Letošní MOFFOM bude patřit New Yorku. Představí Jamese Browna i Kiss

  11:58aktualizováno  11:58
Pátý ročník mezinárodního festivalu hudebních filmů Music On Film Film On Music (MOFFOM) proběhne ve dnech 16. - 20. října v pražských kinech Lucerna, Světozor a Evald. Právě prozradil první body svého programu.

Z pražského koncertu kapely Kiss v O2 Areně 6. června 2008 | foto: David NeffMF DNES

MOFFOM letos představí přes padesát snímků o legendárních či současných skupinách a hudebnících, hudebních stylech či hudbě samotné. Objekty filmového zpracování budou mimo jiné Pete Seeger, Bob Dylan, James Brown, Brian Wilson, The Who, Bela Fleck, Kiss, Joy Division, Gogol Bordello či Sigur Rós.

Téma New York
"Každý rok se zaměřujeme na jednu zemi či region z celého světa. Letos je to New York, který je všeobecně vnímán jako multikulturní a dynamické město. Samozřejmě nemůžeme opomenout fakt, že je také kolébkou několika hudebních žánrů, jako je hip hop, jazz či punk," prohlásil organizátor festivalu John Caulkins.

V sekci New York City bude k vidění například kultovní film z roku 1968 The Producers. Snímek A Great Day in Harlem přiblíží pozoruhodný okamžik v historii jazzu, při kterém se v roce 1958 desítky amerických jazzových legend nečekaně shromáždily na fotografii, která se stala symbolem zlatého věku jazzu.

A Great Day In Harlem (1058)

Naopak dokumentární snímek NY77: The Coolest Year in Hell popisuje jednu z nejvíce šokujících dob pop kultury v americké historii, kdy v New Yorku došlo k úpadku a chaosu. Výrobu koncertního křídla Steinway L1037 přiblíží film Note by Note .

Přijede i zakladatel Faithless
James BrownFestival zve každoročně významné hosty. Svou účast už potvrdil americký režisér a producent David Leaf, který představí filmy o několika největších ikonách americké populární hudby, jako je zakladatel skupiny The Beach Boys Brian Wilson (Beautiful Dreamer: Brian Wilson and the Story of ´Smile´) a James Brown (The Night James Brown Saved Boston).

Své snímky v Praze také osobně uvede další Američan, Brad Abramson, výkonný producent seriálu hudební kabelové televize VH-1 Rock Docs. Jedná se o příběh rockové legendy The Who (Amazing Journey: The Story of the Who) a americké R´n´B hvězdy Lisy "Left Eye" Lopes z TLC (The Last Days of Left Eye).

Amazing Journey: The Story of the Who (trailer filmu)

Brit Jamie Catto, tvůrce audio-vizuálního projektu dvojnásobně nominovaného na Grammy 1 Giant Leap a zakládající člen hudební skupiny Faithless, přijede se svým čerstvým projektem What About Me?.

Diváci se mohou těšit i na několik premiér dokumentárních snímků hvězdných kapel a hudebníků, jako jsou Kiss (Kiss Loves You), Gogol Bordello (Gogol Bordello Non-Stop) či Bela Fleck (Throw Down Your Heart).

Hudba z oblasti tsunami
Fred FrithFestival otevře novou sekci Planet MOFFOM, kam jsou zařazeny nonverbální filmy. Například Laya Project, na kterém se podílejí muzikanti pocházející z pobřeží a okolních oblastí, které byly v roce 2004 postiženy katastrofou tsunami. Middle of the Moment je černobílý snímek doprovázený hudbou loni oceněného skladatele a kytaristy Freda Frithe.

Ty syčáci (Tomáš Fröhlich, Petr Váša)Součástí jsou tradičně i audio-vizuální živá vystoupení v sekci Kino-Koncerty. Člen Einstürzende Neubauten Alexander Hacke spolu s Danielle di Picciotto představí originální projekt Ship of Fools, domácí skupina Ty Syčáci hudebně doprovodí komedii Bustera Keatona The Navigator a k němému historickému filmu z roku 1928 La Passion de Jeanne d'Arc přijede zahrát kapela In The Nursery z Velké Británie.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

Najdete na iDNES.cz