Lidé fandí Mrtvé nevěstě

  1:00aktualizováno  1:00
Před vyvrcholením 62. festivalu v Benátkách se množí úvahy o možných vítězích. V čele žebříčku úspěšnosti stojí dílo George Clooneyho Dobrou noc a hodně štěstí, ale mluví se také o režisérech Manuelu de Oliveirovi a Angu Leeovi či o korejské Mstitelce.

Tim Burton & Helena Bonhamová Carterová - Tim Burton & Helena Bonhamová na filmovém festivalu v Benátkách (7. září 2005) | foto: Profimedia.cz

Bez šancí není ani film Philippa Garrela Pravidelní milenci, portrét revoltující pařížské mládeže na sklonku 60. let, v němž režisérův syn ztvárnil obdobnou postavu jako v Bertolucciho Snílcích.

Naděje si dělá Krzyzstof Zanussi, jehož dílo Persona non grata chválí zejména italská kritika, která nevidí jistý schematismus příběhu a oceňuje jeho morální apel i nepopiratelně dobré herecké výkony Zbigniewa Zapasiewicze a Nikity Michalkova.

Nejnověji zaujal i ruský film s nezvyklým názvem Garpastum, který je po prvotině Poslední vlak dalším důkazem, že Alexej German mladší zdědil talent svého velkého otce.

Stylizovaně snímaný příběh zachycuje čtyři nadšené příznivce fotbalu na pozadí začátku první světové války až do zmatků revoluce. Režisér sám vidí jako hlavní téma filmu, inspirovaného skutečnými osudy, "fotbal, sex a smrt".

Ovšem po dvojím vítězství ruského filmu Návrat, jež před dvěma lety Italové nepřijali s jednoznačným souhlasem, bude letošní porota nejspíš opatrnější a pokusí se asi najít dílo hodné ocenění mezi filmy reprezentujícími domácí kinematografii.

Z nich by se přinejmenším kandidátem na cenu za ženský herecký výkon mohl stát příběh mladé ženy traumatizované zážitkem z dětství Bestie v srdci, jejž s Giovannou Mezzogiornovou v hlavní roli natočila podle vlastního románu Cristina Comenciniová, další potomek slavného tvůrce.

Nicméně takřka všichni by nejraději viděli Zlatého lva v rukou Tima Burtona. Jeho loutkový snímek, který do českých kin vstoupí 24. listopadu pod názvem Mrtvá nevěsta Tima Burtona a jenž vypráví o tom, jak láska může zlomit srdce i mrtvé nevěstě, je opravdu snad největším zážitkem festivalu.

Bůh ví, proč byl tak duchaplný, vtipný a laskavý film s půvabnými loutkami, jež mají tvář i hlas Johnnyho Deppa a Heleny Bonham-Carterové, jiskřící typickým humorem tvůrce Střihorukého Edwarda, zařazen mimo soutěž.

Vždyť i Zlatý lev za celoživotní dílo letos patří Japonci Hajao Mijazakimu, jehož celovečerní animovaný film Cesta do fantazie vyhrál před časem Zlatého medvěda v Berlíně. Potlesk pro Burtonův film dokonce předčil délkou i ten, jejž sklidil boxerský snímek Rona Howarda Těžká váha.

Rozmary jeho hvězdy Russella Crowa zarazily i italský tisk – a to je co říct. Po začátku projekce odešel herec s manželkou na večeři do nedaleké restaurace, kde si vyžádal stůl venku i uvnitř.

A když kvůli němu majitelé podniku vyhnali z přeplněné restaurace hosty, aby mu vyhověli, milý Russell se sebral, odešel i s ženou a ochrankou středem mezi zkoprnělými číšníky a šel obšťastnit svou přítomností jinou restauraci.

Naštěstí se vrátil do festivalového paláce včas, aby přijal ovace, což nestihla Monica Bellucciová, která na konec Bratří Grimů dorazila, až když lidé odcházeli.

Nejen filmem žijí Benátky. Nejkolosálnější party letošního festivalu uspořádali synové libyjského vládce Kaddáfího jako důkaz dobré vůle a kulturnosti despoty, jenž byl donedávna v klatbě a dnes patří ke spojencům v boji proti terorismu.

Výtěžek z benefičního večera údajně pomůže hladovějícím dětem v Nigérii, mluví se i o tom, že Kaddáfího rodina hodlá finančně přispět na stavbu nového festivalového paláce, který má vyrůst na Lidu v nejbližší době.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

Najdete na iDNES.cz