdci,“ prohlásil Kaiser, jenž hraje Dítěte poté, co si bývalý trestanec najde nové místo k životu ve vysídleném pohraničí.

„Já jsem pracoval s režisérem Menzelem už na třech divadelních představeních v Sofii. Každé mi otevřelo nový pohled na vnímání světa,“ dodává bulharský herec Barnev, který představuje číšníka od jeho začátků přes cestu do nejlepších hotelů a válečný sňatek s Němkou až po nástup komunistů a hrdinovu pouť za mříže.

Návrat v čase
„Mí přátelé byli vždycky pinglové,“ říkával Hrabal. Nasbíral tolik historek, že prý pak stačilo „malé naťuknutí“, aby sedl a napsal prvních deset stránek, které neustále přivolávaly další a další asociace. „Návod je velice jednoduchý. Musíte mít prostě obrovskou zásobu těch story, abyste je potom nějak sjednotili a uvedli na společného jmenovatele,“ vykládal.

Zdaleka ne všechny příhody a postavy se do filmu vešly. Nicméně na plátně ožijí tři hoteliéři – Jiří Lábus, Rudolf Hrušínský, Josef Abrhám, číšníci Martina Huby či Jaromíra Dulavy, spousta krásných dívek, jež v hrdinově srdci zastíní německá učitelka alias Julia Jentschová, a dva svérázní muži, jimž Dítě v různých etapách života naslouchá. Hrají je Marián Labuda a Milan Lasica.

S premiérou filmu se objevilo nové ilustrované vydání knihy Obsluhoval jsem anglického krále, navíc vychází hlasová nahrávka celého Hrabalova textu, kterou za pár týdnů na přelomu let 1973–1974 namluvil Miroslav Masopust. Unikátní záznam vznikl tehdy jako dar pro Jiřího Anderleho: za zapůjčení Hrabalova rukopisu.

Premiérou snímku by se měla důstojně uzavřít celá absurdní historie kolem jedné knížky. Za totality patřila k zakázanému ovoci, prvního oficiálního vydání se dočkala až na podzim 1989. V půli 90. let už se o Hrabalův souhlas se zfilmováním začali přetahovat producenti, což spisovatele tak znechutilo, že vedle dvou znesvářených stran prý daroval filmová práva k Anglickému králi ještě potřetí – jednomu ze svých přátel, spíše natruc a žertem.

Ani později vášně nevychladly, což doložil nechvalně proslulý výprask, jímž Menzel s proutkem v ruce na karlovarském festivalu řešil svůj spor s producentem Jiřím Sirotkem. Premiéry filmu se Sirotek, Hrabal ani Kachyňa, jenž o Anglického krále bojoval jako první, už nedožili.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Zlatí Krejzovi. Slunečná vypráví o svaté Popelce na traktoru

Bylo nebylo, jeden statkář měl dvě dcery. Zlou městskou fiflenu, která cynicky vydělávala na realitách, a hodnou...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Jiná prostitutka než sličná Pretty Woman. Oscarová

Ne každá filmová šlapka potká milionáře jako Julia Robertsová v romantické komedii Pretty Woman, ale zase si může při...

Premium

Prdelka z filmu Zlatí úhoři vzpomíná, proč nahradil syna disidenta Bendy

Už čtyřicet let uplynulo od vzniku filmu Karla Kachyni Zlatí úhoři, kde si hlavní dětskou roli Prdelky zahrál Marin...

RECENZE: Karel Svoboda nahý v slunci. Dokument těží z rodinné důvěrnosti

V jedné vzpomínce z filmu zazní, jak při návratu z večírku vystoupil z vozu, postupně odhodil svršky a nahý zdravil...

KOMENTÁŘ: Kdo si dělá z Jana Palacha reklamní štít na tribunu

V premiérovém dokumentu režisérky Olgy Sommerové nazvaném Věřím, že více světla potřeba nebude, který v úterý večer...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz