Mám pocit, jako bych ani nebyl v práci, říká Klus o natáčení pohádky

  16:49aktualizováno  16:49
U Čestic na Strakonicku ve středu natáčel režisér Jan Svěrák novou pohádku Tři bratři. V hlavních rolích se představí trojice zpívajících herců Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula. Příběh spojuje jiné tři známé pohádky.

Hlavní protagonisté pohádky Tři bratři - zleva Vojta Dyk, Zdeněk Piškula a Tomáš Klus. | foto: Ján HonzaMAFRA

"Simono, dej mu jinou košili, je moc potrhanej," volá režisér Jan Svěrák na švadlenu, která okamžitě přibíhá s brašnou a zašívá díry Tomáši Klusovi uprostřed louky u osady Na Kobylce. U herce je ihned i kostymérka, která ho pokapává pomyslnou krví z kelímku.

Fotogalerie

"Před dvěma lety jsem na chalupě poslouchal minioperky, které dělal táta s Jaroslavem Uhlířem do pořadu Hodina zpěvu. Nakonec jsem vybral tři - Šípková Růženka, Červená karkulka a O dvanácti měsíčkách," přibližuje Jan Svěrák ze široka, jak vznikl námět k nové pohádce.

"Ty minioperky mají výhodu, že jsou plné hudebních motivů. Řekl jsem si, že by z toho byl krásný film. Tak jsme k tomu vymysleli čtvrtý příběh, který ty pohádky spojuje. A ten je o třech bratřích. Každý má nějakou špatnou vlastnost, jako mají děti. Zapomínají a jsou netrpělivé. A musí se vlastností zbavit, aby se jim dobře vedlo," vypráví režisér se slaměným kloboukem na hlavě.

Zachránili Šípkovou Růženku

Je po obědě a na louce už stojí tři osedlaní koně. Řehtají a čekají, až na ně usednou tři hlavní postavy pohádky - Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula.

"Dneska točíme, jak bratři na koních jedou k močálu. Já jsem Pepa, jsem nejskromnější z nich a nemám žádné peníze. Rád se projedu na koni a chodím bos, jsem obyčejný člověk v pohádce," vyzdvihuje své vlastnosti Vojtěch Dyk oblečený ve středověké plandavé bílé košili. Také jeho oděv je pomazaný krví.

Tři bratři

Pohádka režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka propojuje tři jiné pohádky - Šípkovou Růženku, O dvanácti měsíčkách a Červenou karkulku. Vypráví o třech bratřích Janu (Klus), Pepovi (Dyk) a Matějovi (Piškula), kteří se mají ve světě zbavit špatných vlastností. Natáčet se bude na Strakonicku i v Hluboké nad Vltavou. Rozpočet je přes 40 milionů korun. Film v koprodukci s televizemi Nova, Markíza a filmovým studiem Barrandov bude mít premiéru příští rok v květnu.

"Krev nám teče, protože jsme byli zachránit Šípkovou Růženku," líčí s úsměvem Tomáš Klus. Cválá na tmavě hnědém koni a natáčení si vyloženě užívá.

"Mám pocit, jako bych nebyl ani v práci. Je to tu fantastické a úžasné. Lidé jsou milí a ta příroda," rozplývá se na louce, kde štípe hmyz a svítí slunko.

Výprava 65 lidí poslouchá pokyny režiséra Svěráka. Mezi dvěma loukami je polní cesta, po které projíždí vůz naložený senem. Táhnou ho dva koně. Popojdou vždy dvacet metrů a setkají se se třemi zpívajícími mladíky. "Kamera, akce, plejbek!" ozývá se.

"Tak co?" ptá se kočí tří bratrů. "Je to strašná rostlina," prozpěvují si na druhé straně louky Dyk a Piškula. Za nimi cválá Klus. "Když se po vás popíná..." dodávají.

Patnáctiletý Zdeněk Piškula hraje Matěje, kterého nic nezajímá a je flegmatický. "Z koně mám trochu strach, je moc velký. Učil jsem se na něm jezdit čtrnáct dní před natáčením. Jinak zpívám a jsem přijatý na pražskou konzervatoř," říká teenager, který se už objevil například v seriálu Vyprávěj a Nevinné lži. "V pohádce si vezmu červenou Karkulku," prozrazuje blonďák.

"Hledali jsme představitele, kteří nejen dobře hrají, ale také zpívají. Má to být romantická pohádka, chtěl bych, aby se na ni dívaly moje děti," tvrdí Svěrák.

Film plánuje natáčet do poloviny října, pak bude pauza. "Počkáme totiž na sníh a dotočíme v lednu Dvanáct měsíčků. Premiéra přijde v květnu," vysvětluje Svěrák.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz