Zemřel Luděk Munzar, dlouholetý člen Národního divadla. Bylo mu 85 let

  10:49aktualizováno  11:31
Ve věku 85 let zemřel herec Luděk Munzar. Pro iDNES.cz to potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Mezi jeho nejznámější role patří Jakub v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře nebo nadporučík Sedlák ve filmu Atentát. V roce 2012 byl Munzar oceněn Thálií za celoživotní mistrovství.

Herec Luděk Munzar jako Jarlo Skule ve hře Nápadníci trůnu 7. června 1978 na scéně pražského Smetanova divadla. | foto: ČTK

Podle Staňka herec zemřel v sobotu nad ránem po dlouhé těžké nemoci, obklopen svou rodinou.

Luděk Munzar se narodil 20. března 1933 v Nové Včelnici, dětství však strávil ve východních Čechách. Herectví začal studovat na DAMU v roce 1952. O pět let později se poprvé objevil na prknech Národního divadla. Do dějin vstoupily jehe herecké výkony v představeních Strakonický dudák nebo Zadržitelný vzestup Artura Uie.

Fotogalerie

Když slavil osmdesátiny, vzpomínal, jak při svých začátcích ve zlaté kapličce stával při představeních v portále, sledoval, jak to mistři dělají, a dal si velký úkol - nepřekážet. „Minimálně pět šest let jsem tam stával a díval se. Když jsem pak hrál velké role, zjistil jsem, že nechodím do šatny - pořád jsem se měl na co dívat. Věřím, že gesta a intonace těch mistrů tam jsou dodnes, i když Národní i Stavovské prošly rekonstrukcí,“ uvedl v roce 2013.

V šedesátých letech se začal objevovat také na filmovém plátně. Kromě role v Atentátu je známý také jako Pavel Zemánek z adaptace Kunderova Žertu nebo jako voják Gunther z Kočáru do Vídně režiséra Karla Kachyni. Ten jej pak obsadil ještě do snímků Zlatí úhoři, Malá mořská víla nebo Škaredá dědina.

V posledních letech už Luděk Munzar v televizi ani filmu příliš neúčinkoval. Naposledy se objevil v televizní sérii Nevinné lži a filmu Nevinnost. Výraznější byla také role v seriálu České televize Hraběnky z roku 2007.

Osobitý hlas Luďka Munzara byl důvodem pro jeho četné vystupování v dabingu nebo rozhlase. Dlouhá léta daboval amerického herce Paula Newmana a italsko-francouzského Yvese Montanda. Třikrát si také zkusil Morgana Freemana. V roce 1996 získal Munzar Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství.

Namlouval také audioknihy. Předloni to bylo jeho autobiografické dílo „...když jsem to slíbil!“, dále pak Balada o pilotovi Jiřího Stránského nebo Krakatit Karla Čapka. Hlas dále propůjčil klasickým příběhům Vojna a mír, Romance pro křídlovku nebo Milá sedmi loupežníků.

Mezi jeho velké životní vášně patřilo letectví a rychlá auta. V televizních dokumentech byl také průvodcem po rozhlednách, vyprávěl o věkovitých stromech a pramenech řek. Munzarovou životní partnerkou byla Jana Hlaváčová, se kterou se také často objevoval před kamerou. Společně natočili film Klobouk plný deště, Vyhnanství, Žalář nejtemnější nebo Zrcadlení. Společně mají dvě dcery, mladší Barbora je taktéž známou herečkou.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Další z rubriky

Příště pošleme naši Alenku na cestu za zázraky, slibuje režisér Schmidt

Z filmu Alenka v zemi zázraků

Pod přezdívkou Štětináč se Otakáro Maria Schmidt proslavil s Divadlem Sklep i ve filmech kolegů, pak začal sám...

TELEVIZIONÁŘ: Velikonoce slaví Vraždy podle Jidáše. Byť s Nadějí

Z filmu Vraždy podle Jidáše

Že by se televize nějak zvlášť páraly s nejvýznamnějším křesťanským svátkem, to se rozhodně tvrdit nedá. Opráší se...

VIDEO: Zatáhni břicho, vazoune! Rychle a zběsile se bijí Hobbs a Shaw

Trailer k filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Akční hvězdy Dwayne Johnson a Jason Statham představují poslední naději lidstva ve filmu s názvem Rychle a zběsile:...

Najdete na iDNES.cz