Marhoul o „lvích“ nominacích: Vypnul jsem mobil, abych se nenervoval

  16:37aktualizováno  16:37
Václav Marhoul, režisér filmu Tobruk, jednoho z favoritů Českých lvů, vyměnil nominační večer za ples v Liberci. Na plnou Lucernu neměl nervy. "Musel jsem vypnout mobil a nic nevědět, jinak bych se složil. Tobruk je pro mě příliš osobní záležitost," přiznal filmař, který měl v den nominací narozeniny.

Václav Marhoul a kameraman Vladimír Smutný na úplném začátku projektu: obhlídky k Tobruku. | foto: © 2media.cz

Který z filmů z hlavní trojice nominovaných berete jako největšího soupeře?
Zbylé dva. Nic jiného říct nemůžu, letos jsem totiž neviděl jediný český film. Když děláte na svém projektu, nemáte čas, ale hlavně ani chuť sledovat cokoli jiného. Tedy alespoň pokud jste do toho, co děláte, tak ponoření jako já.

Takže jste coby akademik ani nehlasoval?
Nehlasoval, na to jsem příliš zodpovědný.

Váš kolega, režisér Bohdan Sláma, mluví v podobném duchu. Akademie se prý nestará o to, aby měli její členové možnost vidět, o čem rozhodují.
To si zase nemyslím. Akademie pořádá speciální projekce všech českých filmů. Chce to jen čas. U některých filmů navíc verze, která by se dala rozesílat, neexistuje: to je nevýhoda titulů, které šly do kin na podzim a v zimě. Tobruk je jedním z nich, na DVD jsme začali pracovat až v prosinci. Takže i tahle mince má dvě strany.

Rozhovor s Bohdanem Slámou čtěte zde

Napadá vás jméno, které vám v nominacích chybělo?
Zůstanu-li u Tobruku, mrzelo mě hlavně to, že se nedostalo na herce. Odvedli úžasnou práci, nemluvě o tom, že ve velmi nestandardních podmínkách, a ocenění by si zasloužili. Nejvíc líto mi to bylo hlavně za Roberta Nebřenského nebo Jana Medunu. Jde ale spíš jen o takový pocit obecného charakteru, jinak jsem hlavně šokovaný a překvapený a šťastný jako blecha. Že nominují kameramana Vladimíra Smutného, v to jsem doufal. Další nominace zůstávaly spíše za hranicí snu. Ale že bych se dočkal i já osobně? To už by bylo moc i na ten sen.

z natáčení filmu Tobrukz natáčení filmu Tobruk

Postrádáte Plyšového lva?
Když jsem tak o tom přemýšlel, říkal jsem si, že pokud půjde výhradně o cenu novinářů, nemám problém, ať ji klidně udělují dál. Ostatně v Hollywoodu taky rozdávají svoje Maliny. Ale pravdou je, že mám dodnes před očima zdrceného Zdeňka Tyce, který plyšáka dostal za film Už, a to mi přišlo opravdu zlé. Zrovna ten rok se urodily mnohem nepovedenější filmy, Už žádný propadák nebyl. Takže osobně mi Plyšový lev nechybí ani trochu.

Co teď čeká Tobruk?
V únoru jsme vstoupili na evropský trh v rámci Berlinale, což byla hodně důležitá událost. Zároveň ale pracujeme na DVD a to bych opravdu rád vypiplal. Plánujeme vydat dvoudiskovou verzi, jeden disk věnovaný pouze bonusům: Tobruk je projekt, který si o to přímo říká. Otázkou je, jestli to stihnu, a také to, kolik prostředků na takový projekt seženu, není to levná záležitost.

z filmu Tobruk

Opravdu jste se o nominacích dozvěděl až následující den?
Opravdu. Vypnul jsem si mobil, abych se nenervoval. A šli jsme s manželkou na ples v Liberci. Ráno mi paměť na mobilu zahltily blahopřejné esemesky, tři hodiny jsem nedělal nic jiného, než že jsem na ně odpovídal - měl jsem totiž ještě ke všemu narozeniny. Lepší dárek jsem nemohl dostat.

Na hlavní večer přijdete?
Ten už si ujít nenechám. Já jsem v Lucerně nebyl, protože bych to opravdu nervově neunesl, k Tobruku mě pojí příliš úzká vazba. Když už ale máme nominace, můžu být klidný - i kdybychom nevyhráli nic, tohle mi ke štěstí stačí. Hlavní večer si půjdu užít.

Rozhovory s kandidáty na Českého lva

Server iDNES.cz připravil rozhovory se všemi třemi režiséry, jejichž filmy jsou nominované na Českého lva v kategorii Nejlepší film.

Český režisér Bohdan Sláma na Mezinárodním festivalu ve španělském San Sebastiánu získal se svým filmem Štěstí hlavní cenu Zlatou mušli. V úterý jsme přinesli rozhovor s Bohdanem Slámou, autorem poetického Venkovského učitele, v němž titulní roli dostal Pavel Liška.Režisér Petr ZelenkaVe čtvrtek přijde na řadu Petr Zelenka, nominovaný za svéráznou adaptaci Dostojevského hry Karamazovi, která je po nominačním večeru největším favoritem na ceny. 

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky
Premium

Zdeněk Svěrák i návrat Zelinky. Desátá řada StarDance bude plná překvapení

Desátá jubilejní řada StarDance připomene to nejlepší z historie soutěže a zároveň přinese spoustu atraktivních...

Premium

Potřásl si nohou s americkým prezidentem. Igor Orozovič chystá nový projekt

Igor Orozovič je oblíbený, charismatický, přemýšlivý, a přestože je založením spíš tradicionalista, rád experimentuje....

RECENZE: Obžerství, krutost. Pláč svatého Šebestiána má víc ambicí než umu

Každý by chtěl natočit Marketu Lazarovou nebo Údolí včel, ale každý není František Vláčil. Což ukázkově dokládá novinka...

TELEVIZIONÁŘ: Waltz, tango, cha-cha, Genzer. Pánové, zadejte se

Konec kočkování, nastává hodina pravdy. Doposud se o sobotní diváky těsně přetahovaly krimiseriál Temný Kraj II a...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.

Najdete na iDNES.cz