Mám pocit, jako bych ani nebyl v práci, říká Klus o natáčení pohádky

  16:49aktualizováno  16:49
U Čestic na Strakonicku ve středu natáčel režisér Jan Svěrák novou pohádku Tři bratři. V hlavních rolích se představí trojice zpívajících herců Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula. Příběh spojuje jiné tři známé pohádky.

Hlavní protagonisté pohádky Tři bratři - zleva Vojta Dyk, Zdeněk Piškula a Tomáš Klus. | foto: Ján HonzaMAFRA

"Simono, dej mu jinou košili, je moc potrhanej," volá režisér Jan Svěrák na švadlenu, která okamžitě přibíhá s brašnou a zašívá díry Tomáši Klusovi uprostřed louky u osady Na Kobylce. U herce je ihned i kostymérka, která ho pokapává pomyslnou krví z kelímku.

Fotogalerie

"Před dvěma lety jsem na chalupě poslouchal minioperky, které dělal táta s Jaroslavem Uhlířem do pořadu Hodina zpěvu. Nakonec jsem vybral tři - Šípková Růženka, Červená karkulka a O dvanácti měsíčkách," přibližuje Jan Svěrák ze široka, jak vznikl námět k nové pohádce.

"Ty minioperky mají výhodu, že jsou plné hudebních motivů. Řekl jsem si, že by z toho byl krásný film. Tak jsme k tomu vymysleli čtvrtý příběh, který ty pohádky spojuje. A ten je o třech bratřích. Každý má nějakou špatnou vlastnost, jako mají děti. Zapomínají a jsou netrpělivé. A musí se vlastností zbavit, aby se jim dobře vedlo," vypráví režisér se slaměným kloboukem na hlavě.

Zachránili Šípkovou Růženku

Je po obědě a na louce už stojí tři osedlaní koně. Řehtají a čekají, až na ně usednou tři hlavní postavy pohádky - Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula.

"Dneska točíme, jak bratři na koních jedou k močálu. Já jsem Pepa, jsem nejskromnější z nich a nemám žádné peníze. Rád se projedu na koni a chodím bos, jsem obyčejný člověk v pohádce," vyzdvihuje své vlastnosti Vojtěch Dyk oblečený ve středověké plandavé bílé košili. Také jeho oděv je pomazaný krví.

Tři bratři

Pohádka režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka propojuje tři jiné pohádky - Šípkovou Růženku, O dvanácti měsíčkách a Červenou karkulku. Vypráví o třech bratřích Janu (Klus), Pepovi (Dyk) a Matějovi (Piškula), kteří se mají ve světě zbavit špatných vlastností. Natáčet se bude na Strakonicku i v Hluboké nad Vltavou. Rozpočet je přes 40 milionů korun. Film v koprodukci s televizemi Nova, Markíza a filmovým studiem Barrandov bude mít premiéru příští rok v květnu.

"Krev nám teče, protože jsme byli zachránit Šípkovou Růženku," líčí s úsměvem Tomáš Klus. Cválá na tmavě hnědém koni a natáčení si vyloženě užívá.

"Mám pocit, jako bych nebyl ani v práci. Je to tu fantastické a úžasné. Lidé jsou milí a ta příroda," rozplývá se na louce, kde štípe hmyz a svítí slunko.

Výprava 65 lidí poslouchá pokyny režiséra Svěráka. Mezi dvěma loukami je polní cesta, po které projíždí vůz naložený senem. Táhnou ho dva koně. Popojdou vždy dvacet metrů a setkají se se třemi zpívajícími mladíky. "Kamera, akce, plejbek!" ozývá se.

"Tak co?" ptá se kočí tří bratrů. "Je to strašná rostlina," prozpěvují si na druhé straně louky Dyk a Piškula. Za nimi cválá Klus. "Když se po vás popíná..." dodávají.

Patnáctiletý Zdeněk Piškula hraje Matěje, kterého nic nezajímá a je flegmatický. "Z koně mám trochu strach, je moc velký. Učil jsem se na něm jezdit čtrnáct dní před natáčením. Jinak zpívám a jsem přijatý na pražskou konzervatoř," říká teenager, který se už objevil například v seriálu Vyprávěj a Nevinné lži. "V pohádce si vezmu červenou Karkulku," prozrazuje blonďák.

"Hledali jsme představitele, kteří nejen dobře hrají, ale také zpívají. Má to být romantická pohádka, chtěl bych, aby se na ni dívaly moje děti," tvrdí Svěrák.

Film plánuje natáčet do poloviny října, pak bude pauza. "Počkáme totiž na sníh a dotočíme v lednu Dvanáct měsíčků. Premiéra přijde v květnu," vysvětluje Svěrák.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Ženy, pozor! Muži vám fušují už i do červené knihovny

Záběr z filmu Studnářova dcera

Leckdo si stýská, že obrazovka je samá krev, ale ve skutečnosti žánr krimi vede těsný souboj se sladkobolnou...

PRVNÍ DOJMY: Recyklovaný Kameňák. I reklamy jsou vtipnější a kratší

Ze seriálu Kameňák

Původní Kameňák čítal pět dílů včetně posledního Vánočního Kameňáku plus několik filmů o filmu, ale pořád to nestačilo....

VIDEO: Drogy nebo alkohol? Dík, nic nesháníme. Startuje seriál Kameňák

Seznamte se s hrdiny z Kameňákova

Dosavadní vítěz pátečních televizních večerů Strážmistr Topinka dostane konkurenci. Na Nově proti němu odstartuje...

Najdete na iDNES.cz