Malomocní námořníci umí být pěkní prevíti

  13:09aktualizováno  13:09
Na mlze není většinou nic moc špatného, i když řidiči budou jiného názoru. Hloupé je, když z mlhy začnou vyskakovat rozzlobení duchové.

Trailer a snímky z filmu naleznete ve video a fotogalerii

Film Mlha je ve skutečnosti remakem stejnojmenného snímku z roku 1980, který režíroval John Carpenter. Tentokrát se režie ujal původem britský režisér Rupert Wainwright, jehož patrně neznámějším filmem je thriller Stigmata z roku 1999.

Původní scénář přepracoval Cooper Layne, který v oblasti celovečerních filmů debutoval scénářem ke snímku Jádro.

Obyvatele ostrovního severokalifornského městečka Antonio Bay lehce terorizuje dravá a mystická mlha, která své oběti obklíčí a následně se nezachová přátelsky. Protože je plná duchů.

Lidé z Antonio Bay totiž před sto lety navedli na útesy loď plnou malomocných námořníků, a utonulí mořští vlci se nyní hodlají pomstít jejich dětem a vůbec všem, kdo se jim postaví do cesty.

"Ostrov obvykle považujeme za velmi bezpečné místo, kde je každý šťastný a spokojený," říká herečka Selma Blairová. "A mlha, která působí idylicky, tajemně, či romanticky, se v našem filmu stává monstrem. Tohle je v hororech obvyklý trik – uděláte z něčeho, co působí přívětivě, nebezpečnou hrozbu."

Ve filmu se samozřejmě objevují především mladí herci a herečky, které s tajuplnou mlhou a prokletím bojují (a které stejná mlha nekompromisně kosí). "Hororové filmy patří mladým lidem," vysvětluje producent David Foster. "A největší část koláče – 56% – tvoří mladé ženy. To se ale týká jen posledních čtyř let."

"Poté, co jsem kývla na tuhle roli, jsem se začala vzdělávat v oblasti hororu – sehnala jsem si co nejvíce hororových filmů a pokoušela se zjistit, díky čemu fungují, co je činí tak děsivými. Chtěla jsem si udělat takový soukromý rozbor," přidává se další herečka Maggie Grace.

"Když se podíváte třeba na Jurský park, nedá se říci, že byste celý následující týden trnuli strachy z představy dinosaura, řítícího se za vámi na ulici. Ale pokud se film týká obyčejných lidí, s jakými žijete na jedné ulici... Je to o nacházení hrůzy v každodenních věcech. Jedině to se vám opravdu vryje do paměti. Z podobných filmů jste vyděšeni ještě o týden později."

Jak se vlastně filmová mlha, de facto další "herečka", vyráběla na place? "Ve filmu je několik různých druhů mlhy," vysvětluje Wainwright. "Ta agresivní vznikala jednoduše – jsou to dva chlápci s ručními vytvářeči mlhy, na nichž mají zapnuty reflektory. Pustili to a běželi směrem ke kameře. Mlha byla tak hustá, že byla černá, ale ty reflektory ji prosvítily, takže to opravdu vypadá jako oblak, který se snesl na zem a útočí na vás."

"Dále je tam plazivá mlha, což je suchý led a pára. Tahle mlha se začne valit z kopce a usadí se všude okolo. Je to skutečně děsivé. A také je to lepší než cokoliv, co by se dalo udělat pomocí digitálních efektů," pokračuje režisér.

Sám Carpenter na natáčení pouze pasivně dohlížel. Trval na tom, aby Wainwright pracoval na filmu sám. "Je to nový režisér a do filmu vnáší svůj vlastní pohled a cit," říká Carpenter.

"Bylo by pro mě těžké, kdybych mu měl říkat, co má dělat, a tím do jeho vize zasahoval. Ve skutečnosti bylo vlastně docela zajímavé dívat se, jak pracuje jiný režisér. A bylo v tom i hodně déja vu. Kdysi jsem byl ve stejné situaci, akorát za jiných okolností. Opravdu mě bavilo to sledovat."

MLHA (The Fog)
akční horor, 99 minut (Falcon)
režie: Rupert Wainwright - scénář: Cooper Layne                       
kamera: Nathan Hope - hudba: Graeme Revell  
hrají: Tom Welling, Maggie Grace, Selma Blairová, DeRay Davis, Kenneth Welsh, Adrian Hough
oficiální web: www.escapethefog.com

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz