Večernice se vrátila na nebesa. Rakev se Šafránkovou vyprovodil dlouhý potlesk

  • 35
Smuteční mší pro rodinu a nejbližší se v kostele svaté Anežky České na pražském Spořilově uzavřela oficiální část loučení s oblíbenou herečkou Libuší Šafránkovou. V kostele promluvil Ondřej Vetchý, Jan Hrušínský či Dagmar Havlová.

Jako první si ve spořilovském kostele vzal slovo trochu překvapivě herec a zpěvák Jiří Macháček. Společně s kapelou Mig 21 zde totiž na úvod zahráli. „Děkujeme ti, že jsi byla nejkrásnější princeznou našeho dětství a za všechno, co jsi pro nás udělala,“ řekl Macháček. „A dovol nám, abychom ti ještě jednou zahráli,“ dodal, než se kostelem naživo rozezněla píseň Snadné je žít, kterou měla Šafránková ráda. Kapela se prý o úmrtí herečky dozvěděla během koncertu a právě tuto píseň do něj spontánně zařadila.

Na křehké podání Snadné je žít navázaly předtočené vzpomínky hereččiných kolegů z Činoherního klubu. Na první setkání s Libuší Šafránkovou zavzpomínaly legendy scény - současný ředitel Vladimír Procházka a režisér Ladislav Smoček. „Líba byla největší herečka mého života,“ řekl Procházka. „Ona nehrála, ona prostě byla. Je to smutek a v tomto případě obzvlášť hluboký. Ale takový už je život,“ uvedl pak Smoček.

Vždy krásná, milá a hodná. Rakev Libuše Šafránkové ozdobil střevíček

Symbolický růžový střevíček ozdobil rakev Libuše Šafránkové (25. června 2021).

Samotnou mši vedl provinciál Jakub Sadílek, který v dlouhé řeči shrnul celý hereččin život. „Protože Libuše milovala přírodu, dovolím si na závěr ocitovat Chvalozpěv stvoření od svatého Františka z Asisi,“ uvedl na závěr svého proslovu. Naživo zazpívala operní legenda Gabriela Beňačková, jednu z modliteb přednesla moderátorka Daniela Drtinová. „Modleme se za všechny zasažené ničivým tornádem na jižní Moravě,“ zaznělo mimo jiné.

Svaté přijímání umožnili nejen hostům v kostele, ale i zájemcům sledujícím obřad venku. „Toto rozloučení bylo i slavností. Věříme, že Libuška je už v nebi,“ dodal závěrem oficiální mše Sadílek.

Zvonivý smích

Z hereckých kolegů pak jako první promluvil Jan Hrušínský. „V roce 1970 jsme se potkali na natáčení Babičky. Nejdřív jsem slyšel zvonivý smích a pak jsem uviděl úsměv, který dodnes máme všichni před očima. Patří k němu inteligence, humor, nadhled, krásná sebeironie. Libu si okamžitě všichni zamilovali,“ zmínil.

„Lidí jako ona se rodí jako šafránu, mimořádných ve všech směrech. Líba bude stále s námi, v našich srdcích. I pro mnoho dalších generací,“ pokračoval herec. Slova se dále chopil bývalý dramaturg Činoherní klubu Radvan Pácl. A následně Dagmar Havlová: „Nesla si v sobě jakýsi jas, ten jsem z ní cítila i v době, kdy měla těžké období. Stala se jakousi mou životní souputnicí.“ 

Havlová dále zavzpomínala, jak si na obranu proti dotěrným fotografům na pohřbu Stanislava Zindulky zpívali písničku Smyslníci smyslní z filmu Trhák. Závěrem pak ocitovala báseň Šafránkové oblíbeného básníka Jaroslava Seiferta. „Libuško, ahoj a nashledanou.“

„Libuška Šafránková byla zosobněním krásy, ušlechtilosti a něhy. Byla jedinečná. Představovala to, co nás spojuje, otiskla se do nás, vepsala se do nás. Máme ji uloženou v našem DNA,“ uvedl pak Ondřej Vetchý. „Jako by probouzela lepší část každého z nás. O to víc jsme to pocítili s jejím odchodem.“

„Jak napsal jeden můj kamarád: ode dneška září na obloze nová hvězda. To Večernice se vrátila na nebesa,“ uzavřel herec. Rakev pak vynesli z kostela, kde ji venku stojící veřejnost za zvuků trubky Laca Décziho doprovodila posledním potleskem.

Do kostela měla totiž na smuteční mši přístup jen rodina a pozvaní nejbližší přátelé. Zájemci ale mohli obřad sledovat v rámci přenosu České televize na velkoplošné obrazovce před kostelem. Těsně před začátkem obřadu začalo opět pršet, lidé se proto schovávali u stánku s kondolenční knihou. 

První hosty začala ochranka vpouštět do kostela už více než hodinu před zahájením mše. Nechyběl mezi nimi hudebník Laco Déczi, herecké páry Jan Hrušínský a Miluše Šplechtová či Radek Holub a Barbora Hrzánová. Dorazili i Šafránkové dlouholetý kolega, herec a režisér Jan Kačer, dále Eva Hrušková, Jan Jiráň, Jiří Bartoška, Naďa Konvalinková či Eliška Balzerová. Těsně před čtvrtou hodinou se do kostela zcela zakryt deštníky dostavil hereččin manžel Josef Abrhám.

Mezi hosty se objevil ředitel Národního divadla Jan Burian, ministr kultury Lubomír Zaorálek či ředitel České televize Petr Dvořák.

Zádušní mše bude ve Šlapanicích

V kostele byla rakev ze světlého dřeva vystavena už od rána. Zaujal na ní postavený růžový taneční střevíček připomínající zřejmě nejslavnější roli Šafránkové, titulní postavu z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku. Rakev z obou stran lemovaly věnce věnované Národním divadlem a Činoherním klubem. Další věnce zdobily vstup do kostela.

Smuteční mši předcházelo rozloučení pro veřejnost. Kostel byl otevřen od rána až do druhé odpolední. S oblíbenou herečkou se přišly rozloučit desítky lidí včetně známých herců.

Zádušní mše a uložení na hřbitově se uskuteční o týden později 2. července v jejích rodných Šlapanicích u Brna. Oblíbená herečka Libuše Šafránková, známá hlavně jako filmová Popelka, zemřela 9. června ve věku 68 let. Ztvárnila mnoho filmových i divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu.

,