Jakub Nemčok v seriálu #martyisdead | foto: Bionaut

Český seriál o kyberšikaně #martyisdead vyhrál mezinárodní cenu Emmy

  • 19
Jako historicky první český seriál získal příběh o kyberšikaně #martyisdead mezinárodní televizní cenu Emmy. Ve finále porazil tři soupeře z Argentiny, Austrálie a Singapuru.

„Jsme malá země a malá stanice, ale cena Emmy pro nás znamená velký úspěch,“ děkovali producenti v internetovém přenosu do New Yorku, kde se televizní trofeje za neamerické pořady udílely.

Vítězný příběh kategorie krátkých seriálů, v němž titulní roli Martina ztvárnil Jakub Nemčok, líčí pátrání po důvodech smrti patnáctiletého chlapce, které odhaluje temná zákoutí sociálních sítí.

Také jeden z konkurentů českého vítěze, australský Content (Obsah), se věnoval závislosti mladých na moderních technologiích, a to na příkladu dívky, jež na mobil zachytila vlastní nehodu a stala se celebritou.

Dokumentární seriál Tisíc rukou pro Argentinu popisoval rozvoz protéz po celé zemi, singapurský Lidé jako my zase sleduje homosexuální komunitu.

„Historicky první Emmy pro seriál #martyisdead vnímáme jako úspěch pro české filmové tvůrce a celé Česko. Také nás těší, že tuzemská žánrová produkce uspěla v tak velké celosvětové konkurenci, shodují se producenti Vratislav Šlajer a Milan Kuchynka.

Před osmnácti lety dostal International Emmy Award v kategorii dokumentárních filmů snímek Mateje Mináče Nicholas Winton - Síla lidskosti, který se věnuje osudům předválečného zachránce stovek českých dětí židovského původu před nacisty.

Mezinárodní ceny Emmy se udílely v jedenácti kategoriích, letos virtuálně z prázdného sálu v New Yorku. „Nejste tady, ale téhle noci budeme přesto všichni spolu,“ pozdravil moderátor nominované do jejich domovů.

Vůbec nejmladším nositelem herecké ceny se stal třináctiletý Billy Barratt z dramatu Responsible Child.  Z hereček zvítězila Glenda Jacksonová za titul Elizabeth is Missing. Mezi pořady bodovala poprvé Indie s dílem Delhi Crime. Celkem si ceny odnesli zástupci sedmi zemí včetně Česka.