Zemřel Luděk Munzar, dlouholetý člen Národního divadla. Bylo mu 85 let

  10:49aktualizováno  11:31
Ve věku 85 let zemřel herec Luděk Munzar. Pro iDNES.cz to potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Mezi jeho nejznámější role patří Jakub v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře nebo nadporučík Sedlák ve filmu Atentát. V roce 2012 byl Munzar oceněn Thálií za celoživotní mistrovství.

Herec Luděk Munzar jako Jarlo Skule ve hře Nápadníci trůnu 7. června 1978 na scéně pražského Smetanova divadla. | foto: ČTK

Podle Staňka herec zemřel v sobotu nad ránem po dlouhé těžké nemoci, obklopen svou rodinou.

Luděk Munzar se narodil 20. března 1933 v Nové Včelnici, dětství však strávil ve východních Čechách. Herectví začal studovat na DAMU v roce 1952. O pět let později se poprvé objevil na prknech Národního divadla. Do dějin vstoupily jehe herecké výkony v představeních Strakonický dudák nebo Zadržitelný vzestup Artura Uie.

Fotogalerie

Když slavil osmdesátiny, vzpomínal, jak při svých začátcích ve zlaté kapličce stával při představeních v portále, sledoval, jak to mistři dělají, a dal si velký úkol - nepřekážet. „Minimálně pět šest let jsem tam stával a díval se. Když jsem pak hrál velké role, zjistil jsem, že nechodím do šatny - pořád jsem se měl na co dívat. Věřím, že gesta a intonace těch mistrů tam jsou dodnes, i když Národní i Stavovské prošly rekonstrukcí,“ uvedl v roce 2013.

V šedesátých letech se začal objevovat také na filmovém plátně. Kromě role v Atentátu je známý také jako Pavel Zemánek z adaptace Kunderova Žertu nebo jako voják Gunther z Kočáru do Vídně režiséra Karla Kachyni. Ten jej pak obsadil ještě do snímků Zlatí úhoři, Malá mořská víla nebo Škaredá dědina.

V posledních letech už Luděk Munzar v televizi ani filmu příliš neúčinkoval. Naposledy se objevil v televizní sérii Nevinné lži a filmu Nevinnost. Výraznější byla také role v seriálu České televize Hraběnky z roku 2007.

Osobitý hlas Luďka Munzara byl důvodem pro jeho četné vystupování v dabingu nebo rozhlase. Dlouhá léta daboval amerického herce Paula Newmana a italsko-francouzského Yvese Montanda. Třikrát si také zkusil Morgana Freemana. V roce 1996 získal Munzar Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství.

Namlouval také audioknihy. Předloni to bylo jeho autobiografické dílo „...když jsem to slíbil!“, dále pak Balada o pilotovi Jiřího Stránského nebo Krakatit Karla Čapka. Hlas dále propůjčil klasickým příběhům Vojna a mír, Romance pro křídlovku nebo Milá sedmi loupežníků.

Mezi jeho velké životní vášně patřilo letectví a rychlá auta. V televizních dokumentech byl také průvodcem po rozhlednách, vyprávěl o věkovitých stromech a pramenech řek. Munzarovou životní partnerkou byla Jana Hlaváčová, se kterou se také často objevoval před kamerou. Společně natočili film Klobouk plný deště, Vyhnanství, Žalář nejtemnější nebo Zrcadlení. Společně mají dvě dcery, mladší Barbora je taktéž známou herečkou.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

VIDEO: Kdo ukradl hity Beatles, odhalí Boyle v komedii Yesterday

Z filmu Yesterday

Romantická komedie Yesterday, která do našich kin přijde 27. června, hýří slavnými jmény. Natočil ji oscarový režisér...

Seriál Rodáci nevznikl na zakázku strany, řekl Jiří Adamec Za scénou

Režisér Jiří Adamec v kulturním magazínu Za scénou

Film Léto s gentlemanem je celovečerním filmovým debutem režiséra Jiřího Adamce, jinak známého televizního tvůrce. Na...

Vorlíčka vyprovodily melodie ze Tří oříšků. Život nepromarnil, řekl Zelenka

Vedle Hrušínského a Trávníčka dorazila i JIřina Bohdalová (12. února 2019).

Rodina, přátelé, kolegové i fanoušci se v krematoriu v Praze-Strašnicích rozloučili s režisérem Václavem Vorlíčkem,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz