Letošní Vary jsou plné novinek

  21:18aktualizováno  21:18
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary vstoupil do svého 38. ročníku. Filmový svátek zahájil 4. července český snímek Pupendo. Už deset let života s festivalem spojil jeho prezident Jiří Bartoška. "Je to už deset společných let s Evou Zaoralovou a já jí za to děkuji," vyznává se Bartoška. "Bez Jirky Bartošky by festival už dávno nebyl," kontruje umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová.

"On je ideální osobností i v kolektivu lidí, kteří festival připravují," chválila ho dále.

Podle Evy Zaoralové je pro festival specifické, že se vždy snaží sehnat dobré a nové filmy, neokoukané na dalších festivalech. Do mezinárodní soutěže celovečerních hraných filmů mohou být navíc zařazeny pouze snímky vyrobené po 1. lednu 2002, které nesoutěžily na jiných mezinárodních přehlídkách.

Úplný seznam soutěžních filmů byl zvěřejněn až 14 dní před zahájením festivalu, jak to ukládá status FIAPF. Česko-slovenskou kinematografii zastupuje Jan Hřebejk se snímkem Pupendo a Juraj Nvota s filmem Kruté radosti.

Českou republiku bude reprezentovat také herečka Aňa Geislerová, která zasedne v mezinárodní porotě festivalu. Režisér Jiří Menzel zase obdrží Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Další hosty, především ze zahraničí, zatím festivalové vedení tají.

Mezi novinky na festivalu patří přestavba kina Čas, která přijde asi na 300 milionů korun. Zároveň bude festivalová scéna posílena o nové kino Bioscope, které bude umístěno na parkovišti hotelu Thermal. Jedná se o moderní kinosál moderního francouzského mobilního stanu Bioscope, který je vybaven Dolby SR a pojme až 298 diváků.

Diváci letos také již neuslyší simultánní tlumočení. Všechny filmy, tedy i ty v nesoutěžních sekcích, budou otitulkovány. Titulky však není možné vyrobit leptáním, a proto budou všechny kinosály vybaveny speciálním malým plátnem, umístěným pod hlavním promítacím plátnem. Na to budou titulky promítány.

Letošní ročník festivalu se také pokusil zjednodušit vydávání akreditací pro festivalové diváky. Speciální Festival Pass nahradí tzv. diváckou a studentskou akreditaci z minulých let. Pass je možné koupit přímo na festivalu od 3. července na kterékoli pokladně pro veřejnost. Odpadá nutnost vyplňovat formulář, mít s sebou fotografii i čekání na výrobu akreditační karty.

Co se týče programu, je na letošní rok naplánována další zajímavá retrospektiva - bude jí poctěn japonský režisér Jasudžiro Ozu, od jehož narození v prosinci uplyne sto let. Spolu s Kendžim Mizogučim a Akirou Kurosawou je řazen do triumvirátu největších klasiků japonské kinematografie. Jeden z osmi filmů, které budou v Karlových Varech představeny - Tokyo Story - bude kinem Aero zakoupen i do domácí distribuce.

Festivalové diváky vedle soutěžních přehlídek čekají i tradiční sekce Horizonty, Horizonty-oceněné filmy, Jiný pohled, Na východ od Západu, Fórum nezávislých, 6. Dny kritiků Variety a České filmy. "Zaostřeno" bude letos na pobaltský film (Litva, Lotyšsko, Estonsko).

Plakát 38. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz