VIDEO: Filip Renč hledá herečku, která ztvární Lídu Baarovou

  9:46aktualizováno  9:46
Film Hodina pokušení, který se vrací ke vztahu české hvězdy a říšského ministra Goebbelse, se začne točit v září. Režisér Filip Renč ve čtrtek zahájil castingy na hlavní roli. Obsadit bude muset i úlohy Adiny Mandlové či Hermana Görringa. Jako Hitlera si představuje třeba Pavla Kříže.

V roce 2003 dostal Ivan Hubač cenu Sazky za svůj scénář Lídy Baarové. Jedenáct let poté se přišel podívat na první casting, jak se jeho představa začíná naplňovat. "Filmařina je vytrvalostní běh určený jen pro odvážné šílence," směje se režisér Filip Renč, který po celou dobu za látku bojoval. Dočkali se, v září a v říjnu se Hodina pokušení natočí, premiéra bude příští rok k výročí konce války. Zbývá "maličkost": najít Lídu Baarovou.

Která bude Lídou Baarovou?

V castingovém studiu Soni Ticháčkové se připravují první herečky. "S režisérem jsme udělali předvýběr, představí se jich kolem padesátky," ukazuje Ticháčková seznam jmen. Již slavných jako Tereza Voříšková, Petra Hřebíčková či Eva Josefíková, ale i nových tváří.

Nerecituj, prožívej

S číslem 1 přichází Zuzana Porubjaková, dcera známého slovenského režiséra, jež hraje v bratislavské Astorce. "Připadám si jako na SuperStar," přizná, když ji postaví na značku a fotí zpředu i z profilu. Sotva na kameru spustí připravený monolog, Renč ji přeruší: "Tohle není divadlo, nerecituj, prožij to, musím to vidět v tvém výrazu."

"Je to hrozný pocit, člověk svou profesi tak dlouho dělá a tady si najednou připadá jako začátečník," říká herečka Renčovi, který stejné pokyny zopakuje ještě mnohokrát. Školy totiž učí divadelní herectví, které se s kamerou míjí.

S číslem 2 následuje Tereza Vítů, která hrála ve filmu Bez doteku. Ale teprve "trojku", studentku DAMU Martu Dancingerovou, která před kamerou vystřihne ukázku z Kabaretu, pošle režisér do dalšího kola: "Hezké, žije ti to v obličeji, přijď znovu v pondělí." Druhou šanci dostane i "čtyřka" Marika Šoposká, která od pohádek postoupila do Cirkusu Bukowsky. Předtím však také vyslechne - Je to unylé, rozchoď to, dej tomu energii, přidej sto procent! Nicméně nakonec uslyší pochvalu - Vidíš, že to jde, to je lepší. Uvidíme se v pondělí.

Lída Baarová je klíčová role snů, ale ani uchazečky, které ji nedostanou, nemusí zoufat - současně se totiž hledá obsazení i pro jiné prvorepublikové divy Adinu Mandlovou, Anny Ondrákovou, Ljubu Hermanovou či Baarové sestru Zorku Janů. A protože se děj odehrává mezi Prahou a Berlínem, na plátně se zjeví nacističtí pohlaváři Joseph Goebbels s manželkou, Hermann Göring, Heinrich Himmler i sám Adolf Hitler, v jehož roli si režisér představuje třeba Pavla Kříže.

Vlastně ještě jedno místo si ve filmu zahraje: Salcburk, kde osamělá Baarová dožívá. Jak prozradil Hubač, zpovídá ji židovská novinářka, jejíž rodiče prošli lágrem, hodlá tedy herečku "podusit", ale zjistí, že pravda není tak černobílá. Neboť Baarová prý Goebbelse opravdu milovala.


Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Simba jako živý. Nový Lví král má být vyvrcholením přetočených disneyovek

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Když hrdinové animovaného Lvího krále před pětadvaceti lety pozvedli malého Simbu nad hlavu se slovy „Tohle je váš nový...

TELEVIZIONÁŘ: Víkendový souboj stupidity. Hříšnice versus Turbotarantule

Alexandra Neldelová ve snímku Hříšnice

Na první pohled by se zdálo, že před osmdesátinami Karla Gotta není napříč stanicemi úniku. Nepočítaje v to medailonky,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz