Memento vás donutí vzpomínat

Duševní poruchy umělce přitahují a často se stávají ústředním tématem filmových thrillerů. V případě Mementa se ale jedná o poruchu dosud umělecky nezpracovanou, která navíc zásadně určuje i formu snímku. Hlavní hrdina Leonard Shelby (Guy Pearce) totiž nemá krátkodobou paměť. Od určitého momentu ve svém životě neudrží žádnou vzpomínku déle než pár minut. Přežívá díky důmyslnému systému poznámek.

Film je od začátku do konce originální. Chudáka Shelbyho, který si pamatuje jen to, co si vyfotí, zapíše a vytetuje na tělo, divák sleduje ve scénách řazených pozpátku. Ano, film začíná koncem a končí začátkem. Tam, kde jedna scéna začala, druhá skončí. Mezi útržky děje, který by klidně mohl být i snem, jsou vloženy černobílé scény, jež na sebe navazují pro změnu od začátku do konce.

Tento zdánlivě zmatený vypravěčský postup není samoúčelný a je podpořen jedinečným výkonem Guye Pearce v hlavní roli. Psychologický účinek této kombinace: divák se cítí, jako kdyby sám trpěl onou paměťovou poruchou.  To je mistrovský kousek, pokud si uvědomíme, jak obtížné někdy je vcítit se do postavy úplně obyčejné.

Pro Lennyho nemá čas žádnou hodnotu, může být vrahem i milencem - a za pár minut o ničem neví. Snaží se najít údajného vraha milované manželky podle poznámek vytetovaných přímo na svém těle. Soudný člověk se neustále ptá: má tohle vůbec smysl? Může existovat skutečný svět pro člověka, jenž platí dva pokoje v motelu, protože zapomněl, že už v jednom bydlí?

Režisér a scénarista Christopher Nolan natočil nízkorozpočtový thriller, který svou alternativností strčí do kapsy naprostou většinu "alternativní" produkce. Film, který zpochybňuje svůj vlastní smysl; film, který zpochybňuje jakoukoli lidskou jistotu. Kdo je přítel? Kdo je nepřítel? Stačí pár minut nepozornosti a škatulata se promíchají. Ať žije relativismus.

Memento na diváka klade velké nároky. Nakonec ho ale neodmění jasným rozuzlením. Děj je s vracejícím se časem čím dál složitější a nakonec se pravda jen poodhalí v probleskávajících vzpomínkových obrazech. Při závěrečných titulcích ale není na místě zvolat "Heuréka!". Nakonec se nic nevyřeší - na rozdíl od Obvyklých podezřelých, filmu, k němuž se Memento dá přirovnat. Jediná nezvratná pravda je, že Memento je jedinečné a strhující dílo.


Servisní článek o filmu naleznete ZDE

Leonard Shelby (v objetí barmanky Natalie) používá vlastní pokožku jako diář.

Policista, nebo vrah? Teddy (Joe Pantoliano) v Leonardově jaguáru.

Režisér Mementa Christopher Nolan diskutuje "na place" s představitelem Leonarda Shelbyho Guyem Pearcem.

A kdo je sakra tohle? Leonard si kvůli ztrátě krátkodobé paměti nevzpomíná, koho vlastně vyfotografoval a proč.

Barmanka Natalie (Carrie-Anne Mossová) v baru, kde kromě čepování piva pomáhá svému příteli prodávat drogy.

Nejdůležitější fakta si Leonard (Guy Pearce) nechává tetovat přímo na tělo. Papírky s údaji se mohou ztratit, ale o vlastní kůži snad nepřijde...