Marley je nejhorší pes na světě, film o něm ale špatný není

  1:13aktualizováno  1:13
V komedii Marley a já hrají hvězdy Owen Wilson a Jennifer Anistonová a překvapivě slušně jim to ladí. Přesto se do kina nechodí na ně, nýbrž na labradora Marleyho, "nejhoršího psa na světě". Jinak též psa nejnevychovanějšího, nejžravějšího, leč nejmilovanějšího.

Marley je likvidační četa v kožichu. Ale roztomilá. | foto: Bontonfilm

Proč? Protože je neskonale normální. Z příběhu i jeho vypravěčské nenápadnosti, za níž stojí režisér David Frankel, je znát osobní zkušenost.

Na rozdíl od jiných "psích" komedií se tu nepěstují žádná krkolomná dobrodružství, únosy, honba za zlosyny či štěňátka v ohrožení; nevymýšlejí se ani umělé taškařice, kvůli nimž se ze psů dělají klauni. Marley a já zosobňuje příjemně obyčejnou kroniku sledující běh života jedné rodiny a psa.

Z filmu Marley a jáZ filmu Marley a já

Díky profesní výbavě autora předlohy, kterému vynesly popularitu právě novinové sloupky o domácích trampotách s Marleym, se popisná dějová linka může opřít o věcný odstup a sebeironii.

Tón udá už úvod, kde romantická svatba mezi vločkami končí nohama promrzlých novomanželů v horké vodě a rozhodnutím, že se postěhují za sluncem. Na Floridě pak pobaví zatím ještě ohleduplné střety dvoukariérového svazku i mužské filozofování na téma, jak oddálit ženinu touhu po dětech. 

Chvála přirozenosti

Pořiď jí psa, poradí kolega; vzápětí se hrdinové octnou mezi kupou štěňat a sebecyničtější kino roztaje sborovým: Jéééé! Ale rozněžnělost dlouho nevydrží, film totiž pokračuje běžnými lapáliemi, nikoli aranžovanými výmysly útočícími na cituplnost.

Z filmu Marley a já 

Zábavné pasáže přidává film jakoby "nad plán": jak skvěle se dají se psem balit slečny, kterak se svéhlavý Marley vymkne odbornému výcviku odpudivě sebevědomé psí "bachařky", a výjev vpravdě akční, v němž se labrador veze v autě jaksi jen napůl.

Psí "herec" má očividně skvělého trenéra, nicméně film mu nenutí žádné naschvály, předvádí jen to, co patří k jeho přirozenosti. A stejná samozřejmost doprovází rodinnou historii včetně půvabného sestřihu "jak šel čas aneb co jsem za tu dobu zažil, napsal a kvůli psu zachraňoval".

Z filmu Marley a já
Ač jde o komedii, nechybějí v ní okamžiky posmutnělé ani vypjaté; zvláště když přijdou děti. Vypráví se tu zkrátka o nejprostším lidském štěstí, pro něž se všichni musí něčeho vzdát; přicházejí krize i smíření, únava i hysterie ústící výbuchem "ten pes musí okamžitě pryč", přičemž o psa tu ve skutečnosti nejde.

Chvála přirozenosti

Nenasytný Marley, jenž vyje při každé bouřce a skáče do cizích bazénů, není středobodem rodiny; je její součástí a odlehčuje, co by jinak vyznělo melodramaticky. Třeba to nádherné gesto pocitu volnosti, již mu na prahu stáří dopřeje jeho pán na mořské pláži, následován spontánně dalšími pejskaři, Marley okamžitě shodí způsobem, jenž přivolá policii. Pak ještě jednou zabojuje a dny plynou dál v duchu "vše při starém", což značí – chválabohu, všechno je v pořádku a na svém místě.

Z filmu Marley a jáZ filmu Marley a já

Za tu příjemně nevtíravou vyrovnanost snesitelného bytí, byť bez zázračné filmařiny, by se dalo jít s hodnocením ještě výš – kdyby v závěru film nepodlehl nastavovanému ždímání sentimentu. Jako by nestačilo ono kradmé štípání v očích, které postihne dvojnásob každého majitele psa se stejnou zkušeností.

Nicméně je jasné, proč se Marley a já stal vánočním hitem Ameriky; až na poslední minuty neprovozuje dojímání, za něž je člověku stydno.

Marley a já
USA, režie D. Frankel
hrají O. Wilson, J.Anistonová
Hodnocení MF DNES: 60 %


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Najdete na iDNES.cz