VIDEO: Filip Renč hledá herečku, která ztvární Lídu Baarovou

  9:46aktualizováno  9:46
Film Hodina pokušení, který se vrací ke vztahu české hvězdy a říšského ministra Goebbelse, se začne točit v září. Režisér Filip Renč ve čtrtek zahájil castingy na hlavní roli. Obsadit bude muset i úlohy Adiny Mandlové či Hermana Görringa. Jako Hitlera si představuje třeba Pavla Kříže.

V roce 2003 dostal Ivan Hubač cenu Sazky za svůj scénář Lídy Baarové. Jedenáct let poté se přišel podívat na první casting, jak se jeho představa začíná naplňovat. "Filmařina je vytrvalostní běh určený jen pro odvážné šílence," směje se režisér Filip Renč, který po celou dobu za látku bojoval. Dočkali se, v září a v říjnu se Hodina pokušení natočí, premiéra bude příští rok k výročí konce války. Zbývá "maličkost": najít Lídu Baarovou.

Která bude Lídou Baarovou?

V castingovém studiu Soni Ticháčkové se připravují první herečky. "S režisérem jsme udělali předvýběr, představí se jich kolem padesátky," ukazuje Ticháčková seznam jmen. Již slavných jako Tereza Voříšková, Petra Hřebíčková či Eva Josefíková, ale i nových tváří.

Nerecituj, prožívej

S číslem 1 přichází Zuzana Porubjaková, dcera známého slovenského režiséra, jež hraje v bratislavské Astorce. "Připadám si jako na SuperStar," přizná, když ji postaví na značku a fotí zpředu i z profilu. Sotva na kameru spustí připravený monolog, Renč ji přeruší: "Tohle není divadlo, nerecituj, prožij to, musím to vidět v tvém výrazu."

"Je to hrozný pocit, člověk svou profesi tak dlouho dělá a tady si najednou připadá jako začátečník," říká herečka Renčovi, který stejné pokyny zopakuje ještě mnohokrát. Školy totiž učí divadelní herectví, které se s kamerou míjí.

S číslem 2 následuje Tereza Vítů, která hrála ve filmu Bez doteku. Ale teprve "trojku", studentku DAMU Martu Dancingerovou, která před kamerou vystřihne ukázku z Kabaretu, pošle režisér do dalšího kola: "Hezké, žije ti to v obličeji, přijď znovu v pondělí." Druhou šanci dostane i "čtyřka" Marika Šoposká, která od pohádek postoupila do Cirkusu Bukowsky. Předtím však také vyslechne - Je to unylé, rozchoď to, dej tomu energii, přidej sto procent! Nicméně nakonec uslyší pochvalu - Vidíš, že to jde, to je lepší. Uvidíme se v pondělí.

Lída Baarová je klíčová role snů, ale ani uchazečky, které ji nedostanou, nemusí zoufat - současně se totiž hledá obsazení i pro jiné prvorepublikové divy Adinu Mandlovou, Anny Ondrákovou, Ljubu Hermanovou či Baarové sestru Zorku Janů. A protože se děj odehrává mezi Prahou a Berlínem, na plátně se zjeví nacističtí pohlaváři Joseph Goebbels s manželkou, Hermann Göring, Heinrich Himmler i sám Adolf Hitler, v jehož roli si režisér představuje třeba Pavla Kříže.

Vlastně ještě jedno místo si ve filmu zahraje: Salcburk, kde osamělá Baarová dožívá. Jak prozradil Hubač, zpovídá ji židovská novinářka, jejíž rodiče prošli lágrem, hodlá tedy herečku "podusit", ale zjistí, že pravda není tak černobílá. Neboť Baarová prý Goebbelse opravdu milovala.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Najdete na iDNES.cz