Marhoul a jeho herci konečně táhnou na Tobruk

  1:00aktualizováno  1:00
Matěje Hádka, Michala Novotného a další nevojáky čeká ve válečném filmu Tobruk poušť, stany a dril.

Tým válečného filmu Tobruk | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Ani jeden z nich nebyl na vojně; teď půjdou přímo do války. Sice jen filmové, ale za podmínek co nejbližších těm, jež před šestašedesáti lety zažili českoslovenští vojáci v boji o severolibyjský Tobruk.

Matěj Hádek, Petr Vaněk, Robert Nebřenský, Kryštof Rímský, Michal Novotný, Petr Stach, Jan Meduna... V hlavních rolích válečného dramatu Tobruk jich bude dvanáct. "Nebřenský se učí boxovat, já odvykám kávě. Ta tam nebude," říká Vaněk o natáčení v tuniské poušti, stovky kilometrů od moře i metropole.

Ale herci si musí zvykat i na horší věci. Nejdřív je čeká desetidenní vojenský výcvik ve Vyškově. "Přežijí jen ti odolní," směje se ministryně obrany Vlasta Parkanová, jejíž resort na film přispěl.

Další týden drilu herci zažijí v poušti týden před první klapkou. A pak, od 2. září do 9. listopadu, si tu podle scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula "projdou sedmi kruhy pekla". Tvrdí totiž, že nesmějí hrát, nýbrž prožívat; proto musí žít jako vojáci.

Na rozdíl od štábu nebudou herci bydlet v hotelu, nýbrž přímo v poušti, kde teploty ve stínu dosahují až 45 stupňů. Ve stanech, kam každou noc vítr nanese závěje písku.

"Po příjezdu odevzdají civil a mobily, vyfasují uniformy i zbraně. Sami si je musí čistit, sami si vařit snídaně. Jídlo budou mít na příděl – neexistuje, že by si skočili během natáčení do cateringu na chlebíček, natož večer do hotelu na skleničku. Ale vodu dostanou bez omezení," připomíná Marhoul, že vojáci od Tobruku měli jen půldruhého litru špatně odsolené vody na den.

A na poušti prý nenajdou romantiku, spíše škorpiony a písečné zmije, takže s výpravou pojede lékař a Marhoul žádá ministerstvo obrany ještě o vojenského kaplana nebo psychologa.

Sám chce spát s herci ve stanu, přestože s černým humorem slýchá, že alespoň on by měl přežít – už kvůli záruce za vložené peníze. Rozpočet filmu Tobruk totiž činí osmdesát milionů korun, podíl soukromých a veřejných zdrojů je zhruba půl na půl.

S projektem pomáhá Nadace pozemního vojska i Vojenský historický ústav, poskytující dobové rekvizity a techniku – včetně cisternového vozu z roku 1937, které jsou na světě jen tři.

"Hned jsem pro cisternu připsal scénu. Ovšem jiné výjevy, třeba jak vojáky převážely dva torpédoborce za italského náletu, si prostě dovolit nemůžeme," ví Marhoul. Ostatně Tobruk nemá být ani velkofilm, ani romance, kromě jediné dívčí epizodky v něm není žádná žena.

Slovenská premiéra snímku bude koncem srpna a česká 10. září 2008. Tvůrci by na ní rádi viděli skutečné veterány od Tobruku. "Zaslouží si, aby se o nich vědělo," říká Parkanová. Dosud jich žije čtyřicet osm.

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Čeká karlovarský festival silný ročník? Mirka Spáčilová odpoví Za scénou

Jiří Bartoška na červeném koberci k závěrečnému ceremoniálu MFF Karlovy Vary...

V pátek začíná 54. karlovarský filmový festival s hvězdami, jako jsou Julianne Moore nebo Casey Affleck. Český film se...

Od Pulp Fiction se časy určitě změnily, líčí režisér Quentin Tarantino

Quentin Tarantino (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po premiéře filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí se režisér Quentin Tarantino vrací, aby vzdal hold...

U nás zase Chalupáři a Hospoda. Ve světě přitom přes léto startují novinky

Záběr ze seriálu Ad Vitam

Zatímco české stanice už se ponořily do reprízového léta, kam tradičně patří Chalupáři, Vinnetou, Hospoda či Comeback,...

Najdete na iDNES.cz