RECENZE: Jak Miloš Zeman vedle Hradu vyfoukl Horáčkovi i roli ve filmu

  8:58aktualizováno  8:58
Dějiny si pamatují jen vítěze. Koho zajímá poražený, nadto rok poté, co Michal Horáček v prezidentských volbách neprošel ani do finále? Nicméně film o jeho kampani Máme na víc nese tolik chyb, že se v kině prostě nedá přehlédnout.

První chyba: střet zájmů. Dokumentarista Robin Kvapil hned na úvod sdělí, že sám nabídl Horáčkovi pomoc s kampaní, protože nechce na Hradě Miloše Zemana. Divák musí od režiséra sedícího současně v týmu poradců natáčeného kandidáta předem čekat podjatost.

Fotogalerie

Druhá chyba: sebestřednost. Hrdinou má být Horáček, ovšem režisér neustále stáčí kameru na sebe. Budí dojem, že právě on vymyslel ty nejlepší nápady, za něž ho šéf chválí, případně mu je kazí. Dokumentarista coby svědek událostí do obrazu prostě nepatří a ti, kdo rádi napodobují exhibice Michaela Moorea, zase postrádají jeho vtip.

Třetí chyba: opakování. Když už se točí tak nezáživná látka, divák věří, že poskytne alespoň pikantérie ze zákulisí. Ale snímek z velké části kopíruje známé zpravodajské záběry, tiskové konference, sbírání podpisů, setkání s občany, veřejné debaty kandidátů, sčítání hlasů, reakce na výsledky, televizní diskuse. Paradoxně díky tomu, že Horáček bral zavděk hostováním v pořadech Jaromíra Soukupa, působí snímek Máme na víc jako mocná propagační upoutávka TV Barrandov.

Toto je desetitisící článek Mirky Spáčilové na iDNES

Přečtěte si o jubileu více

Čtvrtá chyba: nadšenectví. Není divu, že film působí amatérsky, podobně se chovají i lidé, jež představuje, včetně členů Horáčkova štábu. Jsme mladí, zapálení, oddaní, tryská z plátna – ovšem současně z něj čiší, že aktivistické emoce těžko nahradí profesionální práci výrobců kampaní, kteří stejně věcně prodávají politiky i jogurty.

Pátá chyba: jednotvárnost. Zřejmě pro svou příslušnost ke „klubu“ zúžili tvůrci i zaměření dokumentu na interní posedlost Milošem Zemanem. Prakticky celá kampaň spočívá v monitorování Zemanových výroků a činů, v jejich komentování, vyvracení, odmítání či uvádění na jedinou pravou, tedy vlastní míru. Antizemanovský fanatismus je tak monotónní, že jednak unavuje, jednak může zabírat přesně opačně.

Máme na víc

Česko, 2018, 73 min

Režie: Robin Kvapil, Radim Procházka

Scénář: ,

Hrají: Michal Horáček, Robin Kvapil, Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Jiří Ovčáček, Jaromír Soukup

Hodnocení­: 20 %

Chyba šestá: loajalita. Nelze uvěřit, že by v zákulisí občas nepadaly drsnější výrazy i umělé masky, ale dokument se k „šéfovi“ chová uctivě, bez nadhledu. Jen výjimečně v krátkých střizích snímá jeho zklamání: když Horáček přihlíží vystoupení Jiřího Drahoše na tribuně, kam jeho nepustili, když se probírá vina předvolebních průzkumů na vytváření „falešné reality“ či když po Zemanově vítězství žasne: „Co ty lidi chtějí? Čím je tak baví?“

Což je jediné, ač bezděčné kouzlo nudného filmu. Sám je přece založen na fascinaci Zemanem, čili nakonec také vlastně vypráví o vítězi.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

VIDEO: Představte si, že přišli o všechno. Pohled do zákulisí Avengers

Film o filmu - Hrdinové ve finále

Ve filmu o filmu Avengers: Endgame, který vstupuje do kin 25. dubna, nechávají do zákulisí velkého finále nahlédnout...

VIDEO: Posílám pusu, zve akční hrdina Jackie Chan na svého Cizince

Pozdrav Jackie Chana

U příležitosti Týdne čínského filmu, který se koná v Praze od 24. do 29. dubna, natočil akční hrdina Jackie Chan...

KVÍZ: Půlstoletí s vlkem a zajícem. Jak znáte animovaný seriál Jen počkej!?

Jen počkej, zajíci!

Je tomu už padesát let, kdy měl premiéru první díl sovětského animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!. V letech 1969 až...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz