RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

  10:59aktualizováno  10:59
Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny, která nezná předešlou verzi. Pamětníci disneyovky z roku 1994 půjdou s hodnocením nejspíše dolů – a zcela právem.

Záběr z nového zpracování Lvího krále | foto: Falcon

Přitom až na přidané písně se vlastně nic nezměnilo, a v tom je právě háček. Režisér Jon Favreau i scenárista Jeff Nathanson zosobňují bezesporu zručné řemeslníky typu Ferda mravenec, práce všeho druhu, avšak svého času průlomová legenda s hamletovským laděním potřebuje víc než jen technologicky modernizovanou doslovnou kopii.

Takže slunce znovu vychází nad africkou savanou, počítačově animovaná zvířata „jako živá“ připomínají své skutečné předlohy z přírodopisných dokumentů v čele se Zázračnou planetou a slavné vítězné gesto s právě narozeným následníkem trůnu nad hlavou střídají opět záběry dokládající, jak je lvíče sladce roztomilé.

Fotogalerie

Jenže v klasické animované verzi bylo totožné vyprávění hravější, poetičtější a hlavně ponechávalo více prostoru pro vlastní fantazii. Tudíž i moudré otcovské poučky zněly osudověji pod magickým nebem plným hvězd, odkud shlížejí královští předkové.

Vedle bohatství stylizované kresby zůstává fotorealismus zkrátka jalově prázdný, přestože sloní hřbitov působí opravdu přízračně a zákeřný zloduch dá své zášti skrývané pod tichou ironií volný průchod v úderné skladbě, ideologické hymně burcující k násilnému puči.

Jistě, některé efekty si v přešitém kabátě libují. Patří k nim například bezmála reportážní makrodetaily ze života hmyzu včetně rojení světlušek, zběsilá štvanice uprostřed splašeného stáda s drsným smrtícím vyústěním nebo putování malého Simby do vyhnanství mezi nekonečnými písečnými dunami pod lačným dozorem supů.

S novými kamarády v exilové kapitole se nálada odlehčí, což zároveň rozmnoží výstižné komentáře z řad malého publika. Děti zjevně nejvíce baví kanec s opakovanými projevy chorobné plynatosti, zato ještě před finále přibývá otázek „Kdy už bude konec?“ Premiérová verze je totiž nejen pocitově, ale také fakticky o půl hodiny delší než původní disneyovka z roku 1994, aniž by k nastavování měla zásadní důvod.

Lví král

USA, 2019, 118 min

Režie: Jon Favreau

Scénář:

Hrají: Donald Glover, Seth Rogen, James Earl Jones, Billy Eichner, Keegan-Michael Key, Chiwetel Ejiofor, Alfre Woodard, Florence Kasumba, Beyoncé, John Oliver, Eric André, John Kani, Shahadi Wright Joseph, JD McCrary, Amy Sedaris

Hodnocení­: 60 %

Naštěstí trvá jak síla příběhu, tak nevtíravý způsob, jímž pohádka uvádí do věčného koloběhu přírody, tedy bez ekologických agitek i falešného změkčování zásad potravinového řetězce. Osvětový podtext je vůči dětskému vnímání možná dokonce vstřícnější než nepřehledný závěrečný souboj.

Kdyby šlo o historicky první setkání se Lvím králem, zasloužilo by si jistou shovívavost. Jenomže navzdory čtvrtstoletí technického pokroku je nová předělávka chudší o podstatnou přísadu, totiž o představivost. Poskytuje zážitek pasivní, vyleštěný, příliš pohodlný a hlavně zbytečný.

Ostatně jako vždycky, když se někdo pokouší vylepšovat to, co je dokonalé.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

DO KINA: Pitt versus Preiss. Tarantinův Hollywood potká českou pohádku

Margot Robbie ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

O tři novinky kin se publikum docela snadno rozdělí. Věrný klub fanoušků má Quentin Tarantino, který uvádí retro...

RECENZE: Pohádku Hodinářův učeň spasil zábavný padouch Viktora Preisse

Jakub Žáček, Václav Neužil a Jaroslav Plesl ve filmu Hodinářův učeň

V premiérové české pohádce Hodinářův učeň, která právě vstupuje do kin, asi nebude vše v pořádku, pokud divák podvědomě...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz