Mark Wahlberg „odstřeluje“ staré akční hrdiny

  1:00aktualizováno  1:00
Na výsluní stoupá nový akční idol. Mark Wahlberg se ve filmu Odstřelovač stává moderním následníkem westernových hrdinů.

Odstřelovač - Fotografie z filmu Odstřelovač (2007) | foto: Bontonfilm

V Hollywoodu není Mark Wahlberg nováčkem; v pětatřiceti má za sebou filmy Hříšné boogie, Tři králové, Dokonalá bouře a také nominaci na Oscara i Zlatý glóbus za Skrytou identitu.

Teprve akční thriller Odstřelovač, který přichází do českých kin, mu však vynesl srovnání s minulými králi tohoto žánru.

Zrazený a nezdolný
„Mohl by být Brucem Willisem nové generace,“ míní část fanoušků. Jiní Wahlbergova hrdinu zase srovnávají s drsnými „týpky“ Clinta Eastwooda, s agentem Jackem Bauerem alias Kieferem Sutherlandem ze seriálu 24 nebo mu říkají „liberálnější Rambo“.

Ostatně „Rambo s mozkem“ se přezdívalo už postavě knihy, podle níž snímek vznikl; jejím autorem je držitel Pulitzerovy ceny Stephen Hunter, zároveň filmový kritik listu Washington Post; na film podle vlastní předlohy pochopitelně kritiku nepsal, ale od kolegů se dočkal laskavých soudů.

A další srovnání připojil producent Lorenzo di Bonaventura, z jehož dílny vzešli Dannyho parťáci a Matrix. Wahlbergova postava podle něj připomíná „filmové hrdiny typu Johna Waynea“.

Zkrátka Odstřelovač jménem Bob Lee Swagger, jehož první dobrodružství si u čtenářů vynutilo další dvě knížky, je symbolem starosvětských hodnot: čest, věrnost a odpovědnost pro něj stále platí.

Ani zápletka není zrovna nová. Mistr svého řemesla strávil celý život ve službách vlasti; v nebezpečných misích nasazoval život za to, v co věřil. Nyní musí své smrtící dovednosti, zkušenosti a taktiku využít, aby zachránil sám sebe a odhalil spiknutí, jež ho vydává za strůjce neúspěšného atentátu na prezidenta Států.

V knize měl na to pět set padesát stránek; scenárista Jonathan Lemkin ji převedl do pětinového rozsahu. „Strávili jsme spoustu času sledováním starých konspiračních filmů a přemýšlením, jak jejich styl obléci do moderního hávu,“ vysvětluje Lemkin, proč si donekonečna pouštěli klasické snímky Tři dny kondora a Pohled společnosti Parallax.

Autor scénáře se dokonce nechal zapsat do odstřelovačského kurzu a strávil hodně času s agenty FBI. Jeho text pak kromě Wahlberga přilákal režiséra Antoinea Fuquu, jehož snímek Training Day vynesl herci Denzelu Washingtonovi Oscara.

„Odstřelovač obsahuje vše, co jsem si mohl přát: konspiraci, korupci ve vládě, akci a především Wahlberga,“ říká Fuqua. „Je velkolepý i zábavný a věřím, že přinutí diváky, aby zapojili i mozek. Kvůli spoustě dějových zvratů musí být stále na pozoru.“

Ze střelnice na ledovec
Wahlberg našel v akční roli i další odstíny: „Obětoval se boji za svou zem, a zradili ho. Přesto ve chvíli, kdy za ním přijdou, že jsou ohroženi nevinní lidé, a dokonce prezident, opět kývne. A když je pak zrazen znovu, pochopitelně ho ovládne vztek. Je ode všeho odříznut, nachází se v beznadějné situaci, ale ještě pořád se z ní může dostat: pokud pochopí, že není na světě úplně sám.“

Aby se z herce stal zkušený střelec, jenž bez problému trefí cíl na tisíc metrů, cvičil Wahlberga sniper amerického námořnictva. „Měl jsem na sobě šedesátikilovou výstroj, nesl velikou pušku a musel ujít skoro sto metrů po tenkém trámu. Před pár lety bych to dělal s nadšením, ale teď jsem otcem a mám už víc věcí, pro něž stojí za to žít,“ líčí Wahlberg.

Nicméně trenér prozradil, jak herec po dvou dnech výcviku, kdy úkol zvládl, volal pyšně všem známým: To byste nevěřili, co se mi právě povedlo. Sejmul jsem terč z kilometru!

Hrdinova chráněnce ztvárnil Michael Peňa, o jehož kariéru se postaraly filmy Crash, World Trade Center a Babel, veterán Danny Glover si zahrál jejich protivníka v uniformě a ženský prvek do děje vnáší Kate Mara ze seriálu 24 hodin. Dramatické finále se točilo na ledovci Rainbow v Britské Kolumbii, kam musely štáb i s technikou dopravit vrtulníky.

„Navíc jsme vymýšleli, co všecko člověk potřebuje, aby na ledovci pár dní přežil; jak zajistit toalety, jak chránit herce před mrazem,“ líčí režisér. Navzdory potížím si však prý stále opakoval – Musím na ledovci točit. Já musím! „Když tam stojíte, mraky jsou pod vámi a široko daleko není nic jiného než led, připadáte si jako v úplně jiném světě!“

Autoři: ,
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

RECENZE: Ráj s Coca-Colou. Sněžný kluk ukazuje Čínu jako zemi zaslíbenou

V originále se jmenuje Abominable neboli odporný, do našich kin vstupuje animovaný příběh s distribučním názvem Sněžný...

Premium

Sourozenci Štréblovi z Ulice: Nežárlíme na sebe, do zelí si nelezeme

Celý život dělají hlavně divadlo. V poslední době však můžeme sourozence Annu a Jiřího Štréblovy vidět i v denním...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

Najdete na iDNES.cz